Sākums » Farmācija » Arī Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē spraiga diskusija par izmaiņām zāļu kompensācijas sistēmā
Arī Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē spraiga diskusija par izmaiņām zāļu kompensācijas sistēmā

Arī Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē spraiga diskusija par izmaiņām zāļu kompensācijas sistēmā

21. janvārī notikušajā Veselības ministrijas (VM) Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) sēdē klātesošie diskutēja par plānotajām izmaiņām Zāļu iegādes kompensācijas sistēmā (ZIKS), ko paredz grozījumi Ministru kabineta (MK) 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.

Vairāki FJKP locekļi bija neizpratnē, kāpēc grozījumi tiek virzīti ar tik lielu steigu, ka zāļu ražotāji nav paspējuši iesniegt VM visus savus priekšlikumus, turklāt ražotāju pārstāvji uzklausīti jau pēc tam, kad grozījumu projekts nosūtīts uz valsts sekretāru sanāksmi. FJKP atbalstīja vēstules sagatavošanu un nosūtīšanu Valsts kancelejai, lai aicinātu neizsludināt minētos grozījumus. Vēstule Valsts kancelejai nosūtīta jau tajā pat dienā – 21.janvārī.

VM Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks skaidroja, ka strauja grozījumu virzīšana nepieciešama, lai pēc iespējas ātrāk dotu zaļo gaismu paralēlā importa iekļaušanai ZIKS, kas radītu finanšu līdzekļu ietaupījumus. Turklāt tikpat svarīga ir pēc iespējas ātrāka antibiotiku iegādes kompensēšana, lai mazinātu pašārstēšanās riskus. Šie esot grozījumi, kuru iekļaušana noteikumos bijusi īpaši nepieciešama, taču ar nākamo nedēļu ministrija uzsākšot iekšējo apspriedi par apjomīgākām izmaiņām ZIKS, sēdē pavēstīja J.Zvejnieks. “Tas notiks lēni un pamatīgi. Tam vajadzīga plašāka finanšu analīze,” skaidroja departamenta direktors. Viņš atzina, ka arī ministrijā iekšējās diskusijas par izmaiņām ZIKS esot ļoti spraigas, jo viedokļi atšķiroties.

Atbildot uz Latvijas Ārstu biedrības valdes locekļa profesora Alvila Krama jautājumu par iespēju pacientiem, kuri izvēlas dārgāku kompensējamo medikamentu, maksāt tikai starpību starp references zāļu cenu un izvēlēto preparātu, Zvejnieks pauda, ka atgriezties pie vecās kārtības šobrīd nav iespējams. “Mūsu valsts to nevar atļauties, jo šādā gadījumā ražotājiem nav stimula samazināt zāļu cenu,” skaidroja Zvejnieks, kaut arī sabiedriskajā apspriedē iepriekš veselības ministrs šādām izmaiņām bija piekritis.

Viņš FJKP informēja par aktualitātēm normatīvo aktu jomā, kas plānotas 2015. gada pirmajā ceturksnī. Politiskais uzstādījums, kas skar MK noteikumus Nr.899, – pilnībā pārskatīt sistēmu. Tam nepieciešama papildu izpēte, taču visi plānotie grozījumi orientēti uz pacienta vajadzībām.

Gada pirmajā ceturksnī plānots arī analizēt medikamentu apriti stacionāros, lai to padarītu efektīvāku un ekonomiski izdevīgāku. Paredzēts veikt izmaiņas šo zāļu marķējumā, lai novērstu to nonākšanu ambulatorajā aprūpē. Plānots pāriet uz lielo – “klīnisko” – iepakojumu iegādi, piemēram, ar 500 tabletēm iepakojumā. Arī saistībā ar šiem medikamentiem tiks precizēti marķēšanas noteikumi.

Nākamais uzdevums, kam ministrija vēlas ķerties klāt – normatīvo aktu datu bāzes sakārtošana. Kā skaidroja Zvejnieks, uzdevums ir grūts, jo Farmācijas departaments esot četras reizes mazāks par jebkuru citu ministrijas departamentu. Departaments plāno iniciēt darba grupu, kas varētu ar to nodarboties. Šī uzdevuma ietvaros jāsakārto arī licencēšanas noteikumi. Jautājumi, kas jāatrisina – zāļu gatavošana realitātē, precīzi nosacījumi, pie kuriem aptiekai tiek apturēta vai anulēta licence. Ministrijas plāns – Aptieku darbības noteikumos apvienot un iekļaut visu, kas skar aptieku darbību.

Šobrīd MK noteikumi Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība” izsludināti  valsts sekretāru sanāksmē, taču 29.janvārī par tiem plānota vēl viena sabiedriskā apspriede. Ar 13. janvāra sabiedriskās apspriedes rezultātiem var iepazīties šeit: http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/sabiedribas_lidzdaliba/sabiedriska_apspriede/

Te apkopoti sabiedrības iebildumi un priekšlikumi minētajiem grozījumiem.

 

Elīna Badune

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*