Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) uzskata, ka Latvijā jāmazina zāļu cenas un jāveicina konkurence farmācijas tirgū.
Nemiro veidos darba grupu nacionālās farmācijas politikas ekonomisko aspektu izpētei ar mērķi izstrādāt priekšlikumus konkurences veicināšanai farmācijas tirgū. Viens no darba grupas galvenajiem uzdevumiem būs panākt, lai Latvijas pacientiem medikamenti kļūtu lētāki un tiktu sekmēta to pieejamība.
Plānots, ka darba grupā strādās eksperti no Ekonomikas ministrijas, Konkurences padomes un Patērētāju tiesību aizsardzības centra.
Nemiro skaidrojis, ka ir atklājis problēmas farmācijas tirgū, kas neļauj šim tautsaimniecības sektoram pilnvērtīgi attīstīties. Viņš uzskata, ka tirgū pastāv konkurenci ierobežojoši noteikumi, piemēram, regulējums, ka tuvāk par 500 m no aptiekas, kurā izgatavo zāles, citi komersanti nav tiesīgi atvērt aptieku. Tādēļ bez konkurences spiediena zāles tiekot pārdotas par visaugstāko iespējamo cenu. Pēc Nemiro domām, tā esot tikai viena no vairākām šā tirgus problēmām.
Darba grupas galvenais uzdevums būs izstrādāt stratēģiju un priekšlikumus nozares sakārtošanai, lai nodrošinātu godīgu konkurenci.
Ministrijā atzīmēja, ka Latvijā vienus no lielākajiem pacientu izdevumiem par veselības aprūpes pakalpojumiem veido maksa par medikamentiem, savukārt kompensējamo medikamentu izmaksas ir liels slogs valsts budžetam.
Nemiro norāda uz faktu, ka farmācijas tirgus Latvijā ir ļoti koncentrēts, un zāļu tirdzniecību Latvijā šobrīd kontrolē daži lielie aptieku tīkli. Situācija regulētā tirgū, kurā nesamērīgi dominē daži lielie spēlētāji, veidojot gandrīz monopolstāvokli, ir vērtējama kā konkurenci ierobežojoša un tirgus attīstību bremzējoša. Tas neveicina veselīgu konkurenci un, iespējams, kropļo vietējo tirgu, kā arī ir būtisks šķērslis taisnīgas un ekonomiski pamatotas zāļu cenu politikas nodrošināšanai.
Ministrs paudis, ka daudzlīmeņu attiecībās starp ražotājiem, lieltirgotavām, aptieku tīkliem, slimnīcām, ārstiem un klīnikām bieži netiek vērtētas iedzīvotāju vajadzības un maksātspēja, ķēdes dalībniekiem cenšoties maksimāli nopelnīt. Darba grupas uzdevums būs izvērtēt visus šos tirgus ķēdes posmus un novērst šķēršļus, kas kavē veselīgas konkurences veidošanos nozarē.
Mani pārsteidz šī divkosība!Vai tad savulaik tieši ar Ekonomikas ministrijas un Konkurences padomes gala svētību netika dota ,,zaļā”gaisma aptieku tīklu paplašināšanai NEIEROBEŽOTI,panākot izmaiņas farmācijas likumdošanā Saeimā?Tieši farmaceitu iebildes toreiz tika vērtētas kā konkurenci ierobežojošs faktors!Un noticis tas,kas ir šodien…
Īsa atmiņa!…