Igaunijas Reformu partijas frakcija Igaunijas parlamentā ir iesniegusi likumprojektu Zāļu likuma grozīšanai, kas atceltu ierobežojumus attiecībā uz aptieku īpašumtiesībām.
“2014. un 2015. gadā veiktās Zāļu likuma reformas ietvaros tika noteikti plaši ierobežojumi attiecībā uz atvērta tipa aptiekas licences īpašnieku struktūru. Daži pēdējie gadi un jo īpaši pagājušais gads ir parādījuši, ka minētais īpašumtiesību ierobežojums nav sasniedzis savu mērķi, turklāt, procesam piesaistot juristus, padarījis aptieku īpašumtiesību attiecības necaurredzamas. Tomēr aptiekas īpašumtiesību formai kā nozīmīgai veselības aprūpes sistēmas daļai jābūt valstij skaidri caurredzamai,” paudis Reformu partijas frakcijas dalībnieks Hanno Pevkurs.
“Prognoze, kas izskanēja saistībā ar Zāļu tiesību akta grozīšanas reformu, izrādījās patiesa,” teicis Pevkurs.
“Visu veidu ierobežojumi padara cilvēkus atjautīgus. Ir jau sākusies mākslīga aptieku pāreja citās rokās, kas pēc būtības ir likumīga, bet neskaidra un nepārskatāma,”teicis Pevkurs.
Igaunijas Farmaceitu asociācija Reformu partijas likumprojektu ir pasludinājusi par pilnu nepatiesu prasību un demagoģijas. Asociācija apstiprina, ka minētā farmācijas nozares reforma jeb aptieku sistēmas un zāļu vairumtirdzniecības uzņēmumu atdalīšana ir nepieciešama, mērķtiecīga un likumīga.
“Priekšlikums atcelt reformu kalpo tikai lielo starptautisko farmācijas uzņēmumu interesēm, nevis tiem, kam ir nepieciešami medikamenti. Kaut arī farmācijas reformas nepieciešamība nav apšaubāma, un ne Eiropas Komisija, ne mūsu tieslietu kanclers, ne Augstākā tiesa nav konstatējušas pretrunu ar Eiropas Savienības vai Igaunijas tiesību aktiem, opozīcija joprojām pieprasa grozīt likumu,” teikts Igaunijas Farmaceitu asociācijas paziņojumā.
“Pašreizējo aptieku ķēžu paplašināšana, piedāvājot tām turpmāku ierobežojumu mazināšanu un darbības motivēšanu, ir tikai šo ķēžu nevis Igaunijas zāļu lietotāju interesēs. Igaunijas Farmaceitu asociācija nosoda sabiedrības biedēšanu ar prasībām par zaudējumu atlīdzību un publicējot nepareizu informāciju, kas tiek veikta ar mērķi novērst aptieku reformu,” paziņojusi asociācija.
2015. gada 18. februārī Igaunijas parlaments apstiprināja grozījumus Zāļu likumā, padarot Igaunijas aptieku sistēmu centrētu uz farmaceitu, ziņoja LETA no Tallinas. Likuma grozījumu mērķis bija nodrošināt aptieku pakalpojumu pieejamību lauku reģionos un novērst aptieku koncentrēšanos pilsētās.
Saskaņā ar jaunajām izmaiņām likumā, no 2020. gada vispārēja tipa aptiekas licences turētājs drīkstēs būt tikai farmaceits un darbības atļaujas saņemšanai būs vairāki ierobežojumi: pašnodarbinātai personai jābūt farmaceitam un jāstrādā par vadītāju vismaz vienā no aptiekām, kuru darbībai viņš saņēmis licenci. Vairāk kā 50% uzņēmuma daļu jāpieder farmaceitam, kurš ir vadītājs vismaz vienā no aptiekām, kuru darbībai viņš saņēmis licenci.
Apdzīvotās vietās, kur iedzīvotāju daudzums pārsniedz četrus tūkstošus, viens farmaceits drīkstēs būt saistīts ar ne vairāk kā četrām aptiekām. Aptieku skaits vietās ar mazāku iedzīvotāju daudzumu nav ierobežots.
Galvenās lomas piešķiršanai farmācijas sektorā veselības aprūpes speciālistiem – farmaceitiem – vajadzētu nodrošināt aptieku sistēmas dabiskāku ilgtermiņa, ilgtspējīgu attīstību, balstoties uz iedzīvotāju un valsts vajadzībām, nevis biznesa interesēm, pauda Igaunijas parlamenta Sociālo lietu komisijas pārstāvji.
Parlaments noteica piecu gadu pārejas periodu, lai nodrošinātu zāļu mazumtirdzniecības atdalīšanu no lieltirgotavām un pārietu uz farmaceitam piederošu aptieku sistēmu.