Hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS) pacientu biedrība kopā ar Astmas un alerģijas biedrību aicina Veselības ministriju (VM) turēt iepriekš dotos solījumus par kompensācijas apjoma palielināšanu zālēm plaušu slimībām, nacionālai ziņu aģentūrai LETA paudusi HOPS pacientu biedrības vadītāja Mārīte Sadauska.
Viņa norādījusi, ka biedrības vērsās VM, aicinot skaidrot, vai tā ir atkāpusies no iepriekš paustās pozīcijas, ka 2019.gadā beidzot vajadzētu atjaunot zāļu kompensācijas apjomu diagnozēm, kam kompensācija tika samazināta jau krīzes laikā 2009.gadā. “Desmit gadu laikā pēc tam kompensācija nav atjaunota ne astmas, ne arī HOPS medikamentiem, tādējādi diskriminējot šos pacientus,” paudusi Sadauska.
Astmas zāļu kompensācija pašlaik ir 75% apmērā, bet iepriekš bija 90%, savukārt HOPS pacientiem kompensācija ir 50%, kaut arī iepriekš tā bija 75% apmērā.
Sadauska sacīja, ka VM 18. decembra Ministru kabineta sēdē ziņoja, kā šogad paredzēts izmantot 154,2 miljonu eiro papildu finansējumu veselības aprūpei, bet kompensācijas apjoma palielināšanai abām elpceļu slimībām finansējums neesot paredzēts. “Tas ir pretrunā gan ar VM iepriekš publiski medijos pausto nostāju, gan nostāju atbildes vēstulēs abām elpceļu pacientu organizācijām vēl 2018.gadā,” norādījusi HOPS pacientu biedrības vadītāja.
“Mēs tiešām nesaprotam, kādēļ elpceļu slimības, īpaši tāda smaga slimība kā HOPS, VM tiek ignorētas. Gan ārsti, gan pacienti jau gadiem atgādina, ka hroniskie pacienti nespēj nopirkt zāles, neārstējas, kļūst par invalīdiem, bieži tiek stacionēti, bieži saslimst ar smagām sirds un asinsvadu slimībām – bet nekādas reakcijas. It kā mūsu nebūtu. Varbūt neviens ministrijā nezina, ka HOPS ir trešais izplatītākais mirstības cēlonis pasaulē?” jautājusi Sadauska.
Pēc mediķu aplēsēm, Latvijā aptuveni 100 000 līdz 150 000 cilvēku ir HOPS un aptuveni 40 000 līdz 100 000 – astma. “Bieži šīs slimības nav pat diagnosticētas, un bieži netiek arī pienācīgi ārstētas. Gan HOPS, gan astma ir hroniskas slimības, kuru kontrolei jālieto zāles pastāvīgi visa mūža garumā. Katrs HOPS uzliesmojums rada neatgriezeniskus elpceļu bojājumus un paaugstina priekšlaicīgas nāves risku. Kopumā HOPS pasaulē ir trešais izplatītākais mirstības cēlonis,” informējusi biedrība.