Sākums » Ārzemēs » Igaunijas Sociālo lietu ministrija plāno ļaut slimnīcu aptiekām importēt medikamentus

Igaunijas Sociālo lietu ministrija plāno ļaut slimnīcu aptiekām importēt medikamentus

Gan farmaceiti, gan zāļu lieltirgotavas iebilst pret ierosināto likuma grozījumu, kas piešķirtu Igaunijas slimnīcu aptiekām tiesības ievest valstī medikamentus. Lai gan zāļu vairumtirgotāji to uzskata par tirgus darbības graušanu, Konkurences iestāde uzskata, ka izmaiņas varētu palīdzēt farmācijas tirgu padarīt atvērtāku.

Patlaban slimnīcām Igaunijā medikamentus jāiegādājas tikai no vietējiem lieltirgotavām, taču ierosinātais likuma grozījums ļautu iegādāties tieši no ārvalstu avotiem. Sociālo lietu ministrija cer, ka šīs izmaiņas palielinās konkurenci farmācijas tirgū, potenciāli samazinot medikamentu cenas slimnīcām.

“Šī mums ir laba iespēja mēģināt ātrāk ievest noteiktus medikamentus, mēģināt tos ievest tieši. Mums ir pieredze, kad laika ierobežojumam ir ļoti svarīga loma,” sacīja Ziemeļigaunijas medicīnas centra aptiekas vadītājs Kristjans Kongi. “Tas nav par līgumproduktiem, bet drīzāk par steidzami vajadzīgām, jaunām zālēm, kuru trūkuma dēļ var būt apdraudēta pacienta dzīvība,” piebilda Kongi.

Slimnīcas ilgi gaidījušas šo grozījumu, bet pret to iebilst aptieku pārstāvji, farmaceiti un zāļu lieltirgotavas. Pēc Kongi domām, ņemot vērā Igaunijas farmācijas tirgus stāvokli, šī pretestība nepārsteidz.

“No vairumtirgotāju viedokļa ir trīs lielas bažas. Pirmā ir saistīta ar plašāku veselības aprūpes un valsts budžeta finansējumu. Slimnīcu ienākšana vairumtirdzniecības tirgū, ko šis likumprojekts būtībā pieļauj, nozīmē, ka valsts līdzekļi tiks izmantoti sektorā, kurā faktiski funkcionē privātais tirgus,” komentēja Igaunijas Farmācijas vairumtirgotāju asociācijas izpilddirektors Tīts Torgo.

Lai gan slimnīcām būtu atļauts pārdot noteiktas zāles, Torgo norādīja, ka uz tām neattieksies daudzi pienākumi, kas attiecas uz vairumtirgotājiem, tostarp prasība uzturēt zāļu krājumus.

“Mēs nonākam situācijā, kad slimnīcas, darbojoties kā vairumtirgotājas, bet neievērojot visus vairumtirdzniecības noteikumus un piegādes saistības, var “nosmelt krējumu”. Esošajiem vairumtirgotājiem augs tirgus nenoteiktība, galu galā novedot pie situācijas, kad neviens nezinās, kurš ir atbildīgs par zāļu piegādi, ja tās kļūst nepieejamas,” skaidroja Torgo.

Igaunijas farmācijas tirgū šobrīd dominē divi lieli uzņēmumi. Kā norāda Konkurences pārvaldes vadītāja Evelīna Pērna-Lī, jebkuras izmaiņas, kas palīdz padarīt šo tirgu atvērtāku, ir apsveicamas.

“Tas nevar būt slikti, ja mēs runājam par Eiropas Savienības iekšējo tirgu un sakām, ka arī citām zāļu lieltirgotavām, kas darbojas ES ietvaros, ir jābūt iespējai piedāvāt savus medikamentus Igaunijas slimnīcu aptiekām. Mana loģika saka, ja ir vairāk piegādātāju, tam vajadzētu ietekmēt arī cenas,” norādīja Pērna-Lī.

Pēc Pērnas-Lī domām, tas varētu novest pie zemākām medikamentu cenām. Tomēr ir svarīgi sekot līdzi situācijai, lai novērstu situāciju, ka atlaides slimnīcām var izraisīt cenu kāpumu parastajās aptiekās.

Avots: ERR

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*