Vairāki Latvijas medikamenti nu tiks lietoti arī Gruzijas pacientiem. Gruzija ir kļuvusi par otro valsti pasaulē, kur turpmāk plaši pieejams būs Latvijā izstrādātais pretvēža medikaments “Rigvir”, kas nupat reģistrēts šai valstī.
“Rigvir” ir viroterapijas zāles. Viroterapijā tiek pielietoti speciālie onkotropie un onkolītiskie vīrusi, kas ir spējīgi atrast un iznīcināt ļaundabīgās šūnas, nekaitējot veselajām šūnām cilvēka organismā. Līdz šim pacientiem no citām valstīm viroterapija bija pieejama galvenokārt ar medicīnas tūrisma palīdzību. Pēc 2015. gada datiem, pateicoties medicīnas tūrismam viroterapiju Latvijā ir saņēmuši pacienti no vairāk kā 40 valstīm. Līdz ar zāļu reģistrācijas procesa veiksmīgu rezultātu Gruzijā, uzlabosies viroterapijas pieejamība ne tikai Gruzijā, bet visā Kaukāza reģionā. Iespējams, arī daļa Krievijas pacientu dos priekšroku saņemt viroterapiju Gruzijā, paziņojumā presei pauž Starptautiskais viroterapijas centrs.
Maijā Latviju apmeklēja divas Gruzijas ārstu delegācijas, kas piedalījās apmācības kursā par viroterapijas pielietošanu pacientu ārstēšanā. Gruzijas mediķu interese par viroterapijas metodi ir liela, tāpēc tuvāko nedēļu laikā uz apmācībām Rīgā gaidāmas vēl dažas ārstu delegācijas.
Arī Latvijas zāļu ražotājs “Grindeks” sācis ursodeoksiholskābes (UDHS) gatavo zāļu formu – kapsulu – eksportu uz Gruziju un Krieviju. Plānots, ka preparāta eksporta apjoms šī gada laikā sasniegs vairāk par 1 miljonu eiro jeb vairāk par 75 000 iepakojumu, informē uzņēmuma pārstāvji. Šis preparāts domāts žults veidošanās un izdales traucējumu ārstēšanai.
UDHS aktīvā farmaceitiskā viela “Grindeks” produktu portfelī tika ieviesta 2011.gadā, tā ražošanai uzbūvējot atsevišķu ražošanas iecirkni. 2014.gadā UDHS aktīvās farmaceitiskās vielas eksporta apjoms veidoja vairāk par 0,5 miljoniem eiro. Viela tiek eksportēta uz četrām valstīm – Krieviju, Japānu, Franciju un Maltu.
Pieprasījums pēc UDHS preparāta ir augošs, jo aizvien vairāk cilvēku tiek konstatētas žults veidošanās un izdales traucējumu saslimšanas. Aknu un žults izvades ceļu slimības tiek diagnosticētas 1/3 planētas iedzīvotāju. Tikai no urolitiāzes (urīnakmeņu klātbūtne urīnceļos) vien cieš 25% iedzīvotāju, kas vecāki par 60 gadiem, ziņo “Grindeks” pārstāvji.