Pirmās dienas ārkārtējā situācijā liecina, ka farmaceitu slodze un farmaceitiskās aprūpes nozīme šobrīd aizvien pieaug, jo, līdz ar jauno kārtību, arvien vairāk iedzīvotāji pēc padoma veselībai vēršas tieši pie farmaceita, ziņo “Mēness aptieku” pārstāvji. Šī tendence vērojama visā Latvijā. “Mēness aptiekās” atbilstoši epidemioloģiskajām prasībām ir pilnveidoti farmaceitu darba un drošas pakalpojumu sniegšanas apstākļi, un tās turpina nodrošināt stabilu, plašu, daudzveidīgu aptiekas produktu pieejamību visā valstī.
Ārkārtas situācija ir aktualizējusi pakalpojumu pieejamības jautājumu veselības aprūpē, farmaceitiskai aprūpei īpaši izvirzoties priekšplānā kā pirmās pieejamības iespējai veselības problēmu gadījumā.
“Apzināmies, ka iedzīvotājiem šobrīd ļoti nepieciešama ir pārliecība un drošības sajūta, ka vajadzības gadījumā ir iespēja vērsties pie medicīnas speciālista. Tieši farmaceits ir viens no sabiedrībai visplašāk pieejamajiem veselības aprūpes speciālistiem. Ar savām plašajām zināšanām par zālēm un to lietošanu, blakusparādībām farmaceits aizstāt ārstu nevar, taču konsultācijai ar farmaceitu var būt izšķiroša nozīme gadījumos, kad palīdzība ir vajadzīga,” pauž “Mēness aptiekas” pārdošanas, mārketinga un klientu attiecību departamenta vadītāja Evita Jurjāne-Nelsone.
Aptieku pārstāvji norāda, ka pirms došanās uz aptieku noteikti būtu vēlams:
- pārdomāt un sagatavot sarakstu (uz papīra vai telefonā) ar visu, ko nepieciešams iegādāties;
- ja ir kāda īpaši svarīga prece, kuras krājumu vajag atjaunot, to var nofotografēt ar tālruni un foto paradīt farmaceitam, lai sarunas laiks nebūtu jāpatērē, mēģinot atcerēties vajadzīgo nosaukumu vai produkta izskatu;
- lai nerastos pārpratumi, sevišķi svarīgi fiksēt medikamenta vai cita aptiekas produkta foto ir tad, ja to iegādājas citam cilvēkam.
Drošībai vajadzīgās ierobežojumu prasības par vienlaikus uzturēšanos telpā var radīt situācijas, kad pie aptiekas ir jāuzgaida, brīdina aptieku pārstāvji.
Ja nepieciešams saņemt recepšu medikamentus:
- noteikti jābūt līdzi ID kartei vai pasei;
- ja plāno saņemt recepšu medikamentus citai personai, jau iepriekš E-veselības sistēmā jānokārto deleģētās personas statuss vai, ja tas nav izdarīts, pirms aptiekas apmeklējuma jāpieraksta (vai jāizdrukā) nepieciešamo medikamentu recepšu numuri un aptiekā būs jāuzrāda arī savu personu apliecinošo dokumentu.
Bezrecepšu medikamentu iegādei ērti var izmantot arī interneta aptieku, lai mazinātu kontaktus ar pārējo sabiedrību, īpaši, ja nejūtaties vesels.
Visi lielāko aptieku tīkli Latvijā piedāvā zāļu iegādi internetā un piegādi uz pakomātiem vai mājām. Šādā veidā gan nevar saņemt recepšu zāles – tās aptiekas piegādā atsevišķi, iepriekš par to telefoniski vienojoties ar konkrētu aptieku vai izvēlēto aptieku tīklu.