Aptieku tīkls “Mēness aptieka” redz iespēju papildināt farmaceitisko aprūpi ar vakcināciju kā īpašu pakalpojumu pašreizējos apstākļos, taču tās realizācijai svarīgi ir priekšnoteikumi, aģentūrai LETA sacīja “Mēness aptiekas” valdes locekle un farmaceite Jeļena Petrišina.
“”Mēness aptiekas” stabilā un ērti pieejamā infrastruktūra Latvijā varētu būt atbalsts vakcinācijas procesa uzlabošanai. Tomēr līdz vakcinācijas pakalpojumu sniegšanai aptiekās vēl ceļš ejams. Saeimai likumprojektu vēl ir jāpieņem otrajā lasījumā. Pēc likumprojekta pieņemšanas un izsludināšanas Ministru kabinetam būs jāsagatavo grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas reglamentē aptiekās sniedzamo pakalpojumu klāstu un to sniegšanas kārtību,” teica Petrišina.
Viņa atzīmēja, ka pašreiz vēl nav zināms, kādas prasības tiks izvirzītas telpām, aprīkojumam, personāla apmācībām un pakalpojuma sniegšanai kopumā.
“Redzam iespēju papildināt farmaceitisko aprūpi ar vakcināciju kā īpašu pakalpojumu šajos apstākļos, taču tās realizācijai ir svarīgi priekšnoteikumi, no kuriem primārais ir farmaceitu apmācības. Jārēķinās, ka farmaceiti ir medicīnas profesionāļi, kuri pirms tam ar šādas medicīniskas manipulācijas veikšanu ikdienas praksē nav saskārušies, lai nekavējoties būtu tai gatavi,” stāstīja Petrišina.
Tāpat viņa uzsvēra, ka ir būtiski izveidot rīcības algoritmus, kādi darbotos, ja aptiekās tiks veikta vakcinēšana.
“Vakcinācijas brigādēs medicīnas iestādēs lielākoties strādā trīs cilvēki. Būs jāizlemj, kā šāda komanda būtu veidojama aptiekā, kādi tam piesaistāmi resursi,” atzina farmaceite.
Vienlaikus, pēc Petrišinas teiktā, būtiski ir telpu iekārtojuma jautājumi, drošības, kā arī tehniskie risinājumi, kas saistīti ar vakcinācijas informācijas ievadīšanu sistēmā par vakcinētajām personām. “Atbildes uz šiem jautājumiem mēs spēsim sniegt tikai tad, kad likumdevējs būs veicis izmaiņas farmaceitisko aprūpi reglamentējošajos normatīvajos aktos,” atzina Petrišina.
Kā savu primāro uzdevumu “Mēness aptieka” saskata zāļu un citu aptiekas produktu pieejamības nepārtrauktības nodrošināšanu visā Latvijā, kā arī drošas farmaceitiskās aprūpes pieejamību apstākļos, kad farmaceits ir pirmais un pieejamākais no medicīnas profesionāļiem.
Jau vēstīts, ka Saeima pagājušajā nedēļā konceptuāli atbalstīja grozījumus Epidemioloģiskās drošības likumā, kas atļautu vakcināciju veikt arī farmaceitiem, kuri būs ieguvuši zināšanas un praktiskās iemaņas vakcinācijas veikšanā. Pašlaik likumā noteikts, ka vakcināciju drīkst veikt tikai sertificēta ārstniecības persona.
www.farmacija-mic.lv