Igaunijas Sociālo lietu ministrijai ceturtdien ir jāiesniedz valdībai plāns, kā ar informācijas sistēmas palīdzību varētu mazināt zāļu piegādes problēmas un to ietekmi uz pacientiem, ziņo laikraksts “Postimees”.
Sociālo lietu ministrs Tanels Kīks, kurš pagājušajā nedēļā tikās ar ārstu, valsts institūciju un zāļu tirgus pārstāvjiem, lai meklētu problēmas risinājumus, laikrakstam pastāstījis, ka piegādes grūtības pagājušajā gadā parādījušās biežāk nekā iepriekš, taču to vēl nevarot saukt par krīzi.
Ministrs sacījis, ka informācijas sistēmas ieviešana ir viens no ātrākajiem šīs problēmas risnājuma veidiem. Tam vajadzētu palīdzēt slimnīcu aptiekām, slimnīcām un arī vairumtirgotājiem labāk komunicēt. Piemēram, ja vienā slimnīcas aptiekā beidzas kādas zāles, būs iespējams sazināties ar citām slimnīcām, kurām ir pietiekami daudz krājumu, un atrisināt situāciju.
“Ja konkrētais vairumtirgotājs saprot, ka nespēj izpildīt pasūtījumu, tam jādod klientam iespēja vērsties pie cita pārdevēja, lai izvairītos no vakuuma radīšanas. Ir vietas, kur cilvēku savstarpējā sadarbība varētu būtu labāka,” paudis Kīks.
Sistēmai būtu jādod ārstiem iespēja iegūt informāciju par konkrētas aktīvās vielas piegādes grūtībām un pieejamām alternatīvām. “Lai novērstu situāciju, kad ārsts izraksta zāles, kuras cilvēks nevarēs saņemt,” piebildis ministrs.
Ilgtermiņa plāns ir arī paplašināt zāļu klāstu. Saskaņā ar Zāļu likumu vairumtirgotājam ir pienākums nodrošināt stabilu un pietiekamu zāļu izvēli un to ātru piegādi Igaunijas teritorijā. Turklāt Zāļu likums nosaka tirdzniecības atļaujas turētāja pienākumu tirgot zāles atbilstoši ārstēšanas nepieciešamībai.
“Esošais likums ir ļoti abstrakts. Šķiet, ka ir jānodrošina un jādara pieejams pietiekams daudzums zāļu, taču nav norādīts, cik daudz tieši tirgū vajadzētu būt,” teicis Kīks, piebilstot, ka Sociālo lietu ministrija vēlas grozīt likumu. “Ir doma izveidot īpašu katalogu un sarakstu, saskaņā ar kuru būtu redzams, ka šīs zāles ir jāuzglabā,” paudis ministrs.
Tā kā Igaunijā ir 6613 reģistrētas zāles un katru gadu tiek pievienotas vairāk nekā 250 jaunas zāles, ministrija papildinātu krājumu sarakstu ar tām, kurām nav citas alternatīvas.