Sākums » Farmācija » RSU uzsāk dalību vērienīgā starpvalstu pētījumā par antibiotiku lietošanu bērniem
RSU uzsāk dalību vērienīgā starpvalstu pētījumā par antibiotiku lietošanu bērniem

RSU uzsāk dalību vērienīgā starpvalstu pētījumā par antibiotiku lietošanu bērniem

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) uzsākusi dalību vērienīgā Eiropas Savienības (ES) atbalstītā 18,4 miljonu eiro lielā piecu gadu pētījumā ar mērķi atklāt, kā mazināt nevajadzīgu antibiotiku pielietojumu bērnu ārstēšanā, kas sirgst ar baktēriju un vīrusu izraisītām, bieži dzīvībai bīstamām slimībām, piemēram, meningītu, sepsi un citām līdzīgām slimībām. RSU pētījumu veiks sadarbībā Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS), ziņo RSU pārstāvji.

Pētījuma mērķis ir apzināt pēc iespējas vairāk bērnu – piecu gadu laikā visa projekta ietvaros ap 60 000, kuri vēršas slimnīcās ar sūdzībām par drudzi. Iekļaujot pētījumā lielu daudzumu pacientu dažādu Eiropas valstu slimnīcās no slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļām, ārsti vēlas uzlabot un pilnveidot diagnostikas un ārstēšanas iespējas bērniem ar minēto simptomu.

Jaunais pētījums izmantos datus, kas jau iegūti atklājot, ka bakteriālās saslimšanas var tikt identificētas, izmantojot noteiktus gēnu un proteīnu modeļus jeb paternus. Tā vietā, lai identificētu baktēriju, kas izraisījusi saslimšanu, pētnieki uzskata, ka bakteriālās infekciju slimības var tikt atpazītas, izmantojot gēnu un proteīnu paternus, kurus aktivizē bērnu imūnsistēma, reaģējot uz saslimšanu.

Šobrīd bērniem ar drudzi, nonākot slimnīcā, ārstiem nav tūlītējas metodes, kā noteikt, vai bērna slimības cēlonis ir bakteriāla vai vīrusa slimība, norāda RSU. Diagnoze tiek noteikta, izmantojot dažādas asins analīzes un vērojot dinamikā, vai iekaisuma procesa attīstība ir vairāk raksturīga vīrusa infekcijai vai bakteriālai. Tas var prasīt līdz pat 48 stundu laiku. Taču baktēriju un vīrusu nošķiršana ir ļoti būtiska, uzsver RSU. Lai gan vīrusu izraisītās slimības ir daudz izplatītākas nekā baktēriju, taču tieši baktēriju izraisītās ir daudz bīstamākas, piemēram, tas var būt meningīts, pneimonija u.c. Tāpēc nereti bērnam ar drudzi tiek dotas antibiotikas pirms pat ir saņemti rezultāti par iespējamo cēloni.

Tā kā līdz šim medicīnā atklātās metodes neļauj ārstiem ātri un ticami nošķirt bīstamās bakterialās infekcijas no triviālām vīrusu infekcijas slimībām, daudzi bērni visā pasaulē ik dienu tiek pakļauti nevajadzīgām punkcijām, antibiotiku devām, asinsanalīžu testiem un rentgenoloģiskiem izmeklējumiem, uzsver RSU pārstāvji. Tas prasa arī daudz finanšu līdzekļu. Slimība pāriet ar vai bez antibiotiku tiešas darbības, taču tas var novest mikrobu rezistences, kad baktērijas kļūst nejūtīgas pret zālēm, un tam var būt arī letālas sekas.

Tāpēc nepieciešams izvērtēt pielietotās izmeklēšanas un ārstniecības metodes un izstrādāt jaunu stratēģijas modeli, ietverot personalizētu pieeju bakteriālu un vīrusu izraisītu slimību atšķiršanā. “Tāpēc PERFORM projekta ietvaros paredzēts attīstīt sadarbību starp dažādu Eiropas valstu pētniekiem infektoloģijas, šūnu un molekulārās bioloģijas, kā arī sabiedrības veselības nozarēm. Šīs sadarbības rezultātā plānots identificēt jaunus bakteriālu un vīrusu infekciju diferencējošus faktorus, tajā skaitā transkriptomiskos un klīniski fenotipiskos marķierus, lai radītu viegli pielietojamas personalizētas izmeklēšanas metodes ikdienas praksei,” skaidro Dace Zavadska, RSU Medicīnas fakultātes vadošā pētniece.

“Šī pētījuma ietvaros tiks izzināta bērnu imūnās sistēmas spēja atbildēt uz infekciju. Pētījuma gaitā paredzēts radīt vienkāršus diagnostiskos testus, ar kuriem varētu noteikt, vai drudža iemesls bērnam ir baktēriju vai vīrusu ierosināta infekcija, vai, iespējams, augstas temperatūras iemesls ir pavisam cits. Tas ļautu bērniem ar drudzi agrīni uzsākt vispiemērotāko ārstēšanu,” uzsver pētniece.

Mērķi tiks īstenoti caur koordinētu vairāku Eiropas un Rietumāfrikas valstu pētniecības centru sadarbību. Starptautiskais klīnisko bāžu centrs nodrošinās izpētei paredzētās pacientu kohortas dažādām pētījuma sadaļām. Piecu gadu laikā starptautiskā komanda plāno pētījumā apsekot ap 60 000 bērnu, kas nonāks Eiropas un Rietumāfrikas slimnīcās ar drudzi. Pētījumu vada Londonas Imperiālā Koledža (Lielbritānija) un to veiks ārstu-pētnieku komandas no Lielbritānijas, Nīderlandes, Spānijas, Francijas, Vācijas, Šveices, Zviedrijas, Austrijas, Singapūras, Grieķijas, Slovēnijas, Latvijas un Gambijas.

Projekta kopējās izmaksas ir 18 467 697,76 eiro, no kura RSU budžets – 299 375 eiro, ziņo RSU.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*