Sākums » Farmācija » Pasniedz “Gada balvu medicīnā 2017”
Pasniedz “Gada balvu medicīnā 2017”

Pasniedz “Gada balvu medicīnā 2017”

9. februārī kultūras pilī “Ziemeļblāzma” norisinājās“Gada balvas medicīnā 2017”pasniegšanas ceremonija. Šī balva ir pateicība medicīnas speciālistiem par ieguldīto darbu, un šo pasākumu ik gadu februārī rīko Latvijas Ārstu biedrība (LĀB).

“Gada balva medicīnā” pavisam tiek pasniegta 13 nominācijās, no kurām septiņās apbalvojamos izvirza Latvijas iedzīvotāji. Gada balvas uzvarētājus Latvijas iedzīvotāji nosaka elektroniskā balsojumā. Laika posmā no pagājušā gada 1. decembra līdz šī gada 14. janvārim ikviens varēja nobalsot par savu labākā mediķa kandidātu nominācijās “Gada ārsts”, “Gada zobārsts”, “Gada farmaceits”, “Gada funkcionālais speciālists”, “Gada ārsta palīgs”, ‘Gada māsa” un “Gada vecmāte”. Šogad balsotāju aktivitāte bijusi īpaši augsta, kopumā tika saņemtas 12 225 balsis, ziņo LĀB. Čaklākie balsotāji bijuši Latgalē, neatpaliek rīdzinieki, jelgavnieki un jūrmalnieki. Nominācijā “Gada ārsta” balsots par 1053 ārstiem, bet kopumā sabiedrības balsojumā paldies teikts gandrīz 2417 dažādiem medicīnas speciālistiem.

“Gada balvas medicīnā 2017”saņēma:

  • Gada ārsts – Silvija Paraščiņaka, ģimenes ārste, Silvijas Paraščiņakas ģimenes ārsta prakse, Malta;
  • Gada zobārsts – Nataļja Bišlere, zobārste, SIA “DentaNata”, Valka;
  • Gada farmaceits – Inta Olte, farmaceite, “Benu aptieka”, Ērgļi;
  • Gada funkcionālais speciālists – Ilona Dorofejeva, fizioterapeite un kraniosakrālā terapeite, “Veselības centrs 4”, Rīga;
  • Gada ārsta palīgs – Gunta Romka, ārsta palīdze, Modrītes Silaunieces ģimenes ārsta prakse, Balvi;
  • Gada māsa – Valda Caune, māsa, Paula Stradiņa KUS Onkoloģijas klīnika, Rīga;
  • Gada vecmāte – Rasma Kaminska, vecmāte, Dobeles un apkārtnes slimnīca.

Gada farmaceite – Inta Olte.

Šogad balva tika pasniegta jau astoto reizi, un katras nominācijas uzvarētājs saņēma galveno balvu – mākslinieka Armanda Jēkabsona veidotu statueti “Dzīvības asns”, kas ir kā atgādinājums par dzīvības un veselības vienotību.

“Gada balva medicīnā” tika pasniegta arī nominācijā “Gada docētājs medicīnā”, kurā par saviem pasniedzējiem balso medicīnas studenti. Visvairāk balsu šogad ieguva Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta Morfoloģijas katedras asociētā profesore Dzintra Kažoka.

Nominācijās “Gada cilvēks medicīnā”, “Gada slimnīca”, “Gada notikums medicīnā” un “Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā” uzvarētājus nosaka Latvijas Ārstu biedrības ekspertu vērtējums.

Nominācijā “Gada cilvēks medicīnā” balva tika piešķirta Valsts Asinsdonoru centra direktorei, bijušajai Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājai Egitai Polei, bet par “Gada slimnīcas” titula saņēmēju kļuva Jelgavas pilsētas slimnīca.

Par “Gada notikumu medicīnā” pagājušajā gadā atzīts ģimenes ārstu streiks. 2017.gada pavasarī Latvijas ģimenes ārstu asociācija iesniedza Veselības ministrijā prasību palielināt ģimenes ārstu, ārstu palīgu un māsu darba atalgojumu, prasīja nesagraut, bet attīstīt Latvijā izveidoto ģimenes ārstu darbības modeli, nodrošināt efektīvu e-veselības sistēmas darbību. Taču Veselības ministrija ārstu priekšlikumus noraidīja. Turklāt ministrija bija iecerējusi samazināt ģimenes ārsta darbam paredzēto finansējumu, bet palielināt darba apjomu un izdevumus, paaugstinot prasības. Streiks kā kolektīvs interešu aizstāvēšanas līdzeklis, sākās 3.jūlijā un dalību tajā reģistrēja vairāk kā 650 ģimenes ārstu visā Latvijā. Otrajā nedēļā iesaistījās 580 ārstu, bet aptuveni 500 ģimenes ārstu turpināja lēno streiku. Lai arī streika prasību izpilde tika panākta daļēji, streiks parādīja tā iespējas un deva ieguvumus ģimenes ārstiem un pacientiem.

Savukārt “Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā” pasniegta osteorefleksoterapeitam profesoram Georgam Jankovskim un ķirurgam docentam Ojāram Uldim Aleksim. Izcilais ķirurgs, torakālās ķirurģijas aizsācējs Latvijā Ojārs Uldis ārsta profesiju zvēlējās studēt kara laikā, diemžēl pēc diviem gadiem tika mobilizēts latviešu leģionā un Volhovas purvos pildīja feldšera pienākumus. Šis fakts jaunā cilvēka biogrāfijā ne reizi vien lika šķēršļus turpmākajā ārsta karjerā. Lielu lomu jaunā ārsta dzīvē toreiz un arī vēlāk nospēlēja profesors Pauls Stradiņš, kurš pamanīja Ojāra Ulda Alekša talantu un neatlaidību. Ojārs Aleksis mācījies arī pie profesora Nikolaja Amosova Kijevā, kur apguva torakālās ķirurģijas pamatzināšanas. Vēlā, atgriežoties Rīgā, viņš strādāja Rīgas 1. slimnīcā kur bija ķirurģijas nodaļas vadītājs līdz pat deviņdesmito gadu sākumam. Kad izveidojās Zemessardze, sāka darboties tās Medicīnas daļā. Arī tagad, savā cienījamā vecumā seko līdzi visam, kas notiek medicīnā.

Savukārt otrs “Mūža ieguldījuma” balvas saņēmējs ir profesors Georgs Jankovskis, kurš ir habilitēts medicīnas zinātņu doktors, beidzis Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāti, kā arī Latvijas valsts konservatorijas izpildītāju fakultāti pie profesora Paula Saksa. Viņš ir 5 monogrāfiju, 26 izgudrojumu, 3 populārzinātnisku grāmatu un vairāk kā 500 zinātnisku rakstu autors. Aizstāvējis 3 disertācijas – divas par kaulu smadzeņu refleksiem un trešo – osteorecepcijā, kuras pamatā izveidots jauns ārstēšanas veids – osteorefleksoterapija. G. Jankovskis joprojām pieņem pacientus un dzīvo aktīvu dzīvi, nedēļas nogalēs spēlējot tenisu.

Latvijas Ārstu biedrība uzsver, ka šāds apbalvojums nozarē ir būtisks, jo ir svarīgi novērtēt un pateikt paldies tiem medicīnas nozares cilvēkiem, kas joprojām nepadodas un stāv cilvēka veselības sardzē – viņi glābj un ārstē, palīdz nākt pasaulē dzīvībai un to saglabāt.

 

www.farmacija-mic.lv

Foto – no LĀB arhīva. 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*