Sākums » Farmācija » LFB valdes sēdē spriež par Viltoto zāļu direktīvas ieviešanu Latvijā
LFB valdes sēdē spriež par Viltoto zāļu direktīvas ieviešanu Latvijā

LFB valdes sēdē spriež par Viltoto zāļu direktīvas ieviešanu Latvijā

17. novembrī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē sprieda par aktualitātēm likumdošanā un nākamā gada pasākumiem. Kā klātesošos informēja LFB prezidente Kitija Blumfelde, kura piedalījās Veselības ministrijas (VM) Stratēģiskās padomes sēdē, kur pārrunāja e-veselības jautājumus, ir iesniegti kārtējie grozījumi attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos. Sēdē tika pārrunāti ar e-veselības sistēmas tālāko attīstību – 3. kārtas darbiem – saistīti jautājumi.

Tā kā e-veselības sistēmas darbība saistīta ar Farmaceitu un farmaceita asistentu reģistru un tajā sniegtajiem datiem, LFB ir nosūtījusi vēstuli visiem lieltirgotavu aptieku tīkliem, VM un Nacionālajam veselības dienestam (NVD) par biedrības priekšlikumiem saistībā ar aptieku darbinieku īslaicīgu pārcelšanu darbā no vienas aptiekas uz citu (kolēģu aizvietošanu), lai ātri varētu veikt attiecīgās izmaiņas reģistrā. LFB veido papildu sistēmu, kas būs pieejama tiem, kas uzņēmumā nodarbojas ar cilvēkresursu plānošanu jeb darbinieku maiņu. Šīs personas varēs iesniegt datus par minētajām izmaiņām attālināti, norādot informāciju par attiecīgo darbinieku un to, no kuras un uz kuru aptieku šis darbinieks tiek pārcelts, un uz kādu laiku. Plānots, ka šāda viena un tā paša darbinieka pārcelšana uz vienu un to pašu aptieku nedrīkstētu notikt biežāk/ilgāk kā četras nedēļas vienā ceturksnī. Ja par personālu atbildīgais darbinieks redz, ka darbiniekam pagaidu darba vietā jāpaliek ilgāk, tad to var noformēt kā otru darba vietu, iesniedzot nepieciešamos dokumentus atbilstoši MK noteikumu prasībām. LFB bija tikšanās arī ar NVD par iepriekš minēto, kuras laikā ir panākta mutiska vienošanās, ka reģistra datus atjaunot varēs ne tikai naktī, bet vēl papildus vienu reizi diennaktī, jo jaunu datu ievade liek atjaunoties visai sistēmai. LFB valde vienojās, ka tam piemērotākais laiks varētu būt dienā ap plkst. 11:00-12:00. Valde vēlreiz izrunāja arī jautājumu par to, ka farmaceitiem un farmaceita asistentiem kā reglamentētām profesijām, līdzīgi citām, ir prasība reģistrēt konkrētu prakses vietu, kas ir definēta kā aptieka, nevis uzņēmums, ar kuru tos saista darba attiecības. Šis nosacījums ir saistīts ar citiem noteikumiem, kas skar reglamentētas profesijas pārstāvjus.

Vēl LFB ir saņēmusi aicinājumu deleģēt pārstāvjus tikko izveidotā VM darba grupā par e-veselības ieviešanas jautājumiem. Valde akceptēja, ka tie būs K.Blumfelde un Ilona Rūķe, kas bija mutiski apstiprinājusi savu gatavību piedalīties.

Runājot par nākamā gadā rīkojamiem LFB pasākumiem, tika nolemts, ka arī 2017. gadā valdes sēdes notiks ceturtdienās plkst. 15:00 saskaņā ar salikto grafiku. Sēdes dalībnieki arī sprieda par farmaceitiem svarīgām tēmām, ko apskatīt konferenču lekcijās.

Vades sēdē piedalījās arī Eiropas Viltoto zāļu direktīvas ieviešanas projekta vadītāja Inese Erdmane. Viņa informēja, ka Viltoto zāļu direktīva stāsies spēkā 2019. gada februārī un tā nosaka, ka zāļu ražotājam uz zāļu iepakojuma jānodrošina konkrētas drošuma pazīmes (unikālais indentifikators un iesaiņojuma neskartības pazīme – uzlīme, ar kuru iepakojums tiek aizlīmēts atvēršanas vietā). Šādu drošuma pazīmju ieviešanai dots pārejas laiks – līdz brīdim, kad konkrētajām zālēm beidzas derīguma termiņš. Līdz tam varēs izplatīt jau saražotās zāles iepakojumā bez drošuma pazīmēm. Regula nosaka arī zāles, kurām nedrīkstēs būt šāds marķējums. Tāds būs nepieciešams tikai recepšu zālēm un tām bezrecepšu zālēm, kam noteikts augsts viltošanas risks. I.Erdmane demonstrēja, kāds izskatīsies zāļu iepakojums ar jaunajām drošuma pazīmēm. Tam būs uzdrukāts 2D jeb tā sauktais QR svītrkods, iepakojumam būs jābūt aizlīmētam. Aptiekai būs nepieciešams speciāls skaneris, kas nolasīs jauno pretviltošanas kodu. Šāda drošuma pārbaude būs jāveic arī slimnīcu aptiekām, dodot zāles slimnīcu nodaļām. Direktīvā atrunāts, kādos gadījumos 10 dienu laikā zāles pircējs varēs atgriest atpakaļ aptiekā.

Zāļu verifikācijas sistēmas finansēšanu veiks zāļu ražotāji, taču aptiekām nepieciešamais aprīkojums būs jāiegādājas pašām. Kā skaidroja K. Blumfelde, Eiropas finansējumu šādu lietu ieviešanai Latvijas aptiekās piesaistīt nav iespējams tāpēc, ka aptieka Latvijā normatīvajos aktos definēta kā mazumtirdzniecības uzņēmums. LFB turpina virzīt jautājumu par šā statusa maiņu uz pakalpojumu sniedzēju. Tiek gatavota vēstule VM ar argumentiem situācijas maiņai.

Latvija šobrīd kavējas ar direktīvas ieviešanas programmas izpildi atbilstoši noteiktajiem termiņiem. Šobrīd tikai divas valstis iekļaujas izpildes termiņos – Vācija un Zviedrija. Latvijai vēl ir jādibina zāļu verifikācijas organizācija, kuras statuss ir nevalstiska organizācija. Tajā jābūt pārstāvētiem zāļu ražotājiem, lieltirgotājiem, paralēlā importa veicējiem un aptiekām. Organizācijas budžets jāsedz visām tajā iesaistītajām pusēm, taču par konsultatīviem biedriem bez finansiālām saistībām šajā organizācijā var būt arī citi nozares pārstāvji, piemēram, LFB, kura turklāt šajā organizācijā var pārstāvēt ne tikai savus biedrus, bet arī tās individuālas aptiekas, kas nebūs biedru statusā šajā organizācijā, jo šobrīd izskatās, ka aptiekas pārstāvēs Aptieku īpašnieku asociācija un Aptieku attīstības biedrība. LFB uzskata, ka tai arī jāiesaistās minētajos procesos kā konsultatīvam biedram, jo, lai gan jautājumi, kas jārisina aptiekām, pamatā ir saistīti ar materiāli tehnisko resursu nodrošināšanu un nav profesionālas dabas, ir pietiekami daudzi vidējie un mazie aptieku uzņēmumi, kas nav divu iepriekš minēto organizāciju biedri, kas nozīmē, ka tās nebūs pārstāvētas šajā jaundibināmajā organizācijā. LFB arī šobrīd jau piedalās visās sēdēs, kas saistītas ar Eiropas Viltoto zāļu direktīvas ieviešanu Latvijā. Kā informēja I.Erdmane, vēl jāstrādā pie organizācijas statūtu izveides, maksājumu shēmas sistēmas darbības ieviešanai un IT pakalpojumu nodrošināšanas. Šo organizāciju kontrolēs Eiropas insititūcijas, Zāļu valsts aģentūra un Veselības inspekcija. 2017. gada beigās plānots uzsākt patērētāju izglītošanu. Pagaidām nav plānots sasaistīt šo sistēmu ar e-veselību vai e-receptes sistēmu, taču konkrētas izsniegtās zāles tiks saistītas ar konkrētu izrakstīto e-recepti.

Vēl valdes sēdē tika apspriesta oktobrī īstenotās sociālās kampaņas gaita un šobrīd turpinās ievākto datu apkopošana.

Nākamā valdes sēde paredzēta 22.decembrī.

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*