Sākums » Farmācija » Ar skaidrojošu kampaņu aicinās iedzīvotājus nepārmaksāt par zālēm
Ar skaidrojošu kampaņu aicinās iedzīvotājus nepārmaksāt par zālēm

Ar skaidrojošu kampaņu aicinās iedzīvotājus nepārmaksāt par zālēm

Nevalstiskā organizācija “Veselības projekti Latvijai” (VPL) sadarbībā ar Zāļu valsts aģentūru (ZVA) uzsāk kampaņu “Kā nepārmaksāt par zālēm?” ar mērķi informēt cilvēkus par ģenēriskajām jeb patentbrīvajām zālēm. Ģenēriskās zāles, kas ir ar līdzvērtīgu iedarbību, kvalitāti un drošumu kā oriģinālās zāles, cenas ziņā būtiski atšķiras, paziņojumā presei norāda VPL. ZVA apkopotie dati par 2016. gadu liecina: oriģinālo zāļu vidējā cena par zāļu iepakojumu Latvijā ir 19,60 eiro, savukārt, ģenērisko zāļu vidējā cena par iepakojumu ir 4,69 eiro. Pēc pārdošanas apjomiem ģenēriskās zāles veido 75% no tirgus, savukārt oriģinālās zāles – 25%.

ZVA informē, ka, piemēram, ja salīdzina tādas plaši lietotas zāles, kurās ir aktīvā viela atorvastatīns, kas paredzēts holesterīna līmeņa pazemināšanai pieaugušajiem, cena oriģinālajām zālēm un ģenēriskajām atšķiras vairākas reizes. Vidējā viena 30 tablešu iepakojuma cena atorvastatīnu saturošām oriģinālajām zālēm 2015. gadā bija 13,90 eiro, bet to pašu atorvastatīnu saturošām ģenēriskajām zālēm – 1,50 eiro (10 mg apvalkotās tabletes). Un šādu piemēru esot daudz.

Datu avots: ZVA.

Kā atgādina VPL, ģenēriskās zāles ir tādas zāles, kas efektivitātes, drošuma un kvalitātes ziņā ir līdzvērtīgas atsauces zālēm jeb oriģinālajām zālēm, kas zāļu tirgū parādījušās ātrāk. Ģenēriskās zāles aptiekās ir pieejamas pēc tam, kad oriģinālo zāļu ražotājam ir beidzies patenta aizsardzības laiks. Ģenēriskajām zālēm ir tāds pats aktīvo vielu kvalitatīvais, kvantitatīvais sastāvs un zāļu forma, bet to galvenā priekšrocība ir tā, ka tām ir ievērojami zemāka cena nekā šo pašu zāļu oriģināliem, uzsver biedrība. Cena ir atšķirīga tāpēc, ka ģenēriskās zāles satur labi zināmas, drošas un efektīvas aktīvās vielas, ko jau ir pārbaudījuši oriģinālo zāļu ražotāji un ilgstoši lietojuši pacienti. Tādejādi ģenērisko zāļu ražotājiem vairs nav nepieciešams ieguldīt laiku un līdzekļus, lai veiktu pilnu pētījumu ciklu ar dzīvniekiem un cilvēkiem. Tā vietā ražotājam ir jāveic biopieejamības pārbaude – jāpierāda, ka ģenēriskās zāles cilvēka organismā uzsūcas tādā pašā koncentrācijā un ātrumā kā oriģinālais medikaments.

Kampaņas galvenā mērķa grupa ir gados vecākie Latvijas iedzīvotāji, kam ikdienā visvairāk nepieciešams lietot medikamentus, skaidro VPL. Kampaņas ietvaros ir sagatavots informatīvs, skaidrojošs materiāls iedzīvotājiem par to, kas ir ģenēriskās zāles, kādas ir to priekšrocības, efektivitāte un sastāvs, kā tās ražo un reģistrē. Materiāls tiks izplatīts visās Latvijas bibliotēkās, Rīgas sociālajos dienas centros pieaugušajiem kā arī aptiekās, kas izteikušas vēlmi kampaņas laikā būt par informatīvo partneri. Radio reklāmās un plakātos aptieku skatlogos būs izteikts aicinājums par zāļu cenu konsultēties ar farmaceitu.

Lai arī iepriekš internetā veikta aptauja liecina, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem (72%) ir informēti par to, ka daudziem medikamentiem aptiekās ir pieejami terapeitiski līdzvērtīgie ģenēriskie medikamenti, VPL organizētie semināri Latvijas senioriem vairākās pilsētās liecina, ka gados vecākiem cilvēkiem trūkst visaptverošu zināšanu par ģenēriskajām zālēm, kas var veicināt pārmaksāšanu par ikdienā nepieciešamajām zālēm.

“Farmācijas nozare ir bizness, kur katra puse aktīvi aizstāv savas intereses. Zāļu ražotāji mērķtiecīgi iesaistās ārstu tālākizglītībā un aktīvi āstus informē par saviem jaunajiem un dārgajiem medikamentiem, aptieku īpašnieki piedāvā atlaides, ja pacients iegādāsies vairākus medikamentus… Pacientam, lai nepaliktu zaudētājos – nepārmaksātu un neiegādātos nevajadzīgas zāles vai uztura bagātinātājus, ir jābūt kritiski domājošam un zinošam. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai iedzīvotāji, tai skaitā mūsu seniori, mācētu savas zāles atpazīt ne tikai pēc ražotāja dotā nosaukuma, bet arī pēc aktīvās vielas un nekautrētos ārstam un farmaceitam pajautāt, vai viņu zālēm nav maciņam draudzīgākas alternatīvas,” stāsta VPL valdes priekšsēdētāja Vita Dumpe.

Kampaņai noslēdzoties, biedrības tālākie soļi būs priekšlikumu izstrādāšana un iesniegšana Veselības ministrijai, lai mazinātu izdevumus, kas pacientiem rodas, neracionāli pārmaksājot par zālēm, un palielinātu ģenērisko zāļu īpatsvaru Latvijā.

Biedrība “Veselības projekti Latvijai” ir neatkarīga, profesionālu eskpertu komanda veselības aprūpes jautājumos. Biedrības mērķis ir aizstāvēt sabiedrības intereses veselības aprūpes jomā Latvijā. Biedrības mērķis ir panākt reālas izmaiņas un uzlabojumus veselības politikā un padarīt veselības aprūpi pieejamu un saprotamu ikvienam valsts iedzīvotājam, norāda VPL.

www.farmacija-mic.lv

4 komentāri

  1. arvien miglaināk

    Cik laika ārsts var atļauties veltīt skaidrojot? Labākajā gadījumā – vienā teikumā pateikt, terapijas mērķi. Ja saka vairāk – 99% pacientu to aizmirst , tiko aizveras ārsta kabineta durvis. Tālākā reālā saruna un skaidrošana notiek aptiekā, un tas jau vēsturiski ir farmaceita pienākums un misija veselības aprūpes ķēdē. Pie kam LV sociālekonomiskie apstākļi jo īpaši nav pacientam par labu. Tāpēc arī farmaceits studē, un turpina mācīties pēc diploma saņemšanas tāpat kā ārsti – tikai katrs savā specializācijā. Farmaceits 0 par zālēm , to pareizu lietošanu KONKKRĒTAM pacientam, par farmakoterapiju. Ja šo posmu atmetam, t.i., uzskatām, ka viss jāpaveic ārstam – jā, zāļu ”sadales” automātus var izvietot un utopiski cerēt, ka es, Tu, mani bērni, radinieki un tad pārējā tauta noteikti būs veselāki un dzīvos ilgu, veselīgu mūžu. Sorry par sarkasmu, brt man ir kauns, ja aptiekā dzirdu , ka klients jautā – tātad viņš nezina, bet farmaceits nejēdz atbildēt, jo pārņemts ar rēķināšanu par atlaižu izdevīgumu

  2. Cik aizkustinoša kampaņa! Kā dzejolītī, kur miljonārs, jūtot lidzi grūtdienīšu bēdām, bāž roku ķešā un velk un izvelk nēzdodziņu…Mīļie nabadziņi – paši vainīgi, ka pārmaksājiet, PRASĪT vajag! Neviena vārda, ka FARMACEITAM ar jāpiedāvā lētākais un kādos gadījumos…Tātad farmaceits VIENMĒR a priori bliezīs dārgāko – vai tā jāsaprot starp rindām? Tātad pirmais, kas Tev aptiekā PAŠAM jājautā – NAUDA, nevis kas ir šīs ZĀLES, piemēram. Štrunts par žāļu darbību un piemērotību Tev, pacient!Pie kam cien. ZVA ļoti labi zina, ka likumi un noteikumi jāmaina!

    • Nakstputniņš

      Es jūtos mazliet samulsis par komentāra daļu. Vai aptieka ir tā vieta, kur pacientam jāuzzina par zāļu efektivitāti un nolūku? Es iztēlojos ka nozīmēt zāles ir ārsta pienākums, skaidrojot gan zāļu darbību gan piemērotību konkrētam pacientam. Farmaceita kompetence recepšu zāļu izvēles kontekstā labākajā gadījumā ir palīgvielas, bet par tām ir interese ļoti limitētam pacientu lokam. Manuprāt veselības aprūpes izcenojumi ir ievērojami, saruna par naudu ir nepieciešama, ja līdzekļi ir ierobežoti.

    • Likumus un noteikumus gan raksta Veselības ministrijas Farmācijas departaments. ZVA ir pavisam citas funkcijas
      To nu gan vajadzētu zināt, ja jau ņematies rakstīt komentārus…..

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*