Sākums » Farmācija » Izveidotas vadlīnijas uztura bagātinātāju reklamēšanai
Izveidotas vadlīnijas uztura bagātinātāju reklamēšanai

Izveidotas vadlīnijas uztura bagātinātāju reklamēšanai

25. maijā Rīgā notika Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) rīkota diskusija par vadlīnijām godīgas komercprakses īstenošanai uztura bagātinātāju jomā. Diskusija galvenokārt skāra jautājumus par uztura bagātinātāju reklamēšanu un šajā reklāmā pieļaujamo informāciju.

Viena no diskusijas lektorēm – Dr. Pharm. Inese Sviestiņa – vēlreiz atgādināja, ka uztura bagātinātāji un pārtikas piedevas ir atšķirīgas lietas, turklāt uztura bagātinātājus sabiedrībā bieži mēdz dēvēt par zālēm, ko noteikti nedrīkst darīt. Proti, uztura bagātinātāji ir pārtikas produkti parastā uztura papildināšanai, savukārt pārtikas piedevas ir vielas, ar kurām uzlabo pārtikas produktu krāsu vai garšu, kā arī novērš pārtikas produkta bojāšanos.

Par visbiežāk konstatētām nepilnībām uztura bagātinātāju reklāmā I. Sviestiņa atzīmēja trūkumus ražotāja sagatavotajā reklāmā un speciālistu paustajā informācijā. Viņa demonstrēja vairākus piemērus, kuros iekļauta nekorekta vai neskaidra informācija par produktu. Daudz pārkāpumu fiksēts sabiedrībai paredzētajās reklāmās; tur paustā informācija bieži vien nesakrīt ar Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) apstiprināto marķējumu. I. Sviestiņa pirms kāda līdzekļa lietošanas vai ieteikšanas rekomendē ieskatīties PVD mājas lapā publiskotajā marķējuma informācijā, lai noskaidrotu, kādam nolūkam konkrētais uztura bagātinātājs lietojams. Bieži vien tur nemaz šādas informācijas nav, tāpēc nereti rūpīgi jāapsver, vai šāds līdzeklis vispār ir nepieciešams. I. Sviestiņa arī norādīja, ka bieži reklāmās uztura bagātinātāja iedarbība tiek salīdzināta ar zālēm, proti – tam tiek piedēvētas ārstnieciskas īpašības. Viņa atgādināja, ka šāda rīcība nav atļauta un uztura bagātinātāju reklāmā drīkst minēt tikai tādas īpašības, kas apstiprinātas ar veselīguma norādēm, kuras iekļautas Regulā Nr.1924/2006 paredzētajā sarakstā. Veselīguma norāde ir jebkurš paziņojums, kas saistīts ar saikni starp pārtiku un veselību un kas tekstuālā, ilustrētā, grafiskā vai simboliskā veidā tieši vai netieši norāda uz pārtikas produkta pozitīvu ietekmi uz veselību.

Lai palīdzētu komersantiem ievērot godīgu komercpraksi uztura bagātinātāju izplatīšanas jomā, PTAC izveidojis vadlīnijas godīgas komercprakses īstenošanai, piedāvājot uztura bagātinātājus. Vadlīniju projekts ietver ieteikumus veselīguma norāžu izmantošanai komercpraksē, kā arī visparīgas prasības uztura bagātinātāju reklāmai.

Vispārīgās prasības uztura bagātinātāju reklāmai paredz:

  • reklamēt atļauts tikai uztura bagātinātāju reģistrā iekļautos uztura bagātinātājus;
  • reklāmā iekļauj norādes “Uztura bagātinātājs” un “Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu”;
  • norāde “Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalancētu uzturu” aizņem ne mazāk kā 5% no reklāmas apjoma. Burtu lielums ir tāds, lai norāde aizņemtu lielāko tehniski iespējamo daļu no tekstam paredzētā laukuma reklāmā nedrīkst.

Reklāmā nedrīkst:

  • ietvert norādi, ka uztura bagātinātājs novērš, ārstē vai izārstē slimības, vai minēt šādu iespēju;
  • ietvert jebkuras tiešas vai netiešas norādes, ka līdzsvarots un daudzveidīgs uzturs nespēj nodrošināt pietiekamu uzturvielu daudzumu.

Reklāmās aizliegts izmantot veselīguma norādes:

  • kurās apgalvots, ka attiecīgā produkta nelietošana var ietekmēt veselību;
  • par svara zaudēšanas ātrumu vai lielumu;
  • par ieteikumiem, ko snieguši individuāli ārsti vai veselības speciālisti un tādas asociācijas, kas nav minētas Regulas Nr.1924/2006 11.pantā.

Ja netiek ievērotas Regulas Nr.1924/2006 prasības un vispārīgās prasības uztura bagātinātāju reklāmai, tad komercprakse var tikt vērtēta kā maldinoša un/vai profesionālajai rūpībai neatbilstoša.

No 2013. gada 2. janvāra līdz 2016. gada 31. decembrim PTAC īstenoja projektu “Komercprakses uzraudzība, piedāvājot uztura bagātinātājus”. Projekta mērķis bija vērtēt uztura bagātinātāju popularizēšanas un pārdošanas jomā īstenotās komercprakses atbilstību normatīvo aktu prasībām, kā arī panākt konstatēto pārkāpumu novēršanu. Projekta ietvaros tika vērtēta informācijas pieejamība par piedāvātā produkta aprakstu, informācijas pasniegšanas veids, informācijas atbilstība veselīguma norādēm.

Projekta laikā tika uzsāktas 123 administratīvās lietas; lielākā daļa no tām (67) – par komercpraksi internetā. 115 gadījumos sekoja komersanta labprātīgas darbības situācijas atrisināšanai, bet astoņos gadījumos tika pieņemti PTAC lēmumi par rīcību. Vienā gadījumā tika noteikts pienākums atsaukt negodīgu komercpraksi. Piecos gadījumos – uzlikts tiesisks pienākums izbeigt negodīgu komercpraksi. Divos gadījumos – aizliegta paredzama negodīga komercprakse, bet vēl divos gadījumos – uzlikta soda nauda par negodīgas komercprakses īstenošanu (kopējā naudas summa – 8617 eiro).

Galvenie pārbaudēs konstatētie pārkāpumi:

  • uztura bagātinātājiem piedēvētas ārstnieciskās īpašības;
  • izmantotas neapstiprinātas veselīguma norādes;
  • apstiprinātās veselīguma norādes interpretētas, paplašinot to saturu;
  • piedāvāti PVD uztura bagātinātāju reģistrā nereģistrēti uztura bagātinātāji;
  • reklāmās nav sniegta norāde, ka piedāvātais produkts ir uztura bagātinātājs;
  • reklāmās nav ietverts brīdinājums “Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu”;
  • brīdinājums “Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturuˮ neatbilst normatīvo aktu prasībām.

PTAC komersantiem iesaka rūpīgi izvērtēt komercpraksē izmantotās informācijas, apgalvojumu, veselīguma norāžu atbilstību un patiesumu. Nepieciešamības gadījumā komersantam jāspēj dokumentāri pamatot komercpraksē izmantotos apgalvojumus/informāciju par uztura bagātinātājiem. Tāpat svarīgi ir sniegt informāciju par piedāvātajiem uztura bagātinātājiem patērētājiem saprotamā un nepārprotamā veidā, kā arī būtiski ir izvērtēt komercprakses ietekmi uz patērētājiem un tās atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Ar PTAC izstrādāto vadlīniju projektu var iepazīties šeit: http://www.ptac.gov.lv/sites/default/files/vadliniju_projekts_uztura_bagatinataji_2018.pdf

Veselīguma norāžu reģistrs pieejams šeit: http://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/claims/register/public/?event=register.home

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*