Sākums » Farmācija » Latvija iesaistīsies pētījumā par farmaceitisko vielu klātbūtni Baltijas jūrā

Latvija iesaistīsies pētījumā par farmaceitisko vielu klātbūtni Baltijas jūrā

Lai apzinātu farmaceitisko vielu klātbūtni Baltijas jūrā, konstatētu to izcelsmes avotus un ietekmi uz cilvēku un dzīvnieku veselību, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) piedalīsies Eiropas Savienības (ES) finansētajā projektā “No farmaceitiskajām vielām tīri ūdeņi”, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Baltijas jūras krastos dzīvo aptuveni 85 miljoni iedzīvotāju, kam lietojot medikamentus, tajos esošās farmaceitiskās vielas no organisma tiek izvadītas un nonāk apkārtējā vidē. Tas ir jauna veida piesārņojums, kura negatīvā ietekme uz cilvēku un dzīvnieku veselību ir zināma, tomēr detalizēti pētījumi, uz kuru pamata varētu izstrādāt konkrētu rīcībpolitiku vides aizsardzības jomā, lai piesārņojumu novērstu, pagaidām nav veikti.

Projekta laikā tiks veikta vairāku pilotteritoriju izpēte un dažādu paraugu ievākšana analīzēm projekta dalībvalstīs, lai noskaidrotu, kā farmaceitiskās vielas nonāk apkārtējā vidē un kuri ir potenciāli bīstamākie savienojumi. Tāpat paredzēts iegūt datus par medikamentu izmantošanu medicīnā un veterinārijā, noskaidrot no farmaceitiskajām ražotnēm, slimnīcām un mājsaimniecībām notekūdeņu attīrīšanas iekārtās ieplūstošo notekūdeņu ķīmisko sastāvu, kā arī mājdzīvnieku un zivju fermu radītās izplūdes, kas nonāk apkārtējā vidē.

Iegūtā informācija tiks izmantota, lai apzinātu apkārtējās vides riskus, farmaceitiskajām vielām nonākot Baltijas jūrā, kā arī reģionus, kuros ir lielāka farmaceitisko vielu koncentrācija. Tāpat plānots veikt detalizētu jaunāko notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģiju izpēti, lai novērtētu efektīvākos risinājumus dažādu farmaceitisko vielu attīrīšanai.

“Ja dažādām farmaceitiskajām vielām ir vienāds terapeitiskais efekts, ārstam vai pacientam ir tiesības izvēlēties videi draudzīgāko farmācijas produktu. Arī valsts politikas līmenī varētu veicināt videi draudzīgāku medikamentu iegādi, jo šobrīd centralizēta valsts iepirkumu sistēma videi draudzīgākiem medikamentiem ir ieviesta tikai Zviedrijā. Tas ir arī jautājums par ilgtspējīgu jeb tā dēvēto zaļo domāšanu,” paudusi LVĢMC Iekšzemes ūdeņu nodaļas vecākā speciāliste Maruta Vehi.

Projektā, kas ilgs līdz 2020.gada septembrim, piedalīsies septiņu Baltijas jūras valstu galvenās vides iestādes, medicīnas aģentūras, ūdens attīrīšanas uzņēmumi, pētnieciskie institūti un augstskolas. Latviju projektā pārstāv LVĢMC un Latvijas Hidroekoloģijas institūts.

Saskaņā ar Baltijas jūras vides aizsardzības komisijas jeb tā dēvētās Helsinku komisijas HELCOM un UNESCO pērn publicēto ziņojumu, ūdenī visbiežāk tiek konstatētas farmaceitiskās vielas no pretiekaisuma un pretsāpju, sirds un asinsvadu sistēmas, kā arī centrālās nervu sistēmas medikamentiem. No šīm farmaceitiskajām vielām 91% bija sastopamas sadzīves notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, 52% saldūdenī, bet 44% – Baltijas jūrā, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*