Sākums » Farmācija » Jaunajā “Materia Medica” numurā lasiet, vai aptieka var iztikt bez farmaceita
Jaunajā “Materia Medica” numurā lasiet, vai aptieka var iztikt bez farmaceita

Jaunajā “Materia Medica” numurā lasiet, vai aptieka var iztikt bez farmaceita

Pie saviem lasītājiem nu jau nonācis žurnāla “Materia Medica” pirmais rudens numurs. Šajā izdevumā lasiet par to, kā pirmais darba gads jaunajā amatā pagājis atjaunotā Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktoram farmaceitam Jānim Zvejniekam. Kas paveikts, kas plānots nākotnē, kāda ir ierēdņa maize un tās garoza – lasiet Olitas Zariņas sagatavotajā intervijā! Vēl viena intervija tapusi ar farmaceitu, ārstu biofiziķi un bioloģijas doktoru – Zaļo un Zemnieku savienības Rīgas vēlēšanu apgabala Saeimas deputātu kandidātu Gunti Belēviču.

Šī mēneša aktualitāte – “Vai aptieka var iztikt bez farmaceita?”. Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) sniedz izsmeļošu informāciju par to, kā grozījumi normatīvajos aktos, kas paredz farmaceita klātieni aptiekā visu aptiekas darba laiku, varētu ietekmēt speciālistu un aptieku nākotni. Cik patiess ir apgalvojums, ka Latvijā trūkst farmaceitu, ko nozīmē “darbs farmaceita uzraudzībā”, vai farmaceita asistents aptiekā kļūs lieks – atbildes uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem lasiet LFB sagatavotajā materiālā. Vēl biedrība sagatavojusi informatīvu materiālu par oktobrī gaidāmo visas Latvijas mērogā rīkoto LFB sociālo kampaņu “Nodod nederīgās zāles aptiekā!”. Šeit atradīsit vadlīnijas aptieku darbiniekiem un visu svarīgāko informāciju par dalību šajā kampaņā.

Rubrikā “Medicīna” šoreiz par statīnu lietošanu vecākiem cilvēkiem, marihuānas derīgumu vai nederīgumu atrīta un sāpju gadījumā un uztura bagātinātāju lietderību dermatoloģijā. Vēl lasiet par palīgvielu un piedevu drošumu bērniem domātās zālēs un norvēģu farmaceita ieguldījumu zivju eļļas radīšanā.

Par starptautiskām aktualitātēm no Pasaules farmaceitu federācijas (FIP) kongresa ziņo Inta Saprovska, kura sagatavojusi arī nelielu atmiņu stāstu par LFB darbības pirmsākumiem, gatavojoties biedrības 20 gadu jubilejai. Savas atmiņas par biedrības darbu šajā žurnālā paudusi farmaceite,  ilggadēja LFB valdes locekle un viceprezidente Sandra Bērziņa.

Citās rubrikās lasiet par to, kā ar dažādu kosmētikas līdzekļu testēšanu veicies jūsu kolēģēm, LFB aktuālo informāciju par izglitojošiem pasākumiem un sertificētajiem farmaceitiem, kā arī piedalieties krustvārdu mīklas konkursā!

Ja nesaņemat žurnālu savā aptiekā vai kā privātais abonents, ziņojiet Medikamentu informācijas centram pa tālruni 67821245 vai e-pastu mic@mic.lv !

 

www.farmacija-mic.lv

 

Viens komentārs

  1. Izlasīts viss raksts.Jā,pareizi,vairāk budžeta vietu farmācijas fakultātēs problēmu neatrisinās,jo meitenes pēc farm.studiju beigšanas uz reģioniem neatgriezīsies un vispār meklēs” plašākus horizontus” kā strādāt par apkalpojošo personālu aptiekā(tā vismaz farmaceitu uztver klienti).Bet radīt budžeta vietas,kur farmaceita asistenti ar stāžu varētu iegūt farmaceita grādu,gan atrisinātu problēmu,jo farm.asist.,kam ir ģimene,paliks dzīvot savā mazpilsētā.Un tas arī būtu mūsdienīgs civilizētais problēmas risinājums,nevis mežonīgais-uz mērķi caur upuriem.Puse farmaceita asistentu jau ir tuvu infarktam,jo darba devēji jau ir skaidri izteikušies.ka tāds nepilnvērtīgs speciālists nebūs vajadzīgs.Viena lieta ārzemēs.kur uzcenojums ir 200-300%,un attiecīgā peļņa,aptieka var atļauties algot gan tos,kas strādā,gan kas savu darba laiku tērē,lai viņus pārbaudītu.Latvijā,kur ir 10-20 % uzcenojums,tik lielus kolektīvus nealgos.Otrā cietušo grupa būs pacienti ar veselības problēmām,kam ir svarīgi,ka aptieka ir tuvu,un viņi arī ar kustības traucējumiem var līdz tai aizie.Farmaceita konsultācija viņiem vakaros vai svētdienās nebūs vajadzīga,visu info par zālēm var atrast internetā.Nākamā cietušo grupa būs pacienti,kam pēc Latvijas likumiem vakaros un svētdienās pienākas neatliekamā palīdzība slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļās,kur nereti viņus nehospitalizē,bet izraksta zāles un sūta uz mājām.Tad neatliekamā palīdzība izpaužas kā zāļu saņemšana aptiekā.Un kā šīs likumā paredzētas tiesības realizēsies,ja aptieka vakaros un brīvdienās nestrādās? Tā kā moderni un civilizēti būtu izstrādāt rīcības plānu problēmu atrisināšanai un aptieku modernizēšanai un attīstībai uz nākamajiem 20-30 gadiem ar budžeta līdzekļu piesaisti(farm.asist.izglītošanai farm.fakultātē,u.t.t),citādi sanāk mežonīgais viduslaiku kapitālisms kaut kāds.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*