Latvijā sievietes vecumā līdz 30 gadiem vērtē sevi kā zinošas par iespējamām izsargāšanās metodēm (88%), tomēr mazāka izpratne ir tieši par ilgdarbīgas kontracepcijas veidiem (71 %). Tikai katrai sestajai sievietei būtisks ir izsargāšanās metodes darbības ilgums. Šādi dati iegūti farmācijas uzņēmuma “Bayer” februārī veiktajā aptaujā, kurā piedalījās 501 sieviete vecumā no 15 līdz 74 gadiem.
Kontracepcijas izvēli 20 līdz 30 gadu vecumā galvenokārt nosaka tās efektivitāte (55%), pēc tam seko tās lietošanas ērtums (41%) un pašsajūta (43%). Neskatoties uz to, lielāko popularitāti vecumā no 20 līdz 30 gadiem gūst prezervatīvi (44%) un pārtrauktais dzimumakts (28%). Lai gan šajā vecuma grupā vērojama visaugstākā seksuālā aktivitāte (74 % ir regulāra dzimumdzīve vismaz reizi nedēļā), trešais populārākais kontracepcijas veids, ko izmanto 13% sieviešu, ir perorāli lietojama kontracepcija. Ilgdarbīgas kontracepcijas metodes izvēlas vien 6% Latvijas sieviešu. Turklāt vecumā no 20 līdz 30 gadiem šis rādītājs ir trīsreiz zemāks – tikai 2 % pielieto ilgdarbīgas kontracepcijas metodes, liecina aptaujas rezultāti.
Šie dati ieskicē tendenci izmantot ātras, nereti mazāk efektīvas vai riskantākas kontraceptīvās metodes. Arī pasaulē ilgdarbīgas kontracepcijas metodes izvēlas retāk – vidēji 3% sieviešu. Jauni pētījumi liecina, ka, kliedējot nepareizus priekšstatus par ilgdarbīgas kontracepcijas metodēm, būtiski samazinātos neplānotu grūtniecību skaits (patlaban 41% visā pasaulē ) un kontracepcijas izmaksas ilgtermiņā, norāda aptaujas veicēji.
Tomēr sievietes nereti satrauc kontracepcijas iespējamās blaknes. Biežākās sieviešu bažas saistītas ar potenciālo svara pieaugumu, ietekmi uz auglību, iespējamu mēnešreižu pazušanu, nopietna iekaisuma draudiem un ilgdarbīgas izsargāšanās metodes varētu būt pārāk dārgas. Ginekologa pienākums ir izskaidrot ikvienas kontracepcijas metodes ietekmi un lietošanas praktisko pusi, tādēļ svarīgi metodes izvēlē konsultēties ar savu ārstu.
www.farmacija-mic.lv