Sākums » Farmācija » LFB sociālās kampaņas laikā savāktas divas tonnas nederīgu medikamentu
LFB sociālās kampaņas laikā savāktas divas tonnas nederīgu medikamentu

LFB sociālās kampaņas laikā savāktas divas tonnas nederīgu medikamentu

Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) sociālās kampaņas “Nodod nederīgās zāles aptiekā!” laikā no 20.oktobra līdz 16.novembrim Latvijas aptiekās savāktas aptuveni divas tonnas nederīgu medikamentu.

Kampaņā piedalījās 701 aptieka un bija iesaistīti ap 2500 speciālistu. 496 aptiekas pieņēma nederīgos medikamentus. Kampaņas mērķi bija izglītot Latvijas iedzīvotājus par pareizu nederīgo, derīguma termiņu pārsniegušo un neizlietoto zāļu utilizāciju un nepareizas rīcības nelabvēlīgu ietekmi uz apkārtējo vidi, veicināt atbildīgu un videi draudzīgu nederīgo, derīguma termiņu pārsniegušo neizlietoto zāļu savākšanas praksi, turpināt nostiprināt sabiedrībā farmaceita – konsultanta lomu.

Vidējais pieņemto zāļu svars uz vienu aptieku bija 4,3 kilogrami. Lielākais atnesto nederīgo zāļu daudzums – 50 kilogrami mēnesī – savākts Limbažos. Rīgā atsevišķās aptiekās mēnesī savākti 20 un 25 kilogrami nederīgu medikamentu. Kopumā visā Latvijā kampaņas laikā iedzīvotāji nodevuši ap divām tonnām nederīgo zāļu.

Nederigas zales 280% kampaņā iesaistīto speciālistu atzinuši, ka kampaņas laikā cilvēki ir izrādījuši lielāku aktīvitāti nederīgo zāļu nodošanā nekā pirms kampaņas. Tās norises laikā nederīgās zālēs iedzīvotāji nesuši aptuveni par 30% vairāk nekā līdz kampaņai. 95% aptieku nederīgos medikamentus vāca arī līdz kampaņai, lielākā daļa apliecinājusi, ka turpinās to darīt arī turpmāk.

28. novembrī uz diskusiju par sociālās kampaņas rezultātiem kopā sanāca kampaņā iesaistīto aptieku un aptieku tīklu pārstāvji. Diskusijā secināts, ka nederīgo medikamentu savākšanai un pareizai utilizācijai jākļūst par visiem iedzīvotājiem pieejamu aptiekas pakalpojumu, taču šī procesa finansēšanai jābūt dalītai atbildībai. Finansējuma modeļi varētu būt vairāki, par Latvijai piemērotāko modeli jāvienojas visām iesaistītajām pusēm.

Kā 2.decembrī preses konferencē norādīja Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks, nederīgo zāļu utilizēšana ir ļoti aktuāls jautājums visā Eiropā, par ko šķēpus lauž divas iesaistītās puses – vides un veselības institūcijas. Viņš informēja, ka 2008. gadā ministrija jau bija izstrādājusi koncepciju “Par neizlietoto medikamentu savākšanas iespējām no iedzīvotājiem”, taču tās apstiprināšana stipri aizkavējusies krīzes gadu dēļ.

Koncepcijā bija paredzēti trīs iespējamie risinājumi:

  1. risinājums: Iedzīvotāju neizlietoto medikamentu savākšanas un iznīcināšanas sistēmas izveidošanu un uzturēšanu finansē, piešķirot valsts budžeta dotācijas.
  2. risinājums: Iedzīvotāju neizlietoto medikamentu savākšanas un iznīcināšanas sistēmas izveidošanu un uzturēšanu finansē zāļu ražotāji vai zāļu lieltirgotavas, vai aptiekas.
  3. risinājums: Iedzīvotāji maksā par neizlietoto medikamentu savākšanu un iznīcināšanu.

Kā apliecināja Zvejnieks, VM plāno atgriezties pie normatīvā akta izstrādes šajā jomā. Pateicoties LFB rīkotajai kampaņai, šobrīd var aptuveni novērtēt iespējamo finanšu slogu šajā jomā, lai izstrādāti atbilstošāko risinājumu. Kā skaidroja Zvejnieks, izmantojot iegūtos datus, VM ir jāsagatavojas un nākamā gada darba plānā tā varētu iekļaut tikšanos ar Vides un reģionālās attīstības ministriju, lai runātu par šiem jautājumiem. “Nevar pgrognozēt, ka process būs straujš un tam uzreiz atradīsies nauda. Taču vismaz šobrīd ir skaidrība, cik līdzekļu tam nepieciešams. Kaut arī valstij liekas naudas nav, ir jāatrod risinājums un šis jautājums beidzot ir jāsakārto,” preses konferencē uzsvēra Farmācijas departamenta direktors.

Kā apliecināja LFB prezidente Kitija Blumfelde, LFB šo jautājumu nenoņems no darba kārtības un jau šobrīd strādā pie aptiekas pakalpojumu groza izveides.

Tukuma “Centra aptiekas” vadītāja Agnese Ritene izteica cerību, ka nākotnē šis jautājums tiks sakārtots un finanses negulsies tikai uz aptieku pleciem. Viņa uzsvēra, ka aptiekas ir sociāli atbildīgi uzņēmumi un farmaceiti un sociāli atbildīgi pilsoņi, kas gatavi veikt šo darbu sabiedrības labā, taču finansiālo ieguldījumu šajā procesā nevar prasīt tikai no aptiekām. Arī iedzīvotāji ir atbildīgi pret savu zemi un veselību – to varēja just kampaņas laikā, atklāja A. Ritene. Viņa arī ir pārliecināta, ka ļoti svarīga ir iedzīvotāju izglītošana par racionālu zāļu lietošanu, pareizu to uzglabāšanu un utilizēšanu. Jāpievērš uzmanība tam, kurā vietā mājās zāles tiek uzglabātas, kāda šajā vietā ir temperatūra, gaisa mitrums, vai zāles nestāv karstā vietā, piemēram, pie radiatoriem, utt. Jāuzmanās arī ar zāļu derīguma termiņiem, kas atsevišķiem medikamentiem var mainīties pēc iepakojuma, pudelītes atvēršanas. Iedzīvotāju uzmanību šīm lietām var pievērst arī farmaceits aptiekā, izsniedzot klientam zāles.

LFB rīkotā kampaņa, kas veltīta pareizas zāļu utilizācijas jautājumam, ilga no 2014.gada 20.oktobra līdz 16.novembrim, to organizēja LFB un Latvijas Vides aizsardzības fonds. Sociālā kampaņa balstīta uz šā gada aprīlī biedrības “Veselības projekti Latvijā” veikto pētījumu, kura rezultāti atklāja Latvijas iedzīvotāju nepietiekamo informētību un kļūdaino rīcību, utilizējot neizlietotas zāles.

 

 

Elīna Badune

Foto – no LFB kampaņas materiālu arhīva.

Viens komentārs

  1. Nākas secināt, ka valstī ir jāsamazina medikamentu patēriņš par 2 tonnām!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*