Sākums » Ārzemēs » Farmācijas uzņēmumu top 10 pēc darbinieku skaita
Farmācijas uzņēmumu top 10 pēc darbinieku skaita

Farmācijas uzņēmumu top 10 pēc darbinieku skaita

Droši vien nav nekāds brīnums, ka 10 lielākie Big Pharma uzņēmumi 2014. gadu uzsāka ar ievērojami mazāku darbinieku skaitu nekā iepriekšējā gadā. Galu galā, uzņēmumu ienākumi ir samazinājušies, tā kā dažiem no viņu ienesīgākajiem produktiem ir beidzies patenta termiņš. Tūkstošiem darba vietu tika zaudētas, jo uzņēmumi atlaida savus darbiniekus un pārdeva uzņēmuma struktūrvienības, tā cenšoties atgūt līdzsvaru.

Pēdējā desmitgadē 2012. gads bija ievērojams ar vislielāko daudzumu medikamentu patentu, kam beidzās derīguma termiņš. Tāpēc pašsaprotami, ka 2013. gada beigās aprēķinātais skaitlis bija krietni mazāks nekā 2012. gadā. Kāds īsti bija šis skaitlis?

Pagājušā gada beigās desmit lielākajos uzņēmumos strādāja par 29 720 jeb 3% darbinieku mazāk nekā 2012. gadā. Tomēr, ņemot vērā to, ka kopumā šī desmitnieka ienākumi bija par 3,6% mazāki, atsaucoties uz dažādiem novērtēšanas kritērijiem, ar darbinieku atlaišanu vien nepietika. Tas nozīmē, ka arī katra darbinieka individuālie ienākumi bija mazāki – 493 861 dolārs (390 448 eiro), saskaņā ar 2013. gada datiem par darbaspēku un ienākumiem, salīdzinājumā ar 495 895 dolāriem (392 089 eiro) 2012. gadā.

Protams, ne visi uzņēmumi ir samazinājušies. Puse no tiem – “Novartis”, “Johnson & Johnson”, “Sanofi”, “Roche” un “Bayer” – pagājušogad kaut nedaudz attīstījās. Lielākais uzņēmums no šī top 10 pēc darbinieku skaita – “Novartis” – palielināja savu darbaspēka apjomu par 6,24%, pagājušajā gadā nolīgstot apmēram 8000 darbinieku, kas bija gan skaitliski, gan procentuāli lielākais pieaugums. Taču Šveices zāļu ražotājs “Novartis” pielāgojiess šī gada situācijai, pārdodot savu vakcīnu biznesu uzņēmumam “GlaxoSmithKline” un savu veterināro produktu biznesu uzņēmumam “Eli Lilly”, kā arī sadarbojoties ar “GSK” patērētāju veselības aprūpes jomā.

Patiesībā, kamēr uzmanības centrā ir darbinieku atlaišana , uzņēmumu reorganizācijas dēļ darbu zaudē visvairāk cilvēku. Piemēram, uzņēmums “Abbott Laboratories”2013. gadā atlaida apmēram 25% jeb 22 000 darbinieku, lielākoties tāpēc, ka uzņēmums pārstrukturēja savu oriģinālzāļu atzaru par “AbbVie”. “Pfizer” bija nākamais uzņēmums, kas zaudēja 13 800 jeb 15% darbinieku. Lielākoties tas saistīts ar šī uzņēmuma sadalīšanos, izveidojot savu veterināro produktu biznesu – “Zoetis”.

Allaž ir interesanti vērot, kurš uzņēmums aug un attīstās, bet kurš jūk un brūk un kāpēc tā notiek, taču tie var būt ļoti maldīgi vērtēšanas kritēriji. Tāds uzņēmums kā “Pfizer” var atbrīvoties no ievērojamas sava uzņēmuma daļas, tā rezultātā piedzīvojot lielas darbaspēka skaita izmaiņas. Pēc gada vai diviem tas varēs atkal nopirkt kādu uzņēmumu, teiksim, tādu kā “AstraZeneca” ar 51 500 darbiniekiem un “Pfizer” atkal uzplauks.

Zemāk iespējams redzēt sīkāku izklāstu par top 10 uzņēmumiem un to darbinieku skaitu.

Top 10 darbiniekiSagatavoja Paula Vītoliņa

Ziņu avots:  FiercePharma (http://www.fiercepharma.com)

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*