Sākums » Farmācija » Arī septembrī un oktobrī konstatēti pārkāpumi uztura bagātinātāju reklāmās

Arī septembrī un oktobrī konstatēti pārkāpumi uztura bagātinātāju reklāmās

Veicot uztura bagātinātāju reklāmas uzraudzību septembrī un oktobrī, biedrība “Veselības projekti Latvijai” konstatējusi pārkāpumus vairākos interneta veikalos, un nosūtījusi vēstules par pārkāpumiem šo uzņēmumu īpašniekiem, kā arī informējusi Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC). Vienlaikus biedrība atzīst, ka tā ar prieku secinājusi, ka daļa uzņēmumu ir reaģējuši uz tās vēstulēm:

  • Interneta vietnēs http://thai-baltic.lv, www.healthstore.lv un www.lazurits.lv konstatētie pārkāpumi uztura bagātinātāju reklāmās ir novērsti. “Veselības projekti Latvijai” pateicas uzņēmumiem par sadarbību!
  • Interneta vietnē www.kasjauns.lv bija izvietota uztura bagātinātāju reklāma, kas ietvēra neatļautu informāciju par svara zaudēšanas ātrumu. Pēc vēstules nosūtīšanas reklāma interneta vietnē vairs neparādījās.
  • Septembrī un oktobrī biedrība ziņojusi Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) par Latvijā nereģistrētu uztura bagātinātāju reklāmām un tirdzniecību interneta vietnēs www.vp.lv, www.meizitang.lv, www.acaiberry99.lv, www.nicebody.lv, www.drarturs.lv, un PVD veicis nepieciešamos pasākumus nereģistrētu uztura bagātinātāju tirdzniecības pārtraukšanai.  Biedrība gan ar nožēlu konstatējusi, ka daļā gadījumu uzņēmumu reakcija bijusi visai formāla, piemēram, interneta vietnē www.drarturs.lv nereģistrēto uztura bagātinātāju tirdzniecība vienkārši pārcelta uz ārpus Latvijas reģistrētu interneta vietni, saglabājot reklāmas tekstus latviešu valodā.

“Veselības projekti Latvijai” norāda – LR normatīvie akti nosaka, ka uztura bagātinātāju reklāmā nedrīkst iekļaut norādes par to, ka tas novērš saslimšanu, ārstē vai izārstē slimības, tomēr virknē interneta veikalu arī septembrī un oktobrī konstatēti šāda veida pārkāpumi:

  • Interneta veikalā http://www.herbals.lv uztura bagātinātāju reklāmās tiek lietotas norādes, ka uztura bagātinātājs ārstē slimības, kā arī tiek lietotas neapstiprinātas veselīguma norādes. Piemēram, Diabekan Fortex reklāmā ietverts apgalvojums “īpaši piemērots II tipa diabēta ārstēšanai”; Gokshura reklāmā ietverts apgalvojums “Gokšura ir efektīvs  līdzeklis vairuma urīnsistēmas slimību ārstēšanā”.
  • Interneta veikalā http://www.smartlife.lv/ uztura bagātinātāju reklāmās tiek lietotas norādes, ka uztura bagātinātāji ārstē slimības, kā arī tiek lietotas neapstiprinātas veselīguma norādes, piemēram, Aloemannāna reklāmā ir iekļauta norāde “lieto [..]kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlas ārstēšanai” un Eyebright reklāmā iekļauta norāde “burvīgs līdzeklis dažādas etioloģijas acu slimību ārstēšanai” un “var lietot kataraktas ārstēšanai”.
  • Interneta veikalā www.veselibasabc.lv uztura bagātinātāju reklāmās tiek lietotas norādes, ka uztura bagātinātāji ārstē slimības, kā arī tiek lietotas neapstiprinātas veselīguma norādes, piemēram, Noni Oral Liquid reklāmā iekļauts teksts “[..] sākuma stadijā apstādina vēža šūnu augšanu un audzēju veidošanos”, bet Kordicepa reklāmā iekļauts teksts “Preparātu lieto sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai”
  • Interneta veikalā http://www.kordiceps.lv uztura bagātinātāju reklāmās tiek lietotas norādes, ka uztura bagātinātāji ārstē slimības, kā arī tiek lietotas neapstiprinātas veselīguma norādes, piemēram, Fohow Oral Liquid reklāmā ir iekļauti izteikumi “Профилактика и лечение рака”; “Применяется при профилактике и лечении сахарного диабета”; “обладает высокой эффективностью по отношению к раковым заболеваниям, имеет профилактическое, лечебное и восстанавливающее значение”, bet Oral Liquid reklāmā ir iekļauti izteikumi “ārstē reimatoīdo artrītu”; “labi rezultāti B hepatīta un cukura diabēta gadījumos”; “Убирает ревматизм, ревматоидный артрит – от 2-х до 3-х месяцев”; “Очевидное действие при гепатите В.”
  • Interneta veikalā www.unifarma-herbals.lv piemēram, Mencu aknu eļļas reklāmā iekļauts teksts “aterosklerozes, koronārās sirds slimības, sirdslēkmes un insulta profilaksei un ārstēšanai”, bet Shallaki kapsulu reklāmā iekļauts teksts“Lieto uroģenitālo infekciju ārstēšanai”; “Augu valsts preparāts vīriešu neauglības un prostatas slimību ārstēšanai”.
  • Lielā daļā gadījumu minētajās mājas lapās uztura bagātinātāju reklāmās netiek iekļautas arī norādes “Uztura bagātinātājs” un “Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu”.

Gadījumos, kad uztura bagātinātāju reklāmas devēji nav reaģējuši uz biedrības vēstulēm, tā vērsusies pie PTAC ar lūgumu pārbaudīt šo uzņēmumu uztura bagātinātāju reklāmas.

Uzraudzības projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē Eiropas ekonomikas zonas finanšu instruments un Latvijas valsts. Vairāk informācijas: www.sif.lv, www.eeagrants.lv, www.eeagrants.org.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*