Sākums » Farmācija » Farmācijas muzejs aicina uz izstādi par tonizējošiem līdzekļiem
Farmācijas muzejs aicina uz izstādi par tonizējošiem līdzekļiem

Farmācijas muzejs aicina uz izstādi par tonizējošiem līdzekļiem

Farmācijas muzejā ir skatāma izstāde “Tonizējošo līdzekļu spožums un posts”, kas veltīta gan augu valsts, gan ķīmiskajiem tonizējošajiem līdzekļiem. Izstāde iepazīstina ar stimulantu veidiem un to ietekmi uz veselību, vēršot īpašu uzmanību uz pārmērīgas lietošanas nelabvēlīgajām sekām. Izstāde tapusi sadarbībā ar “BENU Aptieka Latvija” un Latvijas Antidopinga biroju.

Stimulanti ir zāles, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu, izmainot lietotāja uztveri, garastāvokli, apziņu un uzvedību. Spēcīgās iedarbības dēļ stimulantiem ir vairāki medicīniski pielietojumi. Tie var būt pretsāpju, pretklepus un pretsaaukstēšanās medikamentu sastāvos. Visā pasaulē lieto jau vairāk nekā 400 preparātu ar tonizējošu iedarbību, un to efekts ir vienojošs motīvs gan augstās modes pasaulē, gan profesionālajā sportā, gan kara laikā militāro ofensīvu sekmīgai īstenošanai. Psihi un emocijas ietekmējošos īpašību dēļ cilvēki tos izmanto arī izklaides nolūkos.

Neapdomīga un pārmērīga stimulantu lietošana var izraisīt nopietnas sekas veselībai un radīt atkarību. 1967. gadā ar Starptautiskās vieglatlētikas federācijas iniciatīvu tika izveidots pirmais aizliegto vielu jeb dopinga saraksts.

Izstāde “Tonizējošo līdzekļu spožums un posts” ir veltīta gan augu valsts, gan ķīmiskajiem tonizējošajiem līdzekļiem. Tajā apskatāmi vēsturiski tonizējošo līdzekļu preparāti no muzeja krājuma, kā arī 21. gs. ražoti uztura bagātinātāji. Botāniskajās ilustrācijās apskatāmi augi, kas satur ikdienā lietotas tonizējošas vielas, piemēram, kakao koks.

Atsevišķa izstādes daļa veltīta veselīgai sportošanai, īpaši pievēršot pusaudžu auditorijas uzmanību. Tajā apskatāms dopinga kontroles inventārs un Antidopinga biroja veidotā īsfilma ‘’Dopinga veikšanas procedūra sportistam’’. Izstādes ietvaros 9. – 12. klases skolēniem tiks organizētas izglītojošas sarunas Antidopinga biroja izglītības eksperta Ivana Šapošņikova vadībā.

Farmācijas muzejs iekārtots pašā Vecrīgas sirdī – dzīvojamā ēkā, kas ir 18. gs. arhitektūras piemineklis. Muzejā atspoguļota farmācijas un aptieku veidošanās vēsture Latvijā. Skatāmi 17. – 19. gs. dokumenti un grāmatas, aptieku trauki, signatūras, zāļu formas un ierīces to pagatavošanai, kā arī 20. gs. 20.-30. g. un mūsdienu Latvijā ražotie medikamenti.

Izstādes atklāšanās piedalījās arī Latvijas Antidopinga biroja direktors Mārtiņš Dimants, eksperts izglītības un informācijas jautājumos Ivans Šapošņikovs, kā arī Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute.

www.farmacija-mic.lv

Foto: no Farmācijas muzeja arhīva.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*