Sākums » Jaunākie raksti » Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā aicina investēt veselībā
Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā aicina investēt veselībā

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā aicina investēt veselībā

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā (ATPL) aicina politiķus izveidot ilgtspējīgu veselības aprūpes finansēšanas modeli ar mērķi palielināt publiskā sektora finansējumu šai nozarei, sasaistot veselības aprūpes budžetu ar iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu un nodrošinot finansējumu onkoloģisko slimību ierobežošanai.

ATPL publiskotajā viedokļa ziņojumā norādīts, ka veselības aprūpes nozarei nepieciešamas ilgtspējīgas investīcijas. Palāta aicina valdību un politikas veidotājus paaugstināt valsts bāzes budžetu veselības aprūpei, kā arī izvērtēt iespēju sasaistīt veselības aprūpes budžetu ar IKP pieaugumu un nodrošināt finansējumu onkoloģisko slimību ierobežošanai atbilstoši izstrādātajam Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānam 2022.-2024.gadam.

ATPL prezidente un valdes priekšsēdētāja Zinta Jansone uzsver, ka viens no galvenajiem faktoriem investīciju piesaistei un ekonomiskai izaugsmei ir atbilstoša talantu un darbaspēka pieejamība.

“Mūsu ieskatā nepieciešams nodrošināt cilvēkresursus kas ir veseli, strādātspējīgi un ar mūsdienīgām prasmēm,” norāda Jansone.

Ņemot vērā straujo iedzīvotāju skaita samazināšanos, ir nepieciešami lielāki un mērķtiecīgāki valsts ieguldījumi veselības aprūpē, kas palīdzētu paaugstināt iedzīvotāju mūža ilgumu, labā veselībā pavadītos dzīves gadus, samazināt invaliditāti un hronisku slimību izplatību, akcentē Jansone.

ATPL ziņojumā arī uzsvērusi, ka 2022.gadā veselības aprūpes budžets plānots 4,51% no IKP apmērā, joprojām būtiski atpaliekot no Eiropas Savienības (ES) un Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) vidējā 7% no IKP apmēra, un nespēs nosegt veselības aprūpei nepieciešamās un gadiem uzkrātās vajadzības.

Salīdzinājumā ar Latviju kaimiņvalstīs ieguldījumi veselībā bija lielāki – par 48% Lietuvā (6,2% no IKP) un par 26% Igaunijā (5,3% no IKP). Saskaņā ar Latvijas Bankas ekonomista Oļega Krasnopjorova aprēķiniem, prioritizējot investīcijas veselības aprūpē kopš 2000.gada, šodien Latvijā būtu par 60 000 vairāk iedzīvotāju, ik gadu tiktu saglabātas 4000 dzīvības un būtu par 40 000 vairāk cilvēku darbaspējīgā vecumā, kas veicinātu ātrāku ekonomisko izaugsmi, nodrošinot 0,2% IKP pieaugumu katru gadu, kā rezultātā Latvijas IKP būtu par 4% lielāks, nekā tagad.

ATPL atzīmē, ka onkoloģiskās slimības ir otrais biežākais nāves cēlonis Latvijā un mirstība no tām ekonomiski aktīvajā vecuma grupā pēdējo desmit gadu laikā nav uzlabojusies. Šajā laika periodā kopumā ir zaudēti 175 952 dzīves gadi, radot Latvijai IKP zaudējumus 2,174 miljardus eiro kā neiegūto IKP faktiskajās cenās par attiecīgo gadu periodā no 2010. līdz 2020.gadam.

Turklāt IKP zaudējumi nodarbināto vecuma grupā 10 gadu laikā sasniedz 4,8 miljardus eiro, tādējādi radot aizvien lielāku negatīvo ietekmi uz ekonomiku un iezīmējot riskus Latvijas ilgtspējīgai attīstībai, norāda palāta.

ATPL ieskatā ilgtspējīgs un prognozējams valsts budžets veselības aprūpei nodrošinās iedzīvotāju veselības saglabāšanu un labā veselībā nodzīvoto gadu pieaugumu, tādējādi veicinot nodarbinātību un ekonomikas konkurētspēju.

ATPL ir ārvalstu tirdzniecības palāta Latvijā, pārstāvot ap 150 uzņēmumu. ATPL mērķi ir veicināt un stiprināt tirdzniecību, investīcijas, partnerību un draudzību starp ASV un Latviju, kā arī kalpot par viedokļu, zināšanu apmaiņas un kontaktu platformu biedriem, partneriem un starptautiskās uzņēmēju sabiedrības pārstāvjiem Latvijā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*