Šogad papildu finansējums jaunajai un efektīvajai C hepatīta terapijai nav paredzēts, šodien, 4. oktobrī, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē teikusi Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece Egita Pole.
Kā jau jūlija beigās ziņoja nacionālā informācijas aģentūra LETA, pirmā pusgada laikā iztērēta jau lielākā daļa no C hepatīta ārstēšanai pieejamā finansējuma. No šogad piešķirtajiem 6,6 miljoniem eiro iztērēti bija 5,7 miljoni eiro. Kopumā pirmajā pusgadā ārstēti 738 pacienti, kas ir aptuveni tikpat daudz, cik pērn visa gada laikā. Toreiz C hepatīta biedrības pārstāvis Kristaps Kaugurs norādīja, ka finansējums jaunajai terapijai jau tad bija iztērēts pilnībā.
Šāda situācija radusies, jo bijis negaidīts pacientu skaita pieaugums, ņemot vērā, ka no šī gada medikamentus C hepatīta pacientiem valsts kompensē 100% apmērā.
Kaugurs arī šodien Saeimas komisijā aicinājis atbilstoši budžeta iespējām palielināt finansējumu C hepatīta ārstēšanai. Tāpat vairāk finansējuma jaunajiem un efektīvākajiem medikamentiem lūgusi piešķirt arī Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse.
Ķūse arī sacījusi, ka šobrīd rindā uz efektīvāko ārstēšanu gaida 200 smagākie pacienti, uz ko Kaugurs piebildis, ka, ja šogad ar jauno un efektīvo terapiju ārstēti 270 pacienti, tad jau uz nākamo gadu divas trešdaļas no rindas jau ir aizņemtas.
Kā šodien norādījusi Pole, šogad kopumā C hepatīta ārstēšanai tika paredzēti 6,6 miljoni eiro, tostarp 2,2 miljoni tika paredzēti jaunajai un efektīvajai terapijai. Nākamgad gan C hepatīta ārstēšanai plānots atvēlēt 5,1 miljonu eiro.
Deputāti arī vēlējušies noskaidrot, vai no septembra beigās VM pārdalītajiem 6,3 miljoniem eiro daļa netiek paredzēta C hepatīta ārstēšanai. Pole skaidrojusi, ka šie līdzekļi tika pārdalīti, lai kompensētu deficītu kompensējamo zāļu apmaksai. Līdz ar to šogad papildu finansējums C hepatīta jaunajai terapijai nav paredzēts, ziņo LETA.