Zāļu cenu atšķirības daļā Eiropas Savienības (ES) valstu, kas cīnās par labāku cenu noteikšanu, svārstās pat par 700%, 12. jūlijā paziņojis Maltas veselības ministrs Kriss Ferns (Chris Fearne).
10 ES valstu grupa, kas sanāca kopā Maltas ES prezidentūras laikā pirms diviem gadiem, cenšas apvienoties, lai iegūtu labākas cenas publiskos zāļu iepirkumos, ziņo portāls TimesOfMalta.com.
2017. gadā Malta, Kipra, Grieķija, Īrija, Itālija, Rumānija, Portugāle, Slovēnija un Horvātija, kas kopīgi pārstāvēja aptuveni 160 miljonus iedzīvotāju, parakstīja Valletas deklarāciju, kuras mērķis ir lobēt zāļu ražotājus attiecībā uz zemākām zāļu cenām.
Šogad 12. jūlijā valstis atkal pulcējās uz tikšanos Valletā, Maltā. Maltas veselības ministrs paziņojis, ka no rīta iesniegtajā tehniskajā ziņojumā konstatēts, ka zāļu cenu atšķirības dažādās valstīs ievērojami svārstījušās, un dažas valstis maksājušas septiņas reizes lielākas summas nekā citas. Viņš pauda, ka vienā valstī kāds medikaments iegādāts par 120 000 euro, kamēr citā par to samaksāts līdz pat 800 000 euro. Šim apstāklim, saprotams, bijusi liela ietekme uz pacientu ārstēšanu.
Valstīm, kas noslēdza pirkuma līgumus ar lielām farmācijas firmām, bieži vien bija jāparaksta neizpaušanas līgumi, kas liedz tām dalīties ar informāciju par cenām ar citām dalībvalstīm. Ministru sanāksmē 12. jūlijā tehniskajai komitejai tika dota zaļā gaisma izpētīt risinājumus pārrobežu zāļu cenu caurskatāmībai. Ieteikumi un priekšlikumi tiks iesniegti, kad valstis atkal tiksies – septembrī Romā.
Runājot par iespējamiem risinājumiem, Maltas veselības ministrs izteicies, ka viena iespēja varētu būt tiesiskais regulējums par informācijas apmaiņu ES mērogā. Dalībvalstis varētu arī noslēgt konfidenciālus informācijas apmaiņas līgumus savā starpā. Tas būtu atspēriena punkts, lai sasniegtu galīgo mērķi – iegādāties zāles kolektīvi un tādējādi iegūt pacientiem pieejamāku zāļu cenu.
Sagatavoja Elīna Badune