Valdība šodien, 14. janvārī, lemj par īpaša biroja izveidi vakcinēšanas pret Covid-19 masveida nodrošināšanai. Veselības ministrs Daniels Pavļuts informējis, ka vakcinēšanā plānots iesaistīt stomatologus, veterinārstus, ginekologus, farmaceitus un citus speciālistus.
Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) prezidente Dace Ķikute piesardzīgi raugās uz šo jautājumu un uzskata, ka īsā laikā iesaistīt farmaceitus iedzīvotāju vakcinēšanā pret Covid-19 nav iespējams. Šādu viedokli viņa šodien pauda arī nacionālai informācijas aģentūrai LETA.
Viņa atzina, ka farmaceitu iesaiste vakcinēšanas procesā un vakcinēšana kā aptiekas pakalpojums ir komplekss un nopietns jautājums. “Atslēgas vārdi ir apmācīts personāls un pilna epidemioloģiskā drošība,” komentēja organizācijas vadītāja.
Ķikute skaidroja, ka farmaceiti nav mediķi, un ir apmācīti darbam ar produktu – medikamentu, nevis cilvēku. Pasaulē ir valstis, kur farmaceiti ir iesaistīti vakcinēšanā, taču LFB prezidente ir piesardzīga attiecībā uz farmaceitu ātru iesaistīšanu vakcinācijā Latvijā.
Viņa gan atzīst, ka konceptuāli par to, vai aptiekās sniegt vakcinēšanas pakalpojumu, runāts ir ļoti sen, taču, pēc viņas domām, drīzāk varētu runāt par revakcinēšanu pret ērču encefalītu vai potēšanu pret gripu vai citām slimībām, pret kurām cilvēks jau ir saņēmis vakcīnu un tā nav izraisījusi kādas blakusparādības. Taču arī šī pakalpojuma sniegšana apgrūtinātu aptieku darbu, uzskata LFB prezidente.
LFB ir aplēsusi, ka vakcinēšanu pret Covid-19 teorētiski varētu nodrošināt vien desmit aptiekas, kurām ir atbilstošas telpas. Lai arī daļa aptieku veic, piemēram, asinsspiediena mērīšanu, lielākoties telpas nav pielāgotas medicīnisko manipulāciju veikšanai, trūkst izlietņu, vietu, kur pacients pirms vakcinēšanas varētu atstāt virsdrēbes. Arī farmaceiti esot noslogoti, un, ieviešot jaunus pakalpojumus, jānodrošina, lai aptieku darbs netiktu traucēts, uzsvēra LFB vadītāja.
“Nesaskatu iespējas ātrā laikā iesaistīt farmaceitus šajā procesā,” komentēja Ķikute, piebilstot, ka drīzāk būtu jārisina jautājums nevis par vakcinācijas kabinetu skaitu, bet loģistiku un iedzīvotāju informēšanu.
Pēc viņas domām, sabiedrības informēšanā par vakcinācijas nozīmīgumu farmācijas speciālisti gan varētu iesaistīties.
Veselības ministrs D. Pavļuts preses konferencē 13. janvārī uzsvēris, ka no marta Latvijā būtu jāspēj savakcinēt 100 000 cilvēku nedēļā. Viņš atzinis, ka tas prasīs pārkārtot darbu industriālā mērogā un, lai to paveiktu, tiks mobilizēti visi iespējamie ar medicīnu saistītie profesionāļi, ieskaitot, piemēram, ginekologus, aptieku darbiniekus un citus. Ministrs piebildis, ka tiks rīkotas apmācības un procesā tiks saglabāta mediķu uzraudzība. Vakcinācijas īstenošanai pašlaik tiek veidots vakcinācijas štābs, kas ikdienā nodarbosies tikai ar šī procesa organizēšanu.
Komentējot Pavļuta paziņojumu, D. Ķikute šodien Radio Skonto ēterā pauda, ka ministrs ļoti pamatoti ir diezgan piesardzīgi izteicies par farmaceitu iesaistīšanu vakcinācijas procesā un arī ir norādījis uz apmācību nepieciešamību. Viņa uzsvēra, ka farmaceiti Latvijā nekad nav mācījušies veikt un nav arī veikuši šādu ārstniecisku manipulāciju, tāpēc būtisks jautājums ir, vai farmaceitus vakcinācijas procesā vajadzētu iesaistīt, tieši sākot ar šīm – Covid-19 – vakcīnām. Svarīgi arī saprast, ja būtu piemērotas telpas aprīkojums, kurš speciālists aptiekā vispār varētu veikt šo pakalpojumu tā, lai netiktu traucēts aptiekas tiešais darbs un tiktu ievērotas visas epidemioloģiskās prasības, radio ēterā skaidroja D. Ķikute.
“Es domāju, ka visi manis minētie apstākļi tiks rūpīgi izvērtēti, jo farmaceitu iesaiste iedzīvotāju vakcinēšanā Eiropā nav nekas jauns un daudzās citās pasaules valstīs tas jau notiek. Bet iepriekš rūpīgi jāapsver tas, ko es jau minēju,” pauda LFB prezidente.
Sagatavoja Elīna Badune
Ziņu avoti: LETA, Radio Skonto