Sākums » Farmācija » Liela daļa Latvijas iedzīvotāju patentbrīvo zāļu lietošanas pieredzi vērtē pozitīvi
Liela daļa Latvijas iedzīvotāju patentbrīvo zāļu lietošanas pieredzi vērtē pozitīvi

Liela daļa Latvijas iedzīvotāju patentbrīvo zāļu lietošanas pieredzi vērtē pozitīvi

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju (72%) ir informēti par to, ka daudziem medikamentiem ir terapeitiski līdzvērtīgas, taču lētākas alternatīvas – ģenēriskie jeb patentbrīvie medikamenti. Tikai 4,7% no tiem, kas ģenēriskos medikamentus ir lietojuši, savu lietošanas pieredzi vērtē kā negatīvu vai drīzāk negatīvu, bet 46% lietotāju savu ģenērisko medikamentu lietošanas pieredzi raksturo kā pozitīvu vai drīzāk pozitīvu. Šādus faktus atklāja biedrības “Veselības projekti Latvijai” martā veiktās interneta aptaujas dati.

Ja būtu jāizvēlas starp oriģinālo un ģenērisko medikamentu, 34,4% respondentu izvēlētos tikpat labi vienu, kā otru, 21% – noteikti vai drīzāk ģenērisko medikamentu, bet 28,6% – noteikti vai drīzāk oriģinālo medikamentu. Svarīgākie faktori, kas ietekmē iedzīvotāju izvēli starp ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem, ir pašu respondentu lietošanas pieredze, ārsta, farmaceita padoms un medikamenta cena. Kā salīdzinoši vismazāk svarīgu iedzīvotāji vērtē informāciju plašsaziņas līdzekļos – TV, radio un presē, kā arī internetā.

Salīdzinoši pozitīvāka rakstura informāciju par ģenēriskajiem medikamentiem Latvijas iedzīvotāji ir saņēmuši no farmaceita, ģimenes locekļiem un ģimenes ārsta – pozitīvu/ vairāk pozitīvu informāciju farmaceiti sniedza 47,2% gadījumos, ģimenes locekļi 36,2% gadījumos un ģimenes ārsti – 34,1% gadījumos. Salīdzinoši mazāk pozitīva informācija tika saņemta no ārstiem-speciālistiem un plašsaziņas līdzekļiem – pozitīvu/ vairāk pozitīvu informāciju ārsti speciālisti sniedza 28% gadījumos, interneta avoti – 26,4% gadījumos, bet TV, radio un prese – 18,6% gadījumos.

“Lai gan salīdzinoši bieži nācies dzirdēt viedokli par ģenērisko medikamentu zemāku kvalitāti salīdzinājumā ar oriģinālajiem medikamentiem, kā arī to, ka iedzīvotājiem trūkst informācijas par ģenēriskajiem medikamentiem, biedrības “Veselības projekti Latvijai” aptaujā iegūtie dati liecina par atšķirīgu ainu – iedzīvotāji ir informēti par izvēles iespējām, un liela daļa ģenērisko medikamentu lietošanas pieredzi raksturo kā pozitīvu. Jāņem gan vērā, ka respondentu vidū bija salīdzinoši vairāk iedzīvotāju ar augstāko izglītību, nekā Latvijā kopumā, kas varētu nedaudz ietekmēt aptaujas rezultātus par informētības līmeni. Aptaujas dati rāda, ka iedzīvotāju izvēli starp ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem drīzāk var ietekmēt veselības aprūpes profesionāļi – ārsti un farmaceiti, bet salīdzinoši mazāka ietekme ir plašsaziņas līdzekļiem”, stāsta biedrības pārstāve Ieva Salmane-Kuļikovska.

Biedrība “Veselības projekti Latvijai” ir neatkarīga nevalstiska organizācija, kas ir starptautiskās organizācijas Health Action International biedrs. Biedrība dibināta, lai būtu neatkarīgs informācijas avots ar veselības aprūpi saistītos jautājumos, un tās darbības politika neparedz mērķu īstenošanā izmantot farmācijas nozares uzņēmumu līdzekļus (ziedojumi, sponsorēšana u.c.).

Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē EEZ finanšu instruments un Latvijas valsts. Pētījumu pēc biedrības pasūtījuma veica pētījumu centrs SKDS. Aptaujas dalībnieki bija Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem – ģenerālajam kopumam reprezentatīva izlase, n = 1005 (Latvijas iedzīvotāju interneta aptauja ikmēneša Web-Omnibus ietvaros, izmantojot reģistrētu adrešu datu bāzi).

 

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*