Rīgas apgabaltiesa apelācijas kārtībā rakstveida procesā šodien izskatīs AS “Olainfarm” bijušā padomes locekļa Haralda Velmera blakus sūdzību par Ekonomisko lietu tiesas (ELT) lēmumu strīdā par kompensācijas izmaksu par viņa atbrīvošanu no “Olainfarm” padomes, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.
Līdz blakus sūdzības izskatīšanai ELT nolēmusi atlikt Velmera prasību pret uzņēmumu par kompensācijas izmaksāšanu saistībā ar viņa atbrīvošanu no amata.
Plānots, ka šodien tiesa izskatīs Velmera iesniegto blakus sūdzību par ELT 27.decembrī pieņemto lēmumu, ar kuru noraidīts Velmera pieteikums par prasības nodrošinājuma līdzekļu, kas piemēroti ar ELT tiesneša pērnā gada 5.oktobra un 14.oktobra lēmumiem, atcelšanu civillietā “Olainfarm” prasībā pret Velmeru un noraidīts pieteikums par pienākuma uzlikšanu akciju sabiedrībai “Olainfarm” nodrošināt zaudējumus.
Iepriekš laikraksts “Diena” vēstīja, ka bijušie “Olainfarm” padomes locekļi Kārlis Krastiņš un Velmers pieprasījuši no uzņēmuma kompensācijas par atbrīvošanu no amata.
Arī Krastiņa lietā tiesas sēdes datums vēl nav noteikts, jo Rīgas apgabaltiesa 16.martā rakstveida procesā izskatīs akciju sabiedrības “Olainfarm” blakus sūdzību par ELT tiesneses 4.janvāra lēmumu, ar kuru noraidīts “Olainfarm” pieteikums par prasības nodrošināšanu prasībā pret Krastiņu.
“Dienas” rīcībā esošā informācija liecina, ka strīda pamatā ir zvērinātas notāres Kristīnes Kreiles 2021.gada 2.septembrī izdoti notariālie izpildu akti par 132 416 eiro piedziņu par labu Velmeram un 132 414 eiro piedziņu par labu Krastiņam. Šo summu pamatā ir atbrīvoto padomes locekļu kompensācijas pieprasījums 12 mēnešu fiksētās atlīdzības apjomā.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) iepriekš saņēmis “Olainfarm” sūdzību, kurā tika lūgts ierosināt disciplinārlietu pret zvērināta tiesu izpildītāju Aināru Šustu, par viņa iespējamajiem pārkāpumiem notariālo izpildu aktu izpildes procesā, kas saistīti ar Velmera un Krastiņa pretenzijām par atlaišanas kompensāciju izmaksu.
Vēlāk tika secināts, ka Šusta darbībās pārkāpumi netika konstatēti.
Uzņēmuma padomi, kurā darbojās arī Velmers un Krastiņš, apstiprināja 2019.gada 1.aprīļa akcionāru sapulcē, tās pilnvaras nosakot uz pieciem gadiem. Šogad 17.jūnijā “Olainfarm” akcionāru sapulcē tika nolemts iepriekšējo padomi atlaist un ievēlēt jaunu. Rezultātā Velmers un Krastiņš līdz ar citiem padomes locekļiem savus amatus zaudēja.
Pirms 17.jūnija akcionāru sapulces Krastiņš un Velmers esot zaudējuši “Olainfarm” vairākuma akcionāru uzticību, tāpēc viņiem netika izmaksātas kompensācijas par pirmstermiņa atlaišanu.
Tomēr viņi izmantojuši savlaicīgi nodrošinātās iespējas vērsties ar piedziņu pret “Olainfarm”, vēsta “Diena”. Prasības balstītas uz 2019.gada 31.oktobrī taisītiem notariāliem aktiem “Vienošanās par kompensācijas izmaksas kārtību”.
Tiesu izpildītājs nobloķējis “Olainfarm” bankas kontu. Pēc Velmera prasītās summas pārskaitīšanas uz tiesu izpildītāja kontu, “Olainfarm” konts ticis atbloķēts, taču jau pēc divām dienām tas pilnībā bloķēts vēlreiz pēc Šusta vēl vienas prasības – jau Krastiņa prasītās summas piedziņai.
“Olainfarm” vadība norāda uz niansi, ka abi notāres izpildraksti par piedziņas īstenošanu ir datēti ar 2.septembri un, diezgan ticami, ka Šusts tos saņēmis vienlaicīgi. Līdz ar to tiesu izpildītāja rīcība, divas reizes pēc kārtas pilnībā bloķējot “Olainfarm” kontu, rada aizdomas par apzinātu rīcību, lai kaitētu “Olainfarm” reputācijai un biznesa procesiem. Abas reizes konts bloķēts pilnībā, nevis bloķēts tikai konkrēts apjoms naudas līdzekļu piedzenamo summu apjomā.
“Dienas” rīcībā esošā informācija liecina, ka Šusts ir pārskaitījis Velmeram 90 440 eiro, kas ir Velmera pieprasītā summa pēc nodokļu atskaitīšanas. Pārējie 41 976 eiro ir ieskaitīti Valsts kasē.
LETA jau ziņoja, ka Čehijas uzņēmums “Black Duck Invest” apgalvo, ka nopircis 42,56% “Olainfarm” akciju un kļuvis par lielāko “Olainfarm” akcionāru, taču policija izmeklē aizdomas, ka darījums patiesībā ir krāpšana, un lietā tika aizturētas vismaz trīs personas. Aģentūras LETA rīcībā esoši dokumenti liecina, ka kopā ar šo čehu firmu pie akcijām plānojuši tikt arī bijušie “Olainfarm” padomes locekļi Velmers un Krastiņš.
“Black Duck Invest” iepriekš paziņoja, ka farmācijas grupa “Repharm” kontroli “Olainfarm” pārņēmusi pretlikumīgi un “Black Duck Invest” turpinās aizstāvēt savas tiesības Latvijas un Čehijas tiesās, lai panāktu ar “Olmafarm” noslēgtā “Olainfarm” akciju iegādes darījuma izpildi.
Kā ziņots, noslēdzoties obligātajam akciju atpirkšanas piedāvājumam, Repharm” grupas māteskompānija “AB City” palielinājusi līdzdalību zāļu ražotāja “Olainfarm” kapitālā līdz 48,1%.
“Olainfarm” koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājā 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.
“Olainfarm” nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. “Olainfarm” lielākais akcionārs ir “Olmafarm” (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm – Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. “Olainfarm” akcijas kotē “Nasdaq Riga” oficiālajā sarakstā.
www.farmacija-mic.lv