21. aprīlī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē valde apstiprināja izmaiņas farmaceitu profesionālās kvalifikācijas sertifikācijas cenrādī, nosakot, ka turpmāk par dokumentu novēlotu iesniegšanu (mazāk kā vienu mēnesi pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām) būs jāmaksā kavējuma nauda līdz 30% apmērā no atkārtotas sertifikācijas summas. Tāpat valde apstiprināja izmaiņas, kas paredz par nepilnīgas dokumentu paketes iesniegšanu pirmreizējai vai atkārtotai sertifikācijai piemērot farmaceitam soda naudu līdz 30% apjomā no sertifikācijas maksas. Tāpat par tālākizglītības pasākuma apliecības atkārtotu izgatavošanu tās nozaudēšanas gadījumā būs jāmaksā 1 eiro + PVN. Kā skaidroja LFB prezidente Kitija Blumfelde, šādas izmaiņas nepieciešamas, jo daļa kolēģu dokumentus iesniedz ļoti novēloti, nepilnu mēnesi pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām, dažkārt – ar pretenzijām biedrībai, kāpēc tā nav atgādinājusi farmaceitam par sertifikāta termiņa beigām, tādējādi ievērojami apgrūtinot sertifikācijas komisijas darbu.
K. Blumfelde skaidroja, ka Ministru kabineta noteikumi paredz – dokumenti atkārtotai sertfikācijai jāiesniedz ne vēlāk kā divus mēnešus pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām, taču LFB vienmēr bijusi pretīmnākoša, cenšoties apzvanīt kolēģus, kuri to nav laikus veikuši, kaut arī tā nav biedrības atbildība, un pieņēmusi dokumentus arī vēlāk. Taču redzot, ka biedrības pretīmnākšana tiek izmantota ļaunprātīgi, kā arī esot atbildīga par normālu sertifikācijas sistēmas nodrošināšanu saskaņā ar MK noteikumiem un LVS EN ISO/IEC 17024:2012 standartu, LFB mēģinās motivēt farmaceitus būt atbildīgiem, paredzot iepriekš minētās sankcijas.
Valde apstiprināja arī izmaiņas farmaceita kompetenču katalogā, nosakot, ka tēma “Stratēģija cīņai ar stresu un problēmām” pārliekama sadaļā, kas ietver farmaceitiskās kompetences. Farmaceitam ir svarīgi prast tikt galā ar situācijām paaugstināta stresa apstākļos, tajā pat laikā nodalot profesionālās lietas no personīgajām, pasargājot sevi. Minētais ir svarīgs farmaceitiskās aprūpes komponents, kas dod iespēju speciālistam efektīvi veikt savus profesionālos uzdevumus.
Valde arī apstiprināja LFB meitas uzņēmumu – SIA “Medikamentu informācijas centrs” un SIA “Farmācijas Akadēmija” – 2015. gada rezultātus. LFB prezidente tos vērtēja par relatīvi veiksmīgiem.
Valdes sēdē tika spriests par nākamajā gadā Latvijā paredzētā “BaltPharm Foruma” organizēšanu, kā arī diskutēts par tikko Lietuvā apmeklētā foruma iespaidiem. Plānots, ka nākamgad 20. – jubilejas – forums tiks rīkots Jūrmalā, tikko atjaunotajā viesnīcā “SemaraH Hotel Lielupe”, kur šovasar, 8. jūlijā, norisināsies arī LFB vasaras seminārs/plenērs. Sīkāka informācija par šo pasākumu būs pieejama jaunajā žurnāla “Materia Medica” numurā.
Latvijas Farmācijas studentu asociācijas saskarsmes koordinatore Lāsma Mukāne informēja par farmācijas studentu organizētu braucienu uz Tartu, kur 7. un 8. maijā notiks Igaunijas, Latvijas un Somijas studentu tikšanās. Kā skaidroja studentu pārstāve, Studentu sekcijai aktuāla problēma ir transporta nodrošinājums, lai interesenti varētu doties pieredzes apmaiņas braucienos.
LFB Rūpniecisko farmaceitu sekcijas (RFS) vadītājs Toms Blūzmanis ziņoja, ka ir izsūtītas elektroniskas vēstules sekcijas biedriem un šobrīd tiek saņemta atapakļsaite aizpildītas anketas veidā ar informāciju par sevi, aktuālajām interesēm. T. Blūzmanis gan šo atgriezenisko saiti pagaidām vērtē kā ļoti pasīvu: “Nav pat skaidrs, kāds ir šo biedru mērķis būt sekcijā. Daudzi kontakti mainījušies, daudzi biedri ir neaktīvi.” Viņš skaidroja, ka daudzi biedri nav maksājuši biedra naudas, tāpēc viņu statuss šobrīd noformulēts kā “kontaktpersona”. Pēc T.Blūzmaņa teiktā, sekcijā jāievieš kārtība un nepieciešama segmentācija – kādas kuram biedram vēlmes, intereses, un cik aktīvi viņš plāno iesaistīties RFS darbā.
Valde uzņēma biedrībā vienu jaunu biedru, vienu atbalstītāju – juridisko personu un, balstoties uz iesniegumiem, izslēdza no LFB rindām divus biedrus.
Nākamā valdes sēde paredzēta 19. maijā.
Elīna Badune
www.farmacija-mic.lv