Sākums » Jaunākie raksti » Sausās acs sindroms – katram otrajam*
Sausās acs sindroms – katram otrajam*

Sausās acs sindroms – katram otrajam*

Cik izplatīts ir sausās acs sindroms un cik daudzi ar to vēršas pie ārsta?

Manā rīcībā nav statistikas, bet no saviem novērojumiem secinu, ka pēc 45 gadu vecuma sausās acs sindroms ir tik izplatīts, ka ir katram otrajam. Reizēm cilvēkam ir nelielas sūdzības un ir pavisam sausa acs, reizēm tās ir lielākas un nav tik sausa acs. Kad cilvēks ierodas pie acu ārsta, viņš jau nezina, ka viņam ir sausa acs. Viņš sūdzas vai nu par acu miglošanos, vai par graušanu acīs. Cits saka, ka brilles ir par vājām, tā kā īsti labi neredz, bet patiesībā izrādās, ka brilles der – tikai jāsāk pilināt pilienus, kas ārstē sausas acis.

Sausās acs sindroms lielākoties ir saistīts ar to, ka cilvēki intensīvi lieto datorus un mobilos telefonus, koncentrējot skatienu un līdz ar to reti mirkšķinot acis. Sausu aci var veicināt kondicionieri, ne pārāk kvalitatīva pārtika, kā arī dažādas profesijas, kuru pārstāvjiem jākoncentrē skatiens. Tā, piemēram, sausās acs sindroms raksturīgs tālbraucējiem šoferiem.

Kurā vecuma grupā tas šobrīd jau sāk piemeklēt cilvēkus?

Sausās acs sindroms piemeklē arvien jaunākus cilvēkus. Kādreiz to kontatēja tikai pēc četrdesmit gadu vecuma vai vēlāk, tas biežāk bija raksturīgs sievietēm. Tagad pat skolas vecuma bērniem, kas aizraujas ar mobilajām ierīcēm, parādās simptomi. Tātad vairāk tas ir saistīts ar datorizācijas laikmetu un tā diktētajiem paradumiem. IT speciālistiem reizēm ir “tomāti” acu vietā – viņi staigā ar sarkanām acīm. No acu nemirkšķināšanas rodas nekvalitatīvas asaras, acs tiek sliktāk pabarota un līdz ar to paplašinās asinsvadi, kas uzņemas barības vielu piegādi acij.

Kādas citas saslimšanas vai medikamentu lietošana var izraisīt sausās acs sindromu?

Ir vairākas saslimšanas, piemēram, reimatiskās saslimšanas, psihiskās saslimšanas, alerģija, paaugstināts asinspiediens, kas var veicināt sausu aci, jo regulāri tiek lietoti pretreimatisma, pretsāpju vai antihistamīna medikamenti, kas uzkrājas, līdz ar to ietekmē asaras kvalitāti un rada sausu aci. Tātad ne šīs slimības, bet to ārstāšanas laikā lietotās zāles veicina sausās acs sindroma rašanos. Citam šīs sausās acs pazīmes pārādās agrāk, citam vēlāk. Protams, ja cilvēkam ir augsts asisnspiediens, nevaram viņu mudināt pārtraukt lietot zāles, bet ir jāsāk pilināt mākslīgās asaras. Sausās acs sindromu veicina arī hormonālā kontracepcija. Reizēm pat tik izteikti, ka pacientei jāizvēlas, vai nemitīgi pilināt mitrinošos pilienus, vai pārtraukt lietot hormonālās tabletes.

Vēl sausās acs sindromu rada acu pilieni ar konservantiem. Ja tādus lieto īsu brīdi, piemēram, pret acs iekaisumu, tad tie nepaspēj radīt sausu aci, bet glaukomas pacientiem pilieni jālieto visu mūžu, ja viņi nevēlas zaudēt redzi. Tāpēc ražotāji meklē iespēju, kā uzlabot glaukomas slimniekiem paredzētos pilienus un sākuši ražot tos arī bez konservantiem.

Ar kādiem līdzekļiem vislabāk var novērst sausās acs sindromu?

Lietojot acu pilienus, kas mitrina aci, vai mainot paradumus, kas ļauj izvairīties no acu piepūles. Strādājot ar datoru, jāievēro pārtraukumi, jāmirkšķina biežāk acis. Tāpat ir jālieto Omega-3 taukskābes jeb zivju eļļa. Daudzi nezina, ka jārūpējas arī par plakstiņu higiēnu, ko palīdz nodrošināt speciālas salvetītes plakstiņiem. Plakstiņu malās atrodas Meiboma dziedzeri, kas izdala tauku sekrētu, kurš ieeļļo acs virsmu. Šiem dziedzeriem nosprostojoties, sekrēts nenonāk asarās. Kad asara nav kvalitatīva, plakstiņa gļotāda kļūst nedaudz krokaina, rodas iekaisums, iet bojā radzenes šūnas.

Vai sausās acs sindroms nozīmē to, ka šie līdzekļi būs jālieto vienmēr?

Jā, faktiski vienmēr. Vienīgi – ja cilvēks vairs nestrādās ar datoru, bet dosies dzīvot mežā, svaigā gaisā un nelietos ne datoru, ne mobilo telefonu, tad vairs nebūs jāpilina mitrinošie pilieni. Arī pacienti stāsta, ka aizejot atvaļinājumā un aizbraucot pie dabas, acs diskomforts pazūd. Ja cilvēkam ir reimatiska saslimšana, tad jālieto vienmēr, jo tas saistīts ar pamata saslimšanai lietotajiem medikamentiem. Ja smēķētājs atmetīs smēķēšanu, varbūt arī viņam vairs nevajadzēs lietot mitrinošos pilienus. Pilieni jālieto pēc pašsajūtas, pēc vajadzības. Ja vairs nav diskomforta sajūtas acīs, tad nereti arī aizmirst pilināt.

Ar ko, jūsuprāt “Cationorm” atšķiras / ir labāks par citiem līdzekļiem, kas paredzēti sausās acs sindroma ārstēšanai?

Viens jūtas labāk, lietojot vienus pilienus, otrs citus. Galvenais, lai tie būtu pilieni bez konservantiem.

Kāpēc ir tik būtiski līdzekļa sastāvā iekļaut arī lipīdus?

Asaru plēvīte sastāv no trijiem slāņiem. Apakšā ir mucīna slānis, kas nodrošina asaru plēves saskari ar aci, lai tā turētos uz acs virsmas. Pa vidu ir ūdens slānis, kas baro, pienes barības vielas acij un savu labo darbu veic mitrinot. Augšā ir lipīdu slānis, kas gādā, lai asara pārāk ātri neiztvaiko. Kad nemirkšķina acis, tad plīst asaru plēve un ūdens iztvaiko. Acu pilieni notur asaru plēves ārējo kārtu, līdz ar to pasargā no plīšanas un no iztvaikošanas.

Kas notiek, ja parastos acu pilienus lieto  pēc derīguma termiņa beigām? Vai tas var izraisīt infekciju? (Piezīme – “Cationorm” pudelītē nav iespējams iekļūt baktērijām.)

Acu pilienus nevajadzētu lietot pēc derīguma termiņa beigām, jo, ja pudelīte ir atvērta, tad tajā iekļūst mikrobi. It īpaši, ja pudelītē tiek kāds mikroorganisms no acs, kad pilinot pudelīte nejauši pieskaras skropstām, plakstiņa malai. Ja ilgstoši pudelīte ir atvērta, tad  mikroorganismi vairojas, un tie ir jaunas infekcijas draudi. Bet ir tādas pudelītes, kurās neiekļūst gaiss, līdz ar to tās ir drošākas, jo pudelītē neiekļūst mikrobi.

Kā konservantu izmantošana kaitē acs veselībai?

Konservanti ir toksiski, pilieni ietekmē asaru osmolaritāti.  Ilgstoši lietojot, radzenes šūnas iet bojā un acs kļūst uzņēmīgāka pret visiem iekaisumiem. Tāpēc jāvaicā ārstam vai farmaceitam, kuri aci mitrinošie pilieni nesatur konservantus, un jāiegādājas tie.

Cik kārtīgi ir Latvijas iedzīvotāji rūpēs par savām acīm?

Cilvēki kļūst arvien izglītotāki un meklē risinājumu, kad sajūtas acīs rada diskomfortu. Internetā katrs var daudz salasīties, bet jādodas pie ārsta un jāpievērš uzmanība tieši savām acīm un to problēmām. Es pacientiem atgādinu, ka sevi ir jāmīl. Jo, ja sevi mīl, tad rūpējas arī par veselību, tostarp arī par savām acīm, un klausa ārsta padomiem. Bet – ja runājam par sausu aci, tad arī aptiekā var meklēt palīdzību un, konsultējoties ar farmaceitu, iegādāties aci mitrinošus pilienus. Ja farmaceita ieteiktais preparāts nelīdz, tad tomēr jājautā ārstam.

 

Konsultēja oftlamoloģe, dr. Liāna Čača.

 

www.farmacija-mic.lv


*Apmaksāta publikācija.

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*