Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) aicina Nacionālo veselības dienestu (NVD) no šī gada 1. jūlija neīstenot NVD ieceri atgriezties pie krīzes laikā izmantotās zāļu grupēšanas un mehāniski nepaplašināt zāļu grupas. Kā ziņo SIFFA, no NVD saņemtā informācija liecina, ka NVD plāno veikt piecu diabēta zāļu – dipeptidilpeptidāzes 4 (DPP-4) inhibitoru un to kombināciju ar metformīnu grupēšanu jeb iekļaušanu vienā references grupā, izmantojot krīzes laika risinājumus un pielīdzinot šo zāļu kompensācijas līmeni attiecīgajā grupā esošajām lētākajām zālēm.
SIFFA pārliecināta, ka šādu nodoms negatīvi ietekmēs vairāk nekā desmit tūkstošus diabēta slimnieku Latvijā, kas cietīs no līdzmaksājumu pieauguma par valsts kompensētajām zālēm. Lai nodrošinātu atbilstošu medikamentu pieejamību un nepasliktinātu ārstniecības procesu šai arvien pieaugošajai pacientu grupai, SIFFA aicina NVD atteikties no šādu izmaiņu veikšanas.
Pretējā gadījumā vairāk nekā desmit tūkstošiem 2.tipa diabēta pacientu, kuri lieto attiecīgos medikamentus, palielināsies līdzmaksājums par diviem līdz 12 eiro, jo valsts kompensē tikai to summu, kas atbilst lētāko šajā grupā esošo zāļu cenai. Pēc SIFFA aplēsēm 125 miljonu eiro lielajā valsts kompensācijas budžetā šajā gadā tas dotu vien apmēram 125 tūkstošu eiro ietaupījumu, kas neesot salīdzināms ar situācijas pasliktināšanos un pieaugošajām izmaksām pacietiem. SIFFA rīcībā esošā informācija liecina, ka nevienā Eiropas valstī DPP-4 zāles netiek grupētas.
SIFFA jau piedāvājusi NVD konkrētus risinājumus, lai nepalielinātu diabēta pacientu līdzmaksājumus, nesamazinātu zāļu pieejamību un nepasliktinātu situāciju kompensējamo zāļu budžetā. Taču, lai to nodrošinātu, būtiski, ka NVD negrupē šīs piecas zāles. Turklāt likumdošanā jau ir noteikti un NVD rīcībā ir arī citi mehānismi, ne tikai zāļu grupēšana, lai kontrolētu un pārvaldītu kompensējamo zāļu budžetu.
SIFFA jau iepriekš aicinājusi atbildīgās institūcijas veikt vairāku zāļu references grupu pārskatīšanu (atgrupēšanu), kurās valsts pacientiem kompensē tikai to vērtību, kas ir lētākajam medikamentam grupā. Zāļu apvienošana mazākā skaitā referenču grupu notika krīzes laikā, lai taupītu valsts budžeta līdzekļus. Rezultātā pieauga pacientu līdzmaksājumi un ārsti lielākoties bija spiesti izrakstīt lētākas un mazāk efektīvas zāles, kas nenodrošina atbilstošu ārstēšanās rezultātu.
SIFFA ir atvērta konstruktīvam dialogam un gatavo priekšlikumus atbildīgajām institūcijām normatīvā regulējuma un mehānismu pilnveidei situācijas uzlabošanai kompensējamo zāļu jomā. Tas ilgtermiņā radīs iespējas uzlabot gan ārstēšanas efektivitāti, gan samazināt / izskaust pacientu līdzmaksājumus. Arī starptautiskā pieredze apliecina, ka šādi soļi mazina turpmākās saslimšanas, invaliditātes rašanos, rada pozitīvāku ietekmi uz sabiedrības veselību, kā arī kopumā veicina cilvēkresursu / darbaspēka kvalitāti un tautsaimniecības attīstību.
Šobrīd SIFFA apvieno 19 biedrus – pasaulē vadošos zāļu ražotājus.
www.farmacija-mic.lv