Krievijas prezidents Vladimirs Putins pieprasījis valdībai ātri atrisināt zāļu trūkuma jautājumus valstī. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā pagājušā gada februārī daudzi pasaules zāļu ražotāji samazinājuši vai pat pilnībā pārtraukuši dažādu preču piegādes Krievijai. Liela ietekme uz preču plūsmu bijusi arī Rietumu noteiktajām sankcijām. Tā rezultātā Krievijā vairs nav pieejams vismaz 2000 dažādu medikamentu.
Putins savā norādījumu dokumentā Ministru kabinetam, kas publicēts Kremļa mājaslapā, uzdod ieviest papildu pasākumus zāļu ražotāju atbalstam, kā arī atbalstīt organizācijas, kas veic klīniskos pētījumus un nodarbojas ar zāļu izstrādi. Šādu pasākumumu mērķis ir novērst zāļu deficītu, kas saistīts “ar ārvalstu farmācijas uzņēmumu risku aiziet no Krievijas tirgus”, teikts dokumentā. Putins norādījumus devis 24. janvārī un to izpildei dots laiks līdz šī gada 1.aprīlim.
2022. gada beigās Krievijas patērētājiem pieejamo zāļu skaits mazumtirdzniecībā samazinājies par 10%, līdz 21 645 vienībām, aprēķinājuši “DSM Group” analītiķi. Kopumā no Krievijas aptieku plauktiem pazuduši 2,4 tūkstoši medikamentu, tostarp arī vitāli svarīgo zāļu sarakstā iekļautie. Runa ir par zālēm, kuru pašizmaksa ir augstāka par valsts noteikto mazumtirdzniecības cenu, skaidro uzņēmums “DSM Group”. Pazudušas arī dārgās zāles, kuru izmaksas un loģistika būtiski sadārdzinājusies.
Pēc “RNC Pharma” datiem, 28 zāļu ražotāji ir pilnībā pārtraukuši piegādes uz Krieviju, bet citi krasi samazinājuši importu. Tā kopējais apjoms gada beigās samazinājies par 9%, līdz 1,7 miljardiem iepakojumu, bet atsevišķām zālēm, tostarp penicilīna bāzes antibiotikām, kritums bijis divkāršs. Tā, piemēram, no pērnā gada janvāra līdz novembrim amoksicilīna un klavulānskābes kombinēto preparātu imports gada izteiksmē samazinājies par 57%.
Vietējo medikamentu ražošana Krievijā, saskaņā ar jaunākajiem statistikas pētījumu centra “Rosstat” datiem par novembri, gada griezumā samazinājusies par 14,8%. Līdz septembrim statistika fiksēja ražošanas pieaugumu farmācijas rūpnīcās – par 21,5% deviņu mēnešu kopsummā. Taču, iestājoties rudenim, nozare strauji saskārās ar problēmām. Oktobrī zāļu ražošana samazinājās par 8,5%, un novembrī kritums paātrinājās gandrīz divas reizes.
Tulkoja un sagatavoja Elīna Badune
Avots: The Moscow Times – https://www.moscowtimes.ru/2023/03/07/putin-potreboval-ot-chinovnikov-za-dva-mesyatsa-naiti-lekarstva-dlya-rossiyan-a36093