Sākums » Aktuāli » Pētījumi liecina – daļa populācijas nevakcinējas adatu fobijas dēļ
Pētījumi liecina – daļa populācijas nevakcinējas adatu fobijas dēļ

Pētījumi liecina – daļa populācijas nevakcinējas adatu fobijas dēļ

Kanādā veikts pētījums par vilcināšanos vakcinēties pret Covid-19 (COVID-19 Vaccine Hesitancy and Needle Fear Survey – https://kidsinpain.ca/wp-content/uploads/2021/06/Vaccine-Hesitancy-Survey-Executive-Summary-SKIP-and-HEC-2021.pdf), kurā piedalījās 1506 kanādieši, liecina, ka no tiem iedzīvotājiem, kuri neplānoja vakcinēties pret Covid-19 vai nebija pārliecināti par vakcinēšanos, seši līdz septiņi procenti potēšanos atlikuši tāpēc, ka baidās no injekciju adatām.

Kopumā pārliecinošs vairākums jeb 76% Kanādas iedzīvotāju jau 2020. gada nogalē bija droši, ka vakcinēsies pret Covid-19. Gandrīz puse – 45% – pauda, ka vakcinēsies, tiklīdz būs tāda iespēja, savukārt 31% norādīja, ka visticamāk potēsies pret jauno koronavīrusu, bet pirms tam nedaudz nogaidīs. 12% kanādiešu bija pret vakcinēšanos, bet vēl 12% nebija pārliecināti, vai to darīs. Tajā sabiedrības daļā, kas neplānoja vakcinēties vai nebija droša, ka to darīs, gandrīz katrs desmitais kanādietis atzina, ka par iemeslu tam ir bailes no (šļirču) adatām.

Speciālisti raksta, ka lielas bailes un stresa reakcija var izraisīt tā saukto “bēgšanas uzvedību” (piemēram, izvairīšanos no kaut kā vai agresīvu vēršanos pret to). Daļa cilvēku dažādu medicīnisku procedūru (piemēram, vakcinēšanās) laikā sastopas ar milzīgām ciešanām un piedzīvo ar to saistītus stresa reakcijas simptomus, piemēram, reiboni vai ģīboni. Bailes no adatām var palielināt arī citu cilvēku stāsti par imunizācijas laikā piedzīvoto stresu.

Veselības aprūpes speciālisti norāda, ka ir svarīgi zināt, ka šīs ar imunizāciju saistītās stresa reakcijas nerodas tāpēc, ka kaut kas nebūtu kārtībā ar pašu vakcīnu, taču tās tomēr var negatīvi ietekmēt vakcinācijas kampaņu.

Megana Makmartrija (Meghan McMurtry), Gelfas Universitātes (Kanādā) asociētā profesore psiholoģijā, raksta, ka ir zinātnē balstītas stratēģijas, kas šādā gadījumā var palīdzēt.

Bailes no adatām un vilcināšanās vakcinēties

Kā pēdējā laika notikumi pasaulē apliecina, vilcināšanās vakcinēties vai bailes no vakcinēšanās ir sarežģīts jautājums, tāpēc, ka cilvēki atsakās no potēšanās vai nesteidzas vakcinēties ļoti dažādu iemeslu dēļ. Kanādā veiktā aptauja parādīja, ka viens no šādiem iemesliem var būt bailes no adatām.

Būdama klīniskā psiholoģe M. Makmartrija ir pētījusi un strādājusi ar indivīdiem, kam ir dažāda līmeņa bailes no adatām – no vieglas pakāpes līdz galējai. Zināmas bailes no adatām ir izplatītas un rodas lielākajai daļai bērnu, tās ir arī aptuveni pusei pusaudžu un 20 līdz 30% cilvēku vecumā no 20 līdz 40 gadiem.

2015. gadā viņa apkopoja vairākus pārskatus (https://journals.lww.com/clinicalpain/toc/2015/10001), lai sagatavotu rekomendācijas (https://www.cmaj.ca/content/187/13/975), kā vakcinācijas procesu padarīt pacientam maksimāli patīkamu.

Zinātnē balstītas stratēģijas

Asociētā profesore stāsta, ka palīdzēt var tā sauktā CARD sistēma (Comfort, Ask, Relax, Distract – mierini/nodrošini komfortu, jautā, atslābini, novērs uzmanību).

Ja pacientam ir vieglas vai mērenas bailes no adatām un viņš uztraucas par sāpēm, kas saistītas ar vakcināciju (piemēram, pret Covid-19), jūs varat palīdzēt izveidot rīcības plānu, kā rīkoties pirms injekcijas, tās laikā un pēc tam.

Lai sagatavotos vakcinācijai, pacientam pirms tam rūpīgi jāapdomā un jāapsver atbildes uz tālāk minētajiem jautājumiem. Noskaidrojot sev būtisko, viņš var pieņemt lēmumu, kā sagatavoties imunizācijai, kā attiecīgajā situācijā rīkoties un tādējādi – būt gatavs saņemt poti.

  • Kādu apģērbu jūs vilksiet, lai mediķis pēc iespējas vieglāk, ātrāk un ērtāk varētu piekļūt jūsu augšdelmam?
  • Ko jūs darīsiet, gaidot rindā uz potēšanos (lasīsiet grāmatu/žurnālu, klausīsieties mūziku, spēlēsiet kādu spēli savā viedtālrunī)?
  • Vai jums ir jāiegādājas lokālas anestēzijas līdzeklis, lai mazinātu sāpes injekcijas vietā?
  • Kā jūs vēlaties, lai mediķis norāda, ka sāk procedūru? Piemēram, “Viens, divi, trīs, aiziet”? Kā citādi?
  • Izlemiet, vai injekcijas laikā vēlaties skatīties uz procedūru vai aizgriezt galvu prom, un pastāstiet ārstam par to, kas jums ir svarīgi.
  • Vai procedūras laikā vēlaties runāt par kaut ko citu, skatīties viedtālrunī vai klausīties kādu video?
  • Kā jūs sevi apbalvosit pēc procedūras? Svarīgi arī paturēt atmiņā tās lietas, kas jums palīdzēja pārvarēt bailes un izturēt. Lai to neaizmirstu, var uzreiz uzfilmēt pavisam īsu video savā viedtālrunī, pastāstot par to, lai varētu to izmantot arī nākamreiz.

Indivīdiem, kuru bailes no adatām ir milzīgas, būs vajadzīgs kas vairāk nekā iepriekš aprakstītā stratēģija. Šiem cilvēkiem būtībā ir jāiegūst pārliecība, ka tas, no kā viņi visvairāk baidās, nenotiks, vai arī, ja tas notiek, tad viņi vienalga tiks tam pāri un izdzīvos. Tā ir uz iedarbību balstīta ārstēšana pret bailēm, kas nav proporcionālas radītajām briesmām. Uz iedarbību balstīta terapija ir zelta standarts pret dažādām fobijām. Tiek lēsts, ka aptuveni 3,5% pasaules iedzīvotāju piemīt fobija ar apakštipa nosaukumu “injekciju traumas”. Kanādas profesore uzskata, ka patiesībā no šīs fobijas pasaulē cieš vismaz 10% iedzīvotāju, bet lielākai daļai no tiem nav uzstādīta šāda diagnoze, jo viņi vienkārši neapmeklē ārstu vai nav ārstam par to pastāstījuši.

Uz iedarbību balstītā terapija paredz vairākus soļus:

  • Pirmkārt, indivīdam tiek lūgts izveidot sarakstu ar visām situācijām un aspektiem, kas saistīti ar adatām – kas ir tas, liek viņam baidīties. Vai tās ir bailes redzēt asinis? Vai sajūta, kā adata iekļūst ķermenī? Sāpes? Reibonis? Kaut kas cits?
  • Pēc tam indivīds novērtē savas bailes attiecībā uz katru no šiem aspektiem un izveido baiļu hierarhiju, kas sākas ar vismazāk bailīgo situāciju (piemēram, redzēt adatu attēlus), un nelieliem soļiem virzās uz visbiedējošāko (piemēram, vakcīnas injekciju). Pēc tam pacients veic praktiskus uzdevumus ar katru no šiem soļiem, līdz bailes samazinās, un tad pāriet uz nākamo.
  • Dažiem cilvēkiem adatu lietošanas laikā uznāk reibonis vai ģībonis. Tas ir biežāk sastopams cilvēkiem ar augstu baiļu līmeni. No pēkšņas asinsspiediena pazemināšanās, kas izraisa reiboni un ģīboni, var līdzēt stratēģija ar muskuļu sasprindzināšanas un atbrīvošanas tehniku.

Maksimāla komforta un pārliecības iegūšana

Lai indivīds labprātīgi stātos pretī savām bailēm, nepieciešama ļoti liela drosme. Psihologi Kanādā vēl strādā pie dažādām tehnikām, kas var palīdzēt mazināt trauksmi attiecībā uz adatām vai injekcijām. Nekontrolējamas bailes no adatām ir ne tikai ļoti traumējošas, bet var būtiski ietekmēt personas iespējas saņemt veselības aprūpi. Taču speciālisti norāda, ka šīs bailes nav viņu pašu izvēle. Covid-19 pandēmija ir pievērsusi pastiprinātu uzmanību šai fobijai, taču tā arī agrāk ir bijusi izplatīta veselības aprūpes, profilakses un ārstēšanas sastāvdaļa. Ignorējot bailes no adatām, tās nekur nepazūd – patiesībā izvairīšanās tās tikai palielina. Pastāvīgi pārvaldot ar adatām saistītās sāpes un bailes, ir iespēja ne tikai palielināt vakcinācijas aptveri, bet arī uzlabot saņemtās veselības aprūpes līmeni.

Augustas Universitātes (ASV) Neatliekamās medicīnas klīniskā asociētā profesore Eimija Bakstere (Amy Baxter) apraksta potenciālos risinājumus pieaugušajiem, kas pārdzīvo bailes no adatām.

Iespējamie risinājumi pieaugušajiem

Pierādījumi liecina, ka attiecībā uz bērniem pret bailēm un sāpēm vislabāk darbojas uzmanības novēršana no procedūras; tā visefektīvāk mazina ciešanas. Lai gan pieaugušos nevar uzskatīt par vienkārši lieliem bērniem, vairāku pētījumu rezultāti liecina par dažām iespējamām intervencēm.

1. Sāpju mazināšana

Injekcijas sāpju mazināšana var mazināt bailes no adatas, radot pacientiem kontroles sajūtu. E. Bakstere apraksta kādu gadījumu, kad Jaunzēlandes pacientu grupa atkārtoti izlaida ikmēneša injekcijas kardiovaskulāras slimības ārstēšanai. Ārsti izveidoja īpašu klīniku, kas injekciju laikā piedāvāja lietot vai nu anestēzijas līdzekļus, vibrējošu aukstuma ierīci, vai abus. 107 pieaugušajiem pēc trim mēnešiem sāpes un bailes samazinājās par 50%. Pēc sešiem mēnešiem puse pacientu joprojām izmantoja šādu iejaukšanos un injekciju reizes vairs netika izlaistas. Vibrējošas aukstuma ierīces uzlikšana injekcijas vietai minūti pirms injekcijas, bet pēc tam piespiešana tieši virs injekcijas vietas zāļu ievadīšanas brīdī mazināja sāpes un uzlaboja pacientu apmierinātību un bija visefektīvākā pret bailēm no adatas.

2. Psihoterapija

Uz iedarbību balstīta terapija ietver lūgumu pacientam izveidot dažādu trauksmes faktoru hierarhiju no mazāk biedējošā līdz visbiedējošākajam un pakāpēniski pakļaut pacientu šīm bailēm kontrolētā vidē.  Tomēr neviens no trim pētījumiem, kas pārbaudīja šo pieeju attiecībā uz pieaugušo bailēm no adatām, neuzrādīja baiļu samazināšanos ilgtermiņā.

Viens no pētījumiem, kas mācīja pacientiem ģībšanas mazināšanas paņēmienus, tomēr tika uzskatīts par veiksmīgu. Ģībonis bieži tiek saistīts ar bailēm no adatām, raksta E. Bakstere. Lai gan injekciju dēļ ģībonis ir biežāk sastopams saistībā ar radušos trauksmi, tā parasti ir ģenētiska reakcija. Lai novērstu reiboni vai ģīboni adatu procedūru laikā, pacientam jāsasprindzina vēdera muskuļi – tādējādi palielinās sirdij pieplūstošo asiņu daudzums, uzturot pietiekamu asinspiedienu arī smadzenēs. Tas savukārt neļauj rasties reibonim.

3. Uzmanības novēršana

Nav veikts daudz pētījumu par uzmanības novēršanu pieaugušajiem, kas cieš no adatu fobijas. Divi pētījumi tomēr atklāja, ka klepus iniciēšana vai imitēšana mazina sāpes asinsanalīzes ņemšanas laikā. Vēl kāds pētījums liecina, ka rupja lamāšanās, salīdzinot ar dažādu muļķību runāšanu, samazina sāpes par vienu trešdaļu. Ir pierādīts, ka uzmanības novēršana ar virtuālās realitātes spēlēm vai videoklipiem bērniem ir efektīvāka, lai gan arī pieaugušajiem ir bijuši dažādi rezultāti. Palīdzēt var arī dažādi uzdevumi, kas konkrētajā brīdī aizņem prātu. Ir pierādīts, ka vizuāls uzdevums ar dažādu lietu atrašanu, kas bērniem tiek dots intramuskulāru injekciju laikā, mazina sāpes un bailes, un 97% šo pieredzi vērtējuši par patīkamāku nekā iepriekšējo. Pieaugušajiem var būt nepieciešams sarežģītāks uzdevums, taču līdzīga iejaukšanās varētu noderēt arī viņiem, uzskata E. Bakstere.

Izmantojiet dažādas intervences un izveidojiet plānu

Pētījumi liecina: lai mazinātu bailes no adatām, – jo vairāk dažādu iejaukšanos, jo labāk. 2018. gada pētījumā, kurā apkopoti dati par vakcīnas radītām sāpēm, tika secināts, ka visefektīvākās baiļu un sāpju novēršanai bija pacienta kontrolētas aukstuma un vibrācijas ierīces kopā ar uzmanības novēršanas paņēmieniem. Kanāda valsts mērogā ir ieviesusi praktisku stratēģiju šādu baiļu novēršanai, lai vakcinēšanos padarītu pieņemamāku.

Eksperti ziņo, ka pasaulē ir ļoti daudz pieaugušo, kuriem nepatīk adatas. Vakcinācijas pieredzes kontrole var būt labākais veids, kā apkarot bailes no adatām.

 

Sagatavoja Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Ziņu avoti:

  1. https://theconversation.com/over-half-of-adults-unvaccinated-for-covid-19-fear-needles-heres-whats-proven-to-help-161636
  2. https://theconversation.com/needle-fears-can-cause-covid-19-vaccine-hesitancy-but-these-strategies-can-manage-pain-and-fear-165009
  3. https://kidsinpain.ca/wp-content/uploads/2021/06/Vaccine-Hesitancy-Survey-Executive-Summary-SKIP-and-HEC-2021.pdf
  4. https://journals.lww.com/clinicalpain/toc/2015/10001
  5. https://www.cmaj.ca/content/187/13/975

 

DALIES ar šo ziņu ar saviem draugiem un kolēģiem sociālajos tīklos Twitter, Facebook un LinkedIn, pārsūti ziņu, izmantojot WhatsApp, vai izdrukā rakstu, ja vēlies! (Izmanto zemāk redzamās pogas.)

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*