Pērn Latvijā reģistrētas 209 jaunas zāles, kas ir par 10,5% vairāk nekā 2018. gadā, kad tika reģistrētas 189 zāles, norādīts Zāļu valsts aģentūras (ZVA) gada pārskatā.
Tomēr 2018. gadā tika pārreģistrēts 241 medikaments jeb par 30,2% vairāk nekā pērn, kad tika pārreģistrētas 168 zāles.
Latvijā kopumā 2019. gadā noritēja 259 zāļu klīniskie pētījumi, kas ir par 9,1% mazāk nekā 2018.gadā, kad Latvijā noritēja 285 pētījumi.
Arī izsniegto atļauju skaits zāļu klīnisko pētījumu veikšanai pērn sarucis par 37,3% salīdzinājumā ar 2018.gadu. Kopumā pagājušajā gadā izsniegtas 42 atļaujas zāļu klīnisko pētījumu veikšanai, kamēr aizpērn – 67.
ZVA pērn saņemti 543 ziņojumi par zāļu blaknēm jeb blakusparādībām, kas ir par 17,6% mazāk nekā 2018. gadā, kad tika ziņots par kopumā 659 zāļu blaknēm.
No visiem 2019. gadā saņemtajiem zāļu blakusparādību ziņojumiem 16 bijuši saistībā ar vakcīnu blaknēm. 95% ziņojumu saņemti elektroniskā formātā. Gada pārskatā tiek skaidrots, ka aģentūras darbinieki pērn ir strādājuši pie elektroniskās ziņojuma formas uzlabošanas, lai atvieglotu un veicinātu ziņojumu elektronisku iesniegšanu.
Tāpat aģentūra izsniegusi 7910 zāļu ievešanas, izvešanas, tranzīta un izplatīšanas atļaujas.
2019. gadā ZVA pārreģistrējusi licences farmaceitiskai darbībai 289 farmaceitiskās darbības uzņēmumiem, no kuriem 220 bijušas aptiekas, 35 zāļu lieltirgotavas, 16 zāļu ražošanas vai importēšanas uzņēmumi, bet divi – aktīvo farmaceitisko vielu ražotāji. Pārreģistrēto aptieku kopskaitā tomēr vērojams kritums salīdzinājumā ar 2018.gadu, kad tika pārreģistrētas kopumā 239 aptiekas.
Tāpat pērn izsniegtas trīs licences jaunām vispārēja tipa aptiekām, desmit licences jaunām zāļu lieltirgotavām un viena licence jaunam zāļu ražošanas vai importēšanas uzņēmumam. Izsniegtas arī deviņas reģistrācijas apliecības aktīvo farmaceitisko vielu ražošanas, importēšanas vai izplatīšanas uzņēmumiem.
Pērn Latvijā bija 806 licencētas aptiekas, kas ir par trīs mazāk nekā 2018. gadā.
Aģentūras eksperti veikuši arī 564 zāļu informācijas, piemēram, zāļu apraksta, lietošanas instrukcijas un marķējuma tekstu, latviešu valodas tulkojumu pārbaudes centralizēti reģistrētām zālēm jaunu reģistrāciju vai izmaiņu gadījumā.
2019. gadā kopumā veikti 9822 izvērtējumi pieteikumiem zāļu reģistrācijai, pārreģistrācijai un izmaiņām zāļu reģistrācijas dokumentos. Šo izvērtējumu starpā tika skatīta administratīvā informācija, kā arī ķīmiskās, farmaceitiskās, preklīniskās un klīniskās dokumentācijas daļas.
Pērn arī izsniegta viena atļauja Latvijā kontrolējamo narkotisko un psihotropo vielu sarakstā iekļauto vielu izmantošanai medicīniskiem zinātniskiem pētījumiem.
Zāļu valsts aģentūra ir Veselības ministrijas pārraudzībā esoša valsts iestāde, kuras mērķis ir īstenot kvalitatīvus un pamatotus pakalpojumus veselības aprūpē izmantojamo ārstniecības līdzekļu, cilvēka asiņu, audu, šūnu un orgānu ieguves un izmantošanas vietu, kā arī farmaceitiskās darbības uzņēmumu novērtēšanā atbilstoši valsts un sabiedrības interesēm veselības aprūpes nozarē.
www.farmacija-mic.lv