Sākums » Ārzemēs » Igaunija vēlas paplašināt farmaceitu profesionālās pilnvaras
Igaunija vēlas paplašināt farmaceitu profesionālās pilnvaras
Igaunijas veselības ministre Rīna Sikkuta

Igaunija vēlas paplašināt farmaceitu profesionālās pilnvaras

Igaunijas Sociālo lietu ministrija nodevusi apspriešanai likumdošanas projektu, kurā ietvertas tiesības farmaceitiem sniegt profilaktiskus veselības aprūpes pakalpojumus, tostarp vakcināciju.

Plāna ietvaros aptiekas vispirms piedāvās tādus profilakses pakalpojumus kā skrīninga pārbaudes, konsultācijas par smēķēšanas atmešanu un vakcināciju, kā arī zāļu lietošanas vērtēšanu e-konsultācijas formā. Pārrunāta arī iespēja, ka turpmāk farmaceiti varēs parakstīt zāles noteiktu hronisku slimību gadījumā.

Veselības ministre Rīna Sikkuta sacīja, ka pieaugošā darbaspēka trūkuma situācijā nepieciešama profesionālo lomu un uzdevumu robežu maiņa, lai nodrošinātu pacientu aprūpi. “Farmaceiti ir izglītoti profesionāļi, kuri zina, kā sniegt cilvēkiem padomus par veselību. Un farmaceiti bieži vien ir pirmie, pie kuriem cilvēki vēršas, ja viņiem ir veselības problēmas. Tagad mēs varētu dot iespēju farmaceitiem īstenot uz pierādījumiem balstītu profilaksi,” sacīja Sikkuta.

Igaunijas Aptieku asociācijas vadītāja Li Rootslane atzīmēja, ka Igaunijas tiesiskais regulējums pašlaik farmaceitus uztver šauri – kā zāļu gatavotājus un izsniedzējus, kā arī padomdevējus šajos jautājumos. “Farmaceiti ir ieguvuši plašu medicīnisko izglītību, un aptiekas ir vispieejamākās veselības aprūpes iestādes. Daudzas pasaules valstis ir veiksmīgi izmantojušas šo kombināciju. Farmaceiti sniedz konsultācijas, novērtē veselības rādītājus, piedāvā dažādus pakalpojumus slimību profilaksei. Igaunijā pilotprojekts par testu komplektu izplatīšanu dzemdes kakla vēža skrīningam aptiekās veiksmīgi paplašināja farmaceitu darbību,” viņa sacīja.

Lai aptiekām uzticētu papildu funkcijas, farmaceitiem un farmaceita asistentiem ir jābūt pieejamām pacientu veselības kartēm un iespējai tajās veikt ierakstus. Izmaiņu ieviešanai nepieciešama IT sistēmu izstrāde, skaidrāks dažādu veselības speciālistu darbību definējums, jaunu pakalpojumu standartu izstrāde un farmaceitu tālākizglītība. Atsauksmes par likumdošanas projektu no ieinteresētām pusēm tiek gaidītas līdz oktobra beigām.

Avots: LETA, BNS

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*