Saeimas Sociālo un darba lietu Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti šodien, 15. janvārī, sēdē pauda gatavību aktīvi strādāt pie zāļu cenu samazināšanas, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Deputāti sēdes laikā vairākkārtīgi vērsās pie Veselības ministrijas (VM) un Nacionālā veselības dienesta uzaicinātajiem ekspertiem, vaicājot, ko deputāti varētu darīt, lai medikamentu cenas būtu līdzvērtīgas kaimiņvalstu cenām.
Sēdes laikā izskanēja dažādi piedāvājumi no deputātiem, kā samazināt medikamentu cenas, tostarp izskanēja ierosinājums runāt par lieltirgotavu maksimālo uzcenojumu samazināšanu, jo tieši Latvijā, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, esot lielākais zāļu uzcenojums.
Saeimas deputāte Evita Zālīte-Grosa pauda viedokli, ka saistībā ar zāļu cenām sabiedrībā rodas spriedze, tāpēc nepieciešams kaut ko steidzami darīt. “Manuprāt, mums vajadzētu vismaz izlīdzināt [medikamentu cenas] Baltijas valstu līmenī, lai mēs neizskatāmies mazliet ne korumpēti, bet es nezinu kādi,” sacīja deputāte, kura uzskata, ka ir nepareizi, ka cilvēkam ar saslimšanu vēl ir jādomā par to, ka Lietuvā viņam nepieciešamais medikaments maksā lētāk.
Arī deputāte Regīna Ločmele-Luņova uzstāja, ka steidzami nepieciešams rast risinājumu zāļu cenu samazināšanai, un, tā kā sistēma ir pietiekoši sarežģīta un jāskata kopumā, viņa vēlētos redzēt, kāds ir VM redzējums zāļu cenu samazināšanas jautājumā.
Arī apakškomisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs norādīja, ka farmācijas sistēma ir ļoti sarežģīta, jo, samazinot, piemēram, kompensējamo medikamentu cenas, varētu palielināties cenas citiem medikamentiem. Šī iemesla dēļ viņš aicināja deputātus atbalstīt pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu medikamentiem, par ko jau ilgstoši tiek debatēts.
Veselības ministres Andas Čakšas sabiedrisko attiecību padomnieks Sergejs Ancupovs aicināja deputātus izprast, ka kompensējamo zāļu cenas ir lielā mērā atkarīgas tieši no veselības aprūpes budžeta, kas Latvijā uz vienu iedzīvotāju ir krietni mazāks nekā Lietuvā un Igaunijā. Pēc viņa paustā, Igaunijā veselības aprūpes finansējums uz vienu iedzīvotāju esot pat divas reizes lielāks nekā Latvijā.
VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere deputātiem norādīja, ka farmācijas sistēma nav vienkārša, bet gan ļoti komplicēta, un visi procesi tajā ir savā starpā ļoti saistīti. Vienlaikus Kaupere pauda ticību, ka, ja darbs pie zāļu cenu samazināšanas notiks tā, kā šodienas apakškomisijas sēde, tad četru gadu laikā varētu izdoties zāļu cenas samazināt.
Šodien VM un Nacionālā veselības dienesta pārstāvji bija ieradušies uz sēdi, lai, kā norādīja deputāts Orlovs, informētu jaunievēlētos deputātus par Latvijas zāļu kompensācijas sistēmu un to, kā tā darbojas. Deputāti aktīvi izmantoja iespēju uzdot jautājumus, tostarp ļoti specifiskus jautājumus, kas skar reto slimību jomu, onkoloģiju un konkrētus medikamentus.
Sēdes noslēgumā deputāti vienojās, ka apakškomisijas priekšsēdētājs nosūtīs jaunajam veselības ministram “ceļa maizi” ar lūgumu četru gadu laikā panākt pirmskrīzes perioda zāļu kompensācijas līmeni, kā arī lūgs ministrijas redzējumu par to, kā panākt kompensējamo zāļu cenu samazinājumu, ziņo LETA.