Jaunais, 2025. gads tūlīt ir klāt, un aptiekās farmaceitiem un farmaceita asistentiem jāsāk veikt farmaceitisko aprūpi zāļu cenu reformas apstākļos. LFB aptaujāja farmācijas speciālistus par profesionālo gatavību un informētību, kā strādāt no 2025.gada 1.janvāri, un atbildes nebija iepriecinošas.
Sniedzam īsu kopsavilkumu, ko paveica LFB decembra pēdējā dekādē, lai problēmu farmaceitiem būtu mazāk.
19.decembrī vēstulē Veselības ministrijai cēlām trauksmi gan par neskaidrībām ar PVN piemērošanu, gan strauji pieņemtajiem grozījumiem MK Nr.873 ‘’Grozījumi Ministru kabineta 2005. gada 8. marta noteikumos Nr. 175 “Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi””, kuri netika iepriekš apspriesti ar farmaceitiem, gan par e-receptes jauno interfeisu, e-receptes funkcionalitāti, kas var radīt augstu risku farmaceitam kļūdīties. Ļoti uztraucošs ir fakts, ka lielākā zāļu lieltirgotava Latvijā nodomājusi piemērot zāļu piegādes maksu aptiekām atkarībā no attāluma – atrašanās vietas no lieltirgotavas, kas var radīt zāļu mākslīgo nepieejamību.
Lai gan Veselības ministrija 20.decembrī centās sniegt informāciju uz daļu farmaceitu uzdoto jautājumu – ne tuvu visas problēmas uzskatāmas par atrisinātām. 20.decembra pēcpusdienā saņēmām informāciju no farmaceitiem par no Nacionālā veselības dienesta saņemto līgumu ‘’Par ambulatorai ārstēšanai paredzēto kompensējamo zāļu, medicīnisko ierīču, M sarakstā iekļauto zāļu un farmaceita pakalpojuma nodrošināšanu un apmaksu’’ no 2025.gada 1.janvāra, kura noteikumi nav farmaceitiem saprotami, raisa daudz jautājumu, nav iepriekš nevienu reizi pārrunāti savstarpēji – kā divām līgumslēdzēja pusēm to vajadzētu darīt.
23.janvārī atsaucāmies TV24 žurnālistiem piedalīties raidījumā Dr.Apinis kopīgi ar Latvijas Slimnīcu biedrības un Ģimenes ārstu asociācijas vadību, lai sarunātos gan par jaunajiem līgumiem, gan komunikācijas problēmām ar veselības politikas veidotājiem.
23.decembra vakarā tapa vēstule Valsts prezidentam ar lūgumu iesaistīties Veselības ministrijas un farmācijas nozares dialogā. Diemžēl bijām spiesti vērst Valsts prezidenta uzmanību, ka ap 3000 farmaceitu un farmaceita asistentu ar lielām bažām gaida 1.janvāri, jo neziņa un negatavība kā strādāt cenu reformas apstākļos ir pārāk augsta. Līdz ar to – nav prognozējams, kāda būs zāļu pieejamība Latviajs iedzīvotājiem, un vai labi domātā cenu reforma sasniegs mērķi.
27.decembrī notika saruna ar Veselības ministrijas Farmācijas departamentu un Nacionālā veselības dienesta darbiniekiem. Tika skaidrots, ka jaunā līguma prakstīšanai aptiekām paredzēts laiks veselu mēnesi, ka norādītajam 28.decembrim bijis tikai ieteikuma raksturs. Tātad ir laiks juridiskai līguma izvērtēšanai un kopīgu jautājumu identificēšanai. LFB viedoklis – jābūt saprotamam NVD uzraudzības procesam aptiekās. Līdz šim farmaceitisko darbību saskaņā ar Farmācijas likumu drīkst uzraudzīt Veselības inspekcija – tātad jābūt skaidram, tieši ko un kā aptiekās vērtēs Nacionālais veselības dienests, kāda ir komersanta, un kāda – farmaceita, darba ņēmēja atbildība šajā procesā. Veselības ministrija paliek pie savas interpretācijas par vairākkārt izmantojamo recepšu atprečošanu. Šo jautājumu tomēr turpinām skaidrot, jo šajā gadījumā neapmierina skaidrojums, ka spēkā ir jaunākie noteikumi. Tik sensitīvā jautājumā nepieciešams gan precīzāks skaidrojums, kas notiek ar šogad leģitīmi izrakstītām receptēm, kā arī – vismaz jābūt pārejas laikam. Jāpiebilst, ka recepšu izrakstīšanas noteikumu konsolidētā versija vēl joprojām nav pieejama, un jāpatērē ievērojams laiks, lai vispār saprastu, kurš punkts ko paredz.
Uz LFB bažām, cik kvalitatīvi medmāsas un vecmātes izrakstīs receptes, ka farmaceits būs ‘’bez vainas vainīgs’’, ja kļūdas radīsies e receptes funkcionalitātes dēļ (piemēram, nebūs skaidri norādīts personas statuss (trūcīga persona, nerezidents u.c.), ministrijas ieskatā – viss notiks ārstu uzraudzībā, un farmaceitiem jāvāc fakti par kļūdu raksturu un biežumu receptēs. Pagaidām nav sniegts risinājums par lieltirgotavu nodomu piemērot zāļu piegādes maksu, līdz ar to reģionos var rasties mākslīgā zāļu nepieejamība, kā arī papildus drauds individuālo aptieku izdzīvošanai, ja tām pietrūks apgrozāmo līdzekļu.
Diemžēl līdz gada beigām palikušas tikai dažas dienas, daudz kas joprojām atstāts farmaceitu un aptieku ziņā, skaidrs, ka konflikti ar aptiekas apmeklētājiem ir prognozējami, jo valsts sagatavotā informācija iedzīvotājiem diez vai sasniedz plašu mērķauditoriju.
Aicinām jau no 1.janvāra fiksēt problēmas, kuras rada traucēkļus profesionālam un drošam farmaceita darbam sniedzot farmaceitisko aprūpi iedzīvotājiem, un sūtīt tās uz lfb@farmaceitubiedriba.lv
Turpināsim konsekventi rast atbildes un būt trauksmes cēlāji par notiekošo, jo tikai atklāti nosaucot problēmas un pārrunājot, jācer uz sistēmas sakārtošanu. Bet – tas nav un nebūs viegli, cienījamie kolēģi!
Avots: LFB