Atliekot e-veselības ieviešanu par gadu, aptiekām nāksies atlikt savu informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu modernizāciju, kā arī aptiekās no nākamā gada ir prognozējams rindu pieaugums, nacionālai informācijas aģentūrai LETA paudis Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.
Viņš skaidrojis, ka, piemēram, tā vietā, lai no 2016.gada 1.janvāra aptiekās drukātu uzlīmes uz zāļu iepakojumiem no e-receptes informācijas, aptiekām būs ar roku jāpārraksta informācija no papīra receptēm uz lapiņas un tad jālīmē šī lapiņa pie zāļu kastītes.
“Kārtējo reizi aptiekām nāksies atlikt savu IT sistēmu modernizāciju un jauno tehnoloģiju ieviešanu darbā. Jāteic, ka prasība līmēt uzlīmes no 2016.gada 1.janvāra uz zāļu iepakojuma tika ieviesta ar tādu domu, ka e-veselība sāks funkcionēt ar 2016.gada 1.janvāri. Bet e-veselību atliek uz gadu, savukārt prasība par uzlīmēm paliek. Tāpēc varam prognozēt, ka pieaugs rindas aptiekās un pacientu apkalpošanas laiks, jo sarakstīt uzlīmi ar roku prasīs zināmu laiku, bet, ja zāles būs vairākas, process ievilksies vēl ilgāk,” norādījis Lībķens.
Viņš arī uzsvēris, ka aptieku tīkli e-veselību gaidīja jau pagājušogad. Taču patlaban neesot nekādas informācijas par to, kā būs iespējams savietot katra aptieku tīkla IT sistēmu ar e-veselību, kas būtībā ir galvenais jautājums, uz kuru nepieciešamas atbildes. “E-veselība tiek atlikta gadu no gada, un aptiekas jau sāk zaudēt ticību, ka tas vispār kādreiz notiks.”
Lībķens uzskata, ka e-veselības projektam trūkst kompetentu koordinatoru un projektu vadītāju.
“Izskatās, ka šo projektu neviens tā pa īstam nevada un tas kaut kā kūļājas pats no sevis! Kāds kaut ko dara pa kaktiem, bet nav neviena, kas to visu koordinētu un vadītu! Nav pat izveidots “Help desk” (palīdzības rīks virtuālajā vidē), kur projektā iesaistītajiem (aptiekām, ārstiem) būtu iespējams uzdot konkrētus jautājumus. Uz visiem jautājumiem tiek atbildēts, ka visa informācija ir mājaslapā. Bet, ja ir kādi tehniskas dabas jautājumi, tad ir grūti atrast kādu, kas varētu uz tiem atbildēt,” komentējis Lībķens.
Veselības ministrijas pārstāvji gan jau vairākkārt pauduši, ka uz izsniedzamo zāļu kastītēm līmējamās uzlīmes nekādi nav saistītas ar e-recepti un ir nodrošināmas arī bez e-veselības sistēmas darbināšanas, turklāt vairākas aptiekas jau šobrīd sniedz šo pakalpojumu.
Jau ziņojām, ka valdība 1.decembrī vienojās par gadu pārcelt laiku, līdz kuram ārstniecības iestādēm un aptiekām jānoslēdz līgumi par e-veselības izmantošanu.
kādas muļķības ,nebūs nekādas rindas! Mēs jau tagad apraxtam zāļu kastīti – Pēterim pa1 tbl. 1 x pēc brokastīm . Kāda starpība uz kā raxta uz kastītes vai līmlapiņas. Pie tam vairāki klienti man ir aizlieguši ko raxtīt uz kastītes,jo viņi paši visu zinot un,lai es nejaucoties …