Igaunijas Farmaceitu asociācija un Farmaceitu kamera parlamenta Sociālo lietu komisijai ierosinājusi pakāpenisku aptieku reformas īstenošanu, kas nozīmētu, ka lielo aptieku tīklu darbība jāpārtrauc līdz 2021.gada 1.aprīlim, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
“Aptieku reforma turpinās jau piecus gadus, un tā ir devusi būtiskus rezultātus,” paziņojumā norādījusi Farmaceitu kameras valdes priekšsēdētāja Karina Alamā-Āsa. “Reformas rezultātā Igaunijā ir vairāk nekā 200 aptieku, kurās farmaceits piedalās to vadībā,” viņa informējusi.
Vienlaikus Alamā-Āsa paudusi, ka pēdējos sešos mēnešos notikušas aktīvas diskusijas par aptieku reformu, tādēļ reformas īstenošanai būtiskas darbības bija apturētas. Proti, agrā rudenī tika sāktas plašas diskusijas par aptieku reformu, tādēļ pašreizējie aptieku īpašnieki – lielie aptieku tīkli – apturēja sarunas par īpašumtiesībām ar farmaceitiem, turklāt reakcija no parlamenta attiecībā uz aptieku reformas nākotni nebija viennozīmīga.
Farmaceitu kameras vadītāja paudusi, ka farmaceiti atbalsta sociālo lietu ministra Tanela Kīka ierosinājumu pakāpeniski īstenot aptieku reformu. Tomēr “uzskatām, ka reformai ir jānoslēdzas ne vēlāk kā 2021.gada 1.aprīlī”, uzsvērusi Alamā-Āsa.
Igaunijas Farmaceitu asociācijas vadītāja Ille Rebane uzsvērusi, ka arī pakāpeniskā aptieku reformas īstenošanā ir jāsaglabā tās sākotnējais mērķis – nodalīt medikamentu vairumtirdzniecību un mazumtirdzniecību un pāriet uz farmaceitiem piederošam aptiekām.
“Pakāpeniskai pārejai jāsākas 2020.gada 1.aprīlī un jāattiecas uz aptieku filiālēm pilsētās, kas neatbilst nosacījumiem. Otrajā pārejās posmā līdz 1.oktobrim prasību izpilde jānodrošina aptiekām lielajās pilsētās Tallinā, Tartu, Pērnavā, Rakverē un Jehvi. Visām pārējām aptiekām prasību izpilde jānodrošina līdz 2021.gada 1.aprīlim,” paskaidrojusi Rebane.
Ierosinājumā parlamenta komisijai abas farmaceitu organizācijas arī paudušas atbalstu iecerei precizēt prasību par farmaceitu īpašumtiesībām tā, lai aptiekas varētu piederēt vairākiem farmaceitiem, bet kopumā farmaceitam jāpieder vismaz 80% konkrētās aptiekas.
“Uzskatām, ka ir pienācis laiks pēc iespējas ātrāk pabeigt aptieku reformu, jo farmaceiti ir ņēmuši vērā pāreju uz farmaceitiem piederošu aptieku sistēmu un tā ir nepieciešama labākai sabiedrības veselības aizsardzībai. Uzskatām, ka pusgads ir pietiekami ilgs laiks, lai lielākajās pilsētās aptiekas pārveidotu atbilstoši reformas prasībām, un gada laikā reforma tiks pilnībā pabeigta,” norādījušas abas farmaceitu organizācijas, paužot gatavību palīdzēt reformas procesā un runāt par iespējamiem risinājumiem.
Igaunijas Farmaceitu kamera ir valstī lielākā profesionālā organizācija farmaceitiem, kas strādā aptiekās, un tā atbalsta neatkarīgu aptieku pakalpojumu sniegšanu Igaunijā, kas ir balstīta profesionālās zināšanās, farmaceita zvērestā un pacienta labklājības interesēs, aptieku vadību uzticot farmaceitiem.
Igaunijas Farmaceitu asociācija apvieno farmaceitiem piederošas aptiekas visā valstī.
Aptieku sistēmas sakārtošana pašlaik Igaunijā ir aktuāls jautājums, jo dažus mēnešus pirms plānotās aptieku reformas stāšanās spēkā Igaunijas valdības koalīcija decembrī iesniedza parlamentā likuma grozījumu projektu, kas paredzēja atcelt aptieku reformu pašreizējā formā un atsākt diskusijas par šo jautājumu.
Tomēr Igaunijas parlaments šo likumprojektu noraidīja.
Plānots, ka aptieku reforma Igaunijā stāsies spēkā 1.aprīlī, paredzot medikamentu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nodalīšanu, un aptieku kapitāldaļu vairākumam būtu jābūt farmaceitu kontrolē.
2014.gadā Igaunijā tika apstiprināti grozījumi Farmācijas likumā, kas paredzēja, ka no 2020.gada 1.aprīļa vispārējo pakalpojumu aptiekās vairākuma daļām jāpieder farmaceitiem, kuriem uzņēmumā jābūt noteicošajai ietekmei, ziņo LETA.
Vienam farmaceitam drīkstēs piederēt ne vairāk kā četras aptiekas teritorijās, kur ir liels pieprasījums, jeb kopienās, kur iedzīvotāju skaits ir vismaz 4000. Lauku teritorijās, kur pieprasījums ir mazs, aptieku īpašniekiem ierobežojumi nebija paredzēti.
Grozījumi tika pieņemti ar nolūku stiprināt farmaceitu lomu veselības aprūpes sistēmā, nodrošināt profesionālu aptieku pakalpojumu attīstību un samazināt biznesa interešu ietekmi uz aptieku pakalpojumiem, skaidro LETA.