Inovatīvu bioloģisko zāļu 100% kompensācija ļautu nodrošināt ne vien iekaisīgu zarnu slimību efektīvu ārstēšanu, bet arī palīdzētu samazināt valsts budžeta izdevumus. Šādu viedokli paziņojumā masu medijiem pauž Latvijas Krona un kolīta slimnieku biedrības valdes loceklis Zigurds Prūsis.
Medikamentu pieejamības palielināšana un finansēšanas modeļa maiņa var kļūt par labu piemēru pareizām reformām un racionālai līdzekļu tērēšanai visā veselības sektorā, uzsver Prūsis.
“Lai gan no 2015. gada jūlija tādu smagu slimību kā Krona slimība un čūlainais kolīts pacientiem bioloģiskie medikamenti no valsts budžeta tiek apmaksāti 75% apjomā, terapija nav kļuvusi pieejamāka, jo daudzi pacienti lielā līdzmaksājuma dēļ šīs zāles nemaz nevar atļauties un ir spiesti lietot lētākus un neefektīvākus medikamentus, kas viņu veselības stāvokli neuzlabo. Kā sekas tam ir komplikācijas, darbaspēju zudums, invaliditāte, kas no valsts budžeta prasa arvien lielākus izdevumus. Līdzīgā situācijā ir arī citas smagas autoimūnās slimības – psoriāzes – pacienti,” uzsver Z.Prūsis.
Biedrības aprēķini liecina, ka par vienu vidēji smagi vai smagi slimu pacientu, kurš saņem salīdzinoši lētu (līdz 100 eiro gadā), bet neefektīvu terapiju, valsts budžeta izdevumi gadā var sasniegt pat 10 000 eiro. Šo summu veido komplikāciju ārstēšana, slimības pabalsti, invaliditātes pensija.
Zāļu cenas 100% kompensācija ļautu nodrošināt efektīvu bioloģisko medikamentu pieejamību, kas palīdzētu atgriezt pilnvērtīgā privātajā un darba dzīvē darbspējīga vecuma pacientus, noņemot finansēšanas slogu no veselības un labklājības budžeta, uzskata biedrība. No vesela un strādājoša cilvēka vidējās statistiskās algas nodokļos tiek nomaksāts ap 5500 eiro, kas ir līdzvērtīga summa slimības pabalstam, kas gada laikā no valsts budžeta jāizmaksā slimam, darbnespējīgam cilvēkam. Budžeta līdzekļu ietaupījums, pilnībā kompensējot efektīvu zāļu lietošanu, salīdzinājumā ar to ierobežoto pieejamību 75% apmaksas gadījumā uz vienu pacientu veido 1000 – 1500 eiro.
P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas gastroenterologs, asociētais profesors Aldis Puķītis uzsver, ka liela daļa iekaisīgu zarnu slimību pacientu ir gados jauni cilvēki, tādēļ ir svarīgi laicīgi apturēt slimības attīstību un panākt tās remisiju jeb pierimšanu. “Slimības progresēšanu visefektīvāk aptur bioloģiskie medikamenti, tos lietojot, cilvēks var iekļauties sabiedrībā, pilnvērtīgi strādāt, veidot ģimeni un plānot bērnus. Ir aprēķināts, ka slimības apturēšana ļauj četrkārtīgi samazināt izdevumus par stacionāro ārstēšanu. Pretēji priekšstatiem, tieši ārstēšanās slimnīcā, nevis zāles vai pacientu izmeklējumi, veido vislielākās izmaksas. No veselības aprūpes plānošanas viedokļa daudz pareizāk ir ārstēt laicīgi nevis tikai tad, kad cilvēks nonāk slimnīcā. Tāpat dārga valsts budžeta izmaksu pozīcija ir invaliditāte, kuru iespējams novērst, laikus sākot lietot efektīvas zāles,” akcentē A.Puķītis.
Nozīmīgākā bioloģisko medikamentu pieejamības problēma patlaban ir 25% lielais pacientu līdzmaksājums, kas mēnesī var sasniegt 250 eiro un vairāk. Šī iemesla dēļ bioloģisko zāļu terapiju gada laikā Latvijā uzsākuši tikai trīs pacienti, norāda A.Puķītis.
Viņš piebilst, ka Latvija ir vienīgā Eiropas Savienības valsts, kurā Krona slimības, čūlainā kolīta un arī psoriāzes pacientiem nav nodrošināta bioloģisko zāļu pieejamība ar pilnu cenas kompensāciju.
Kā norāda biedrība, Krona slimības un čūlainā kolīta slimnieki tiek diskriminēti, jo, atšķirībā no vairāku citu autoimūno slimību pacientiem, nesaņem pilnu bioloģisko medikamentu kompensāciju, lai gan atbilst Ministru kabineta noteikumu Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība” kritērijiem.
“Mēs atbalstām Veselības ministrijas un Finanšu ministrijas centienus paaugstināt veselības aprūpes un tajā investēto līdzekļu izlietojuma efektivitāti, tādēļ aicinām noteikt 100% cenas kompensāciju Krona slimības un čūlainā kolīta ārstēšanai paredzētām zālēm,” norāda Z.Prūsis.