17. martā notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē galvenā uzmanība tika veltīta biedrības 2021. gada pārskata apstiprināšanai un 2022. gada budžetam, kā arī notikumiem Ukrainā un tam, kā tie skars aptieku nozari Latvijā.
LFB prezidente Dace Ķikute biedrības valdi iepazīstināja ar 2021. gada ieņēmumu un izdevumu pārskatu. Atbilstoši Biedrību un nodibinājuma likumam, biedrības revīzijas institūcija LFB Revīzijas komisija veikusi pārbaudi, bet sagatavoto ziņojumu prezentēja komisijas vadītājs Aigars Eniņš. Saskaņā ar to LFB darbības iepriekšējā gada pārskats atspoguļo biedrības reālo finanšu stāvokli un atbilst LFB mērķu un uzdevumu īstenošanai, tāpat nav nepieciešams veikt ārējo auditu. Turklāt 2021.gada 6.novembrī biedrības finanšu pārskatu par starpkongresu periodu apstiprinājusi arī biedrības augstākā pārvaldes institūcija – kongress.
Biedrības valde arī vienbalsīgi apstiprināja LFB 2022. gada prognozētos ieņēmumus un izdevumus. Paredzēts ieņēmumu samazinājums, salīdzinot ar 2021.gadu. Tas saistīts ar to, ka gan resertifikācijas, gan arī tālākizglītības atskaites periods ir pieci gadi un resertifikācija šogad jākārto krietni mazākam skaitam sertificēto farmaceitu. Izdevumu sadaļu varētu ietekmēt inflācijas pieaugums, tomēr paredzēts īstenot visas statūtos paredzētās biedrības aktivitātes, īpašu uzmanību pievēršot tālākizglītībai.
Sēdē tika skatīti arī jautājumi, kas Latviju skar saistībā ar Ukrainā notiekošo karu. LFB prezidente D. Ķikute informēja: “LFB nekavējoši pauda nosodošu attieksmi Krievijas agresijai Ukrainā, kā arī uzreiz iesaistījās dažādos ar šo notikumu saistītajos procesos. Apzinājām un apkopojām informāciju, kā un kur palīdzēt ar ziedojumiem, bet galvenais – bijām iniciatori, lai Ukrainas bēgļus – farmācijas speciālistus – varētu iesaistīt darbā farmācijas nozarē Latvijā.” Atbilstoši nesen pieņemtajam “Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumam” LFB šobrīd jau izstrādājusi procesu, lai Ukrainas iedzīvotāji – farmaceiti varētu strādāt kā īslaicīgā pakalpojuma sniedzēji savā profesijā Latvijā. Jāpiebilst, ka nenotiks pilna profesionālās kvalifikācijas atzīšanas procedūra, tāpēc būs jāievēro zināmi ierobežojumi, piemēram, nevarēs strādāt ar e-recepti, pārdot zāles. Jāņem vērā valsts valodas prasības, kā arī atšķirīgā informācija zāļu aprakstos un lietošanas instrukcijās, kas Eiropas Savienībā var atšķirties no trešajām valstīm, kuru vidī ir arī Ukraina. LFB plāno tuvākajā laikā savā mājaslapā publicēt informāciju par Ukrainas farmaceitu nodarbinātības iespējām. Kā atzina vairākas valdes locekles, jebkurā gadījumā visām iesaistītajām pusēm ir jāsaprot, ka šī darba iespēja Ukrainas kolēģiem ir labas gribas žests, jo aptiekai būs jāveic likumā paredzētās atbalsta darbības arī no savas puses (piemēram, darbs farmaceita tiešā vadībā, tulkošanas pakalpojums). Taču jau šobrīd ir uzņēmumi, kas ir gatavi sniegt palīdzīgu roku ukraiņu farmaceitiem un dot viņiem darba iespējas. Par to viņiem LFB izsaka pateicību.
Priecīgu ziņu pauda A.Eniņš, informējot valdi, ka šogad plānots atjaunot LFB basketbola turnīra tradīciju – turnīra norise iecerēta maija beigās. Jau ziņojām, ka Covid-19 pandēmijas dēļ basketbola turnīrs nebija noticis divus gadus.
D. Ķikute arī informēja, ka par LFB Klīnisko farmaceitu sekcijas vadītāju ievēlēta Inese Sviestiņa.
Tika pārrunāti arī citi jautājumi – gan normatīvo aktu virzība, gan LFB darba grupās notiekošais.
Nākamā valdes sēde plānota 14. aprīlī.
Elīna Badune
www.farmacija-mic.lv