Sākums » Farmācija » Pasaulē atzīmē vakcinācijas 50 gadu jubileju
Pasaulē atzīmē vakcinācijas 50 gadu jubileju

Pasaulē atzīmē vakcinācijas 50 gadu jubileju

24.- 30. aprīlī tika atzīmēta Pasaules Imunizācijas nedēļa un svinēti 50 gadi kopš brīža, kad Pasaules veselības organizācija (PVO) uzsāka vispārējo cilvēku imunizācijas kustību 1974. gadā. Šo gadu laikā vakcinācija pasargājusi un izglābusi vairākus miljonus cilvēku paaudžu paaudzēs no nāvējošām slimībām un uzlabojusi dzīvildzi un dzīves kvalitāti kopumā, ziņo Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Vispārējā imunizācijas programma (VIP) tika uzsākta 1974. gadā ar mērķi nodrošināt dzīvību glābjošas vakcīnas bērniem visā pasaulē. VIP galvenais mērķis ir šodien un arī turpmāk nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi dzīvību glābjošai vakcinācijai bērniem jebkurā pasaules vietā un jebkuros sociālekonomiskajos apstākļos. VIP aizsākās ar pavisam nelielu vakcīnu portfeli pret sešām bērnu slimībām, tostarp difteriju, stingumkrampjiem un garo klepu. Šobrīd šī programma ir paplašināta un ietver jau trīspadsmit vakcīnas gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Kā norāda PVO, pēdējo 50 gadu laikā vakcinācijas jomā ir gūti daudzi sasniegumi, kurus ir vērts atzīmēt, sākot jau ar iespaidīgajiem panākumiem baku izskaušanas programmā, kas visaktīvāk darbojās no 1966. līdz 1977. gadam. Šī veiksmes stāsta jaunievedumi veidoja VIP pamatu un ir viens no lielākajiem sasniegumiem imunizācijas vēsturē.

Nākamais lielākais panākums ir poliomielīta izskaušana. Šajā jomā PVO sadarbojās ar ASV Slimību kontroles centriem, organizāciju UNICEF un Vakcīnu aliansi, kā arī atsevišķu valstu institūcijām. Piemēram, Nigērijā izveidotā poliomielīta izskaušanas programma bija tik veiksmīga, ka palīdzēja ātri un efektīvi reaģēt uz turpmāku ebolas uzliesmojumu. Šo centienu kumulācijas rezultātā poliomielīta infekciju skaits samazinājās par vairāk nekā 99%.

Papildus poliomielīta apkarošanai VIP ir pierādījusi ievērojamu pozitīvu ietekmi arī uz citu slimību, piemēram, B hepatīta un difterijas, mazināšanu. Malaizijā, cenšoties paplašināt vakcināciju pret B hepatītu skolēnu vidū, pateicoties VIP vakcinācijas līmenis pieauga līdz 93,7%. Līdzīgi panākumi tika novēroti arī difterijas vakcīnas izplatīšanā, vakcinācijas aptverei palielinoties no 20% 1980. gadā līdz vairāk nekā 85% 2010. gadā.

Viena no galvenajām problēmām saistībā ar liela mēroga imunizācijas programmām ir nepieciešamība pēc noturīgiem ilgtermiņa ieguldījumiem. Iepriekšējās iniciatīvas ir saskārušās ar problēmām, piešķirot prioritāti lielākam vakcinācijas pārklājumam, nevis ilgtspējīgu veselības aprūpes sistēmu izveidei. Papildu izaicinājums ir tas, ka PVO nenosaka politiku atsevišķām valstīm liela mēroga vakcinācijas programmu ietvaros. Šīm pārvaldības struktūrām ir jāizstrādā sava politika un vadlīnijas, kas ne vienmēr sasniedz PVO uzstādītos mērķus un gaidāmos rezultātus.

SARS-CoV-2 pandēmijas bezprecedenta dēļ bija nepieciešama koordinēta, ātra un efektīva imunizācijas reakcija globālā līmenī, un VIP spēlēja nozīmīgu lomu tajā. Saskaroties ar vienu no vissarežģītākajām globālajām vakcīnu iniciatīvām vēsturē, šī programma palīdzēja ieviest vakcināciju gandrīz visās pasaules valstīs tikai 18 mēnešu laikā. Lai gan tas ir iespaidīgi, šādas rīcības ievērojamās izmaksas daudzu valstu un jurisdikciju veselības aprūpes sistēmās ir radījušas situāciju, kas ir pastāvīgi jāuzlabo. Kā norādīts PVO 2022. gada publikācijā, plāniem integrēt vakcināciju pret Covid-19 ikdienas imunizācijas kalendāros ir zināmas priekšrocības, jo tas palīdz mazināt spriedzi veselības aprūpes sistēmās. Taču šī pieeja var radīt arī loģistikas problēmas.

Pēdējie 50 VIP darbības gadi ir pierādījuši, ka nepilnīga veselības aprūpes sistēma var sabojāt pat labākās vakcinācijas priekšrocības. Kā redzams no dažādiem aptveres kritumiem 1990. gados, vakcīnu pieejamības nevienlīdzības novēršana un veselības aprūpes sistēmu pamatu nostiprināšana ir būtiska VIP pastāvēšanai.

Mūsdienās katrā valstī ir Nacionālā imunizācijas programma – vakcinācijas kalendārs – un vakcinācija visā pasaulē tiek atzīta par drošāko un efektīvāko līdzekli sabiedrības veselības uzlabošanā visos vecuma posmos, norāda SPKC.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Ziņu avoti: SPKC, PVO, https://www.news-medical.net/

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*