Virkne epilepsijas un bipolāro traucējumu ārstēšanai paredzēto medikamentu satur valproātu, bet smagas aknes un psoriāzes gadījumā tiek izmantotas iekšķīgi lietojamas retinoīdus saturošas zāles. Abas šīs aktīvās vielas, ja tiek lietotas grūtniecības laikā, var radīt iedzimtas patoloģijas vai attīstības traucējumus jaundzimušajiem, un dažādās ES valstīs ir fiksēti šādi gadījumi, ziņo Rīgas Stradiņa universitāte (RSU).
Lai apzinātu, cik informētas ir pašas pacientes, kā arī farmaceiti, ģimenes ārsti, psihiatri, neirologi, bet retinoīdu gadījumā – arī dermatologi – par grūtniecības nepieļaušanu šo zāļu lietošanas laikā, RSU Sabiedrības veselības institūts kopā ar kolēģiem no septiņām citām Eiropas Savienības (ES) valstīm Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) uzdevumā īsteno plašu aptauju un lūdz atsaukties ārstus un farmaceitus, kā arī pacientes. Pētījums palīdzēs veicināt drošu zāļu lietošanu, uzsver RSU pārstāvji.
Zināšanas par zāļu iedarbību un lietošanu iegūst ne tikai to izstrādes un pētniecības posmā, bet arī pēc tam, kad medikamenti jau ir nonākuši pie pacientiem. EZA jau 2017. gadā publiskā diskusijā secināja, ka pacientes nav gana informētas par komplikācijām, ko var radīt šo zāļu lietošana grūtniecības laikā. Tā rezultātā tika atjaunota Grūtniecības nepieļaušanas programma, kuras mērķis ir novērst grūtniecības iestāšanos laikā, kamēr pacientes lieto tādus valproātus saturošos medikamentus kā Convulex, Depakine, Absenor, bet retinoīdu gadījumā – acitretinum jeb Neotigason un isotretioninum jeb Roaccutane preparātus. Elektroniski anketējot pacientes, farmaceitus un ārstus astoņās ES valstīs – Beļģijā, Dānijā, Grieķijā, Nīderlandē, Portugālē, Slovākijā, Spānijā un Latvijā – tiks iegūta precīza šībrīža aina par to, cik informētas ir pacientes, cik plaši farmaceiti un mediķi izmanto EZA rekomendētos materiālus un cik lietderīgi ir šie materiāli visiem iesaistītajiem ar mērķi uzlabot riska mazināšanas aktivitātes nākotnē.
Nupat uzsākts, šis pētījums Latvijā norisināsies līdz jūnijam, un jau šī gada vasarā visas iesaistītās dalībvalstis ziņos par rezultātiem EZA, kas pēcāk centralizēti pieņems jaunus mērus, kā celt iedzīvotāju zināšanu līmeni par ietvertajiem riskiem. “No ārstiem, farmaceitiem un pacientēm reproduktīvajā vecumā tas prasīs vienas elektroniskas anketas aizpildīšanu ap 10 minūšu garumā, taču ieguvums būs precīza situācijas izpēte un tās uzlabojumi nākotnē,” norāda RSU Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Elita Poplavska, kas ir šī pētījuma vadītāja Latvijā.
Anketas par valproātus saturošajiem medikamentiem pieejamas te:
http://ejuz.lv/valproatisievietem
http://ejuz.lv/valproatifarmaceitiem
http://ejuz.lv/valproatiarstiem
Savukārt anketas par retinoīdus saturošajiem medikamentiem pieejamas te:
http://ejuz.lv/retinoidisievietem
http://ejuz.lv/retinoidifarmaceitiem
http://ejuz.lv/retinoidiarstiem