Sākums » Farmācija » Jaunās zāles varētu būt nepieciešamas divreiz vairāk onkoloģijas pacientu
Jaunās zāles varētu būt nepieciešamas divreiz vairāk onkoloģijas pacientu

Jaunās zāles varētu būt nepieciešamas divreiz vairāk onkoloģijas pacientu

Jaunie jeb inovatīvie medikamenti varētu būtu nepieciešami divreiz lielākam onkoloģisko pacientu skaitam, nekā pašlaik tiek plānots, šodien izskanējis diskusijās Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta informēja deputātus par tā dēvēto inovatīvo medikamentu ieviešanas plānu. Atbilstoši ražotāju deklarētajām cenām tā īstenošanas izmaksas tiek lēstas 14 miljonu eiro apmērā, savukārt valsts budžetā tam ir atvēlēti pieci miljoni eiro. Lai segtu šo starpību, nepieciešamas aktīvas un pamatīgas sarunas ar medikamentu ražotājiem, skaidroja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

14 miljoni nepieciešami gan jau zāļu iegādes kompensācijas sistēmā iekļautajiem medikamentiem, gan tiem, par kuriem notiek līgumu slēgšanas procedūru, gan tām zālēm, par kurām notiek sarunu pamatprocedūra. Kopā par minēto summu palīdzību varētu sniegt apmēram 600 pacientiem.

Tomēr pacientu loks atsevišķās diagnozēs varētu būt divreiz vai trīs reizes liekāks, apakškomisijā norādīja onkoloģe Dace Baltiņa. Atsevišķi sanāksmes dalībnieki norādīja uz tiesvedības riska iespēju, kādam no pacientiem nesaņemot ārstēšanos iespējamo “kvotu” dēļ.

NVD pārstāve Bokta nacionālai informācijas aģentūrai LETA skaidrojusi, ka, lai gan pastāv bažas par lielāku pacientu skaitu, nekā plānots, reizē jāņem vērā, ka, slēdzot līgumus ar ražotājiem, tiek noteikts, ka attiecīgie medikamenti tiks nodrošināti visiem pacientiem, kam tie nepieciešami.

Apakškomisijas sēdē diskusijas dalībnieki norādīja, ka nebūtu pareizi attiecīgos medikamentus dēvēt par inovatīviem, bet tie būtu būtu jāsauc par jauniem, tagad attiecīgajos sarakstos iekļautiem medikamentiem. Tāpat tika vērsta uzmanību, ka daļa no Latvijā jauno medikamentu izmantošanas starptautiski tiek rekomendēti jau piecus, desmit gadus.

Sanāksme bija veltīta inovatīvo zāļu ieviešanai onkoloģijā, un apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks novērtēja, ka šajā jautājumā beidzot “ledus ir izskustējies”, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*