Eiropas Komisija (EK) plāno lauzt līgumu par Francijas un Austrijas biotehnoloģiju uzņēmuma “Valneva” vakcīnas pret Covid-19 iegādi, jo šī vakcīna vēl nav apstiprināta izmantošanai Eiropas Savienībā (ES), pirmdien paziņoja uzņēmums.
EK novembrī parakstīja līgumu, kas paredz, ka šogad un nākamgad “Valneva” piegādās Eiropas Savienībai līdz 60 miljoniem vakcīnas devu. Firmas izstrādātajā vakcīnā pret Covid-19 “VLA2001” izmantota tradicionālā tehnoloģija ar deaktivētu vīrusu. Tomēr līgumā ir punkts, kas ļauj EK lauzt līgumu, ja līdz 30.aprīlim vakcīna nav saņēmusi Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) apstiprinājumu.
Pēc 13.maija uzņēmumam ir 30 dienas atļaujas saņemšanai vai “pieņemama neatbilstību novēršanas plāna” iesniegšanai, informēja vakcīnas ražotājs. Uzņēmums pauda apņēmību sadarbībā ar EK un dalībvalstīm vienoties par plānu, lai valstīs, kuras to vēlas, būtu pieejama vakcīna pret Covid-19 “VLA2001”. Pēc paziņojuma Parīzes biržā saruka “Valneva” akcijas cena.
“Valneva” vadītājs Tomass Lingelblahs pauda nožēlu par EK lēmumu, uzstājot, ka uzņēmumā joprojām vēršas eiropieši, kuri “vēlas tradicionālākas vakcīnas risinājumu”. Aprīlī firma esot saņēmusi papildu jautājumus no EZA, uz kuriem atbildes iesniegtas 2.maijā. Kompānijā cer jūnijā saņemt pozitīvu EZA vērtējumu. Līgums noteic, ka tā laušanas gadījumā “Valneva” nav jāatmaksā līdz šim no EK saņemtie avansa maksājumi.
Lielbritānijas medikamentu regulators “VLA2001” apstiprināja pagājušajām mēnesī. Tā ir apstiprināta arī Bahreinā. Līdz šim EZA apstiprinājusi piecu vakcīnu pret Covid-19 lietošanu ES.
ASV “Pfizer” un Vācijas uzņēmuma “BioNTech” vakcīnā, kā arī ASV farmācijas uzņēmuma “Moderna” vakcīnā izmantota RNS ziņneša tehnoloģija, bet Lielbritānijas Oksfordas Universitātes un Lielbritānijas un Zviedrijas uzņēmuma “AstraZeneca” vakcīnā, kā arī ASV uzņēmuma “Johnson & Johnson” vakcīnā izmantota vīrusa vektora tehnoloģija. ASV “Novavax” vakcīnā izmantota jau daudzus gadus pazīstamā olbaltumvielu daļiņu tehnoloģija.
www.farmacija-mic.lv