Ierobežojumu atcelšana Eiropas valstīs veicina Covid-19 saslimstības pieaugumu, šodien preses konferencē žurnālistiem sacīja Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) vakcinācijas stratēģijas vadītājs Marko Kavaleri.
Pēc viņa paustā, saslimstības pieaugumu izraisa Covid-19 omikrona varianta lipīgākais apakštips BA.2, tādēļ, līdz ar atceltajiem ierobežojumiem, ir nepieciešams uzraudzīt, cik daudz no saslimšanas gadījumiem izvērsīsies par smagu Covid-19 slimības gaitu slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā.
Kavaleri norādīja, ka patlaban turpinās darbs pie Covid-19 vakcīnu un ārstēšanas līdzekļu efektivitātes izvērtēšanas attiecībā pret omikronu un tā apakšvariantiem. Viņš atklāja, ka šīs nedēļas sākumā EZA ir saņemts pieteikums monoklonālā antivielu preparāta Covid-19 ārstēšanai tirdzniecības atļaujas saņemšanai, kura iedarbībai esot pārliecinoši rādītāji, un to tagad sākusi izvērtēt EZA Zāļu drošuma komiteja (CHMP). Pēc viņa paustā, antivielu preparātam ir ilgāks kalpošanas laiks, nodrošinot augstāku aizsardzību pēc tā ievadīšanas organismā, turklāt tas varētu būt kā būtisks aizsargmehānisms pret Covid-19 cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu.
Vienlaikus viņš atzina, ka pagaidām nav pietiekami daudz klīnisko pētījumu, kas apstiprinātu otrās revakcinācijas nepieciešamību, īpaši vecāka gada gājuma cilvēkiem, tādēļ sākumā plānots ievākt papildu informāciju, lai gūtu priekšstatu par piemērotāko laiku vakcinācijai. Pagaidām otro balstvakcīnu vecāka gada gājuma cilvēkiem esot apsvērušas vien dažas ES dalībvalstis, pamatojoties uz kādu Izraēlas pētījumu, taču papildu dati tiks saņemti vēlā pavasarī.
Kavaleri paredz, ka lielākā daļa dalībvalstu gada otrajā ceturksnī atkārtoti rīkos vakcinācijas kampaņas, taču līdz tam ir jādefinē efektīva mērķa grupu vakcinācijas stratēģija.
www.farmacija-mic.lv