Sākums » Jaunākie raksti » Labās dabas vielas saaukstēšanās periodā
Labās dabas vielas saaukstēšanās periodā

Labās dabas vielas saaukstēšanās periodā

Rudens un ziemas periodam raksturīga augšējo elpceļu vīrusu cirkulācija. Kad salīstam lietū un nonākam vējā, kad laiks kļūst aukstāks un gadās nosalt, novājinātā imūnsistēma atver durvis vīrusu ienākšanai mūsu organismā. Taču daba ir ļoti bagāta un piedāvā savas veltes izmantot mūsu atveseļošanai. Labās dabas vielas zāļu ražotāji jau ilgstoši izmanto savu preparātu radīšanā.

Visvieglāk izslimojamie un populārākie ir koronavīrusi un rinovīrusi, kas izraisa iesnas. Smagākas saslimšanas, kas skar ne tikai augšējos elpceļus, bet arī izraisa bronhītus un pneimonijas, ierosina adenovīrusi, dažādie paragripas vīrusu tipi, respiratori sincitiālais vīruss un cilvēka metapneimovīruss.

Islandes ķērpis

Vispārējai organisma aizsargspēju nodrošināšanai palīdz sen zināmais C vitamīns un arī citi vitamīni, kas atrodami mūsu pašu dārzeņos un augļos – kāpostos, burkānos, rutkos, upenēs, dzērvenēs. Taču elpošanas ceļu veselībai palīdzēs, piemēram, mārsils vai mārsilu saturoši preparāti. Mārsila aktīvās vielas atvieglos kairinājumu kaklā. Tikpat labvēlīgi elpceļus ietekmēs Islandes ķērpja sīrups vai citi Islandes ķērpi saturoši līdzekļi. Sīrupā esošais Islandes ķērpis nomierina mutes un rīkles gļotādu, mazina nepatīkamu sajūtu (kņudēšanu) kaklā un stiprina organisma dabiskās aizsargspējas pret nelabvēlīgiem apkārtējās vides apstākļiem. Islandes ķērpis ir vērtīgs ārstniecības augs. Tas satur usnīnskābi, cetārskābi, lihenīnu, ēteriskās eļļas cukurus un citas bioloģiski aktīvas vielas. Islandes ķērpis arī veicina atkrēpošanu. Mitrā laikā Islandes ķērpis jeb cetrārija izskatīsies spīdīga, olīvbrūna, neregulāri zarota, bet sausā laikā to zariem līdzīgā lapotne līdz 1 cm platās daivas rullējas uz augšu un atklāj gaišāk pelēku apakšdaļu. Islandes ķērpja čemurs ir ap 5–10 cm augsts. Ja labi ieskatās, var ieraudzīt, ka Islandes cetrāriju ar zemi savieno sarkanīgs saknei līdzīgs izaugums. Mitra laikā uz ķērpja var redzēt lāsumiem līdzīgus plankumus, bet uz lapoņa malām – skropstiņveida izaugumus. Kā jau visi ķērpji, arī Islandes cetrārija ir salikts organisms, kurā sadzīvo sēne un aļģe. Tas dod iespēju augt ļoti nabadzīgās augsnēs un skarbos apstākļos.

Alteja

Iekaisušu kakla gļotādu nomierinās arī altejas sakņu aktīvās vielas. Altejas sakne ir attiecināma uz tipiskiem dziedniecības līdzekļiem gļotvielu grupā. Pēc saturošajām vielām tā ir gandrīz līdzvērtīga linsēklām. Gļotvielas veicina šūnu pašatjaunošanos, mazina iekaisumu procesus. Par altejas dzimteni tiek uzskatīta Pakistāna, Vidusjūras austrumu piekraste, Melnās jūras reģions. Alteja ir daudzgadīgs augs 1,5 metru augstumā. Augam nav praktiski nekādas smaržas. Ziedi satur ēterisko eļļu, kuras aromāts atgādina baldriānu sakņu smaržu. Zied jūnijā, jūlijā un augusta sākumā. Nosaukums cēlies no grieķu vārda “alcea” – dziedinošais. Par auga dziednieciskajām īpašībām zināja jau Antīkajā pasaulē. Arī pēc daudziem gadu simtiem auga pielietošanas metodes un mērķi nav praktiski mainījušies.

Priežu pumpuri

Arī priežu pumpuri tautas medicīnā tiek izmantoti kā līdzeklis pret klepu pie augšējo elpošanas ceļu saslimšanām. Priežu pumpuru aktīvās vielas atvieglo kakla iekaisumu, veicina atkrēpošanu un elpošanu, tās darbojas kā dezinfekcijas līdzeklis pie hroniskiem bronhītiem, plaušu abscesiem, plaušu saslimšanām, ko pavada grūti atklepojamas krēpas. Savukārt priežu novārījuma profilaktiska lietošana uzlabo imūnsistēmas darbību, vīrusu aktivitātes periodā mazinot iespēju tikt pie saaukstēšanās un vīrusu saslimšanām. Priežu pumpurus ievāc ziemā vai agri pavasarī, līdz tie nav sākuši intensīvi augt, ir piebrieduši, bet vēl nav atvērušies. To aktīvās sastādaļas pieejamas arī daudzos Latvijā ražotos ārstniecības līdzekļos.

Propoliss

Propoliss tiek saukts par dabas penicilīnu. Visbiežāk mēs to saistām ar bitēm, bet par bišu produktu to var nosaukt tikai daļēji – propolisa īpašības bites nenosaka pilnībā, tās atkarīgas arī no izmantotajiem augiem. Propolisa sastāvs var būtiski atšķirties, it īpaši, ja tas ievākts atšķirīgās klimatiskās zonās, kur aug atšķirīgi augi.

Propoliss ir efektīvs pat pret tādiem mikroorganismiem un tādu slimību ārstēšanā, kur sintētiskās antibiotikas nelīdz. Propolisa produkti ir populāri mutes dobuma kopšanā, dermatoloģijā, taču jo īpaši – dažādu iekaisumu mazināšanā. Tas ir bieži lietots dažādu pretsaaukstēšnās līdzekļu sastāvā.

Smiltsērkšķis

Smiltsērkšķi ir īsta vitamīnu bumba, un iekšķīgi tos lieto, ja ir avitaminoze, hipovit­aminoze, mazasinība, ateroskleroze, hipertensija, sirds mazspēja, podagra, reimatisms, cistīts, aknu un žultsceļu slimības, saaukstēšanās un vīrusu infekcija. Šis augs ir daudzu preparātu sastāvā un spēcinās organismu.

Smiltsērkšķu sastāvā ir vairāk nekā 190 bioloģiski aktīvu komponentu, kas uzlabo veselību. Lai iegūtu organismam nepieciešamos vitamīnus un vielas, profilaksei dienā jāapēd 100 g smiltsērkšķa augļu vai jāizdzer 150 g sulas. Slimojot dienas deva var būt 200–250 g sulas.

Smiltsērkšķu eļļu iesaka lietot imunitātes stiprināšanai. Ja vien ārsts nav rekomendējis citādi, vienu tējkaroti eļļas lieto 1–2 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Eļļa ir derīga vienu gadu. Angīnas, gripas un saaukstēšanās laikā smiltsērkšķu eļļa atvieglo kakla sāpes. To var pilināt degunā, ja ir iesnas, vai izmantot inhalācijām.

Pie imunitātes stiprināšanas ar augu valsts preparātiem talkā nāks arī kārtīgs miegs, fiziskas aktivitātes svaigā gaisā, veselīga pārtika, samazināts cukura daudzums uzturā, roku mazgāšana ar ziepēm un lielākas prieka devas ieviešana savā ikdienā.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*