Sākums » Ārzemēs » “GlaxoSmithKline” atzīst par vainīgu apjomīgā korupcijā Ķīnā; amatpersonām piespriež cietumsodu
“GlaxoSmithKline” atzīst par vainīgu apjomīgā korupcijā Ķīnā; amatpersonām piespriež cietumsodu

“GlaxoSmithKline” atzīst par vainīgu apjomīgā korupcijā Ķīnā; amatpersonām piespriež cietumsodu

Pēc gandrīz gadu ilgas izmeklēšanas Ķīnas tiesa Lielbritānijas farmācijas uzņēmumam “GlaxoSmithKline” (GSK) piemērojusi trīs miljardu juaņu jeb 379,4 miljonu eiro – rekordlielu – naudassodu un bijušajiem uzņēmuma vadītājiem piespriedusi reālu cietumsodu par plašu korpucijas organizēšanu Ķīnā – kukuļdošanu slimnīcām, ārstiem un veselības iestādēm, lai nelikumīgos ienākumos gūtu vairākus miljardus dolāru, ziņo ārvalstu plašsaziņas līdzekļi – Ķīnas valsts ziņu aģentūra “Siņhua”, “The Wall Street Journal”, “The Guardian”, “The New York Times” un citi lielākie pasaules mediji.

“GlaxoSmithKline” piemērotais naudassods ir lielākais, kāds jebkad ticis noteikts Ķīnas tiesvedības vēsturē, taču mazāks, nekā iepriekš bija lēsuši farmācijas nozares analītiķi. “Ja es būtu “GlaxoSmitKline” akcionārs, es būtu gluži apmierināts ar šādu iznākumu,” laikrakstam “The Wall Street Journal” teicis “Deutsche Bank” analītiķis Marks Klarks (Mark Clark).

Tikmēr GSK bijušajam vadītājam Ķīnā Markam Reilijam (Mark Reilly) un vairākiem citiem bijušajiem darbiniekiem tiesa piemērojusi reālu cietumsodu – no diviem līdz četriem gadiem cietumā. Reilijs notiesāts par masīva korupcijas tīkla organizēšanu. Tiesas informācijā nav norādīts, vai notiesātie varētu pārsūdzēt spriedumu. GSK var tikt tiesāts arī ASV un Lielbritānijā, ārvalstu presē norāda nozares eksperti.

GSK savā mājas lapā publicējis paziņojumu, kurā publiski atvainojas Ķīnas pacientiem, ārstiem, slimnīcām, Ķīnas valdībai un Ķīnas tautai par nodarīto kaitējumu: http://www.gsk-china.com/asp/News/client/newconten/919201492228.htm. Soda nauda tikšot maksāta no uzņēmuma rīcībā esošajiem skaidras naudas līdzekļiem.

Savukārt, masu medijiem publiskotajā paziņojumā uzņēmums atzīst, ka GSK Ķīnas nodaļas nelikumīgās darbības ir klajš GSK pārvaldības procedūru pārkāpums un pretrunā ar tām vērtībām un standartiem, kas tiek sagaidītas no GSK darbiniekiem. Uzņēmums norāda, ka ir pilnībā sadarbojies ar tiesībsargājošajām iestādēm un veicis pasākumus, lai uzņēmumā vispusīgi labotu Ķīnā konstatētās problēmas. Tas ietver būtiskas pārmaiņas pārdošanas darbinieku motivācijas programmā (mazinot pārdošanas mērķu sasaisti ar atlīdzību), kā arī plānu ievērojami samazināt un mainīt pārstāvju sadarbību ar veselības aprūpes speciālistiem. Tāpat tas paredz palielināt procesu pārraudzību un rēķinu un maksājumu uzraudzību.

GSK vadītājs sers Endrū Vitijs (Andrew Witty) paudis, ka tas ir ļoti svarīgi, ka izmeklēšanai ir zināms rezultāts, taču šis gadījums uzņēmumam ir ļoti nepatīkams. Viņš atzīst, ka uzņēmums jau ir guvis mācību un vēl turpinās mācīties no tā. GSK Ķīnā darbojies gandrīz 100 gadu un uzņēmums ir apņēmības pilns ar atbildību izturēties pret šo valsti un tās iedzīvotājiem. GSK sola turpināt paplašināt piekļuvi inovatīvām zālēm un vakcīnām, lai uzlabotu šo cilvēku veselību un labklājību. Uzņēmuma vadība arī sola turpināt investēt šajā valstī, lai atbalstītu valdības veselības aprūpes reformas un ilgtermiņa plānus ekonomikas izaugsmei.

Kriminālizmeklēšana “GlaxoSmithKline” sagaida arī Polijā, kur uzņēmumam izvirzītas apsūdzības par ārstu kukuļošanu. Apsūdzības izvirzītas GSK reģionālajam vadītājam un arī 11 ārstiem par kukuļošanu laika periodā no 2010. līdz 2012. gadam. Viens ārsts atzinis savu vainu, saņēmis naudassodu un nosacītu kriminālsodu.

GSK arī šobrīd izskata apsūdzības, ka uzņēmuma darbinieki nodarbojušies ar kukuļošanu Sīrijā, Libānā, Jordānijā un Irākā.

Elīna Badune

 

Ziņu avoti:  “The Wall Street Journal”, “The Guardian”, “The New York Times”,

“Daily Mail”

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*