15. martā notika Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēde, kad aizvadītas jaunās valdes pirmās 100 darba dienas. Galvenais veikums saistīts ar farmaceitiskās aprūpes attīstību, gan iedziļinoties e-receptes peripetijās, gan nodrošinot LFB uzdevumus, uzturot farmaceitu reģistru un sertifikācijas sistēmu. Biedrības valde apstiprināja 2017. gada finanšu pārskatu un 2018. gada budžetu. Kā atzina LFB prezidente Dace Ķikute, iepriekšējā valde savas darbības periodā strādājusi pārdomāti, tāpēc biedrības finanšu stāvoklis raksturojams kā stabils. Lielas pārmaiņas tēriņu un ieņēmumu pozīcijās jaunā valde neplāno. Arī biedra naudas lielums un citi iepriekš noteiktie pakalpojumu izcenojumi tiks saglabāti iepriekšējā līmenī, lai gan līdzekļu piesaiste ir aktuāls un svarīgs uzdevums.
D. Ķikute informēja klātesošos, ka darbu uzsākusi LFB Farmaceitiskās aprūpes darba grupa. Par darba grupas vadītāju ievēlēta farmaceite Antra Liepiņa. Tiek plānots veidot vienotus priekšrakstus dažādām farmaceitiskās aprūpes darbībām un pakalpojumiemkā arī diskutēts par apmācību ciklu par aptiekā sniedzamiem papildpakalpojumiem. Darba grupā īpaši gaidīti jaunie farmaceiti, jau pašreiz tiek izrādīta interese par aptiekas procesu attīstību un uzlabošanu, kurā jaunie ir gatavi iesaistīties. Kā uzskata biedrības vadība – mēs visi esam ieinteresēti dažādu algoritmu izstrādē, jo Latvijā nav oficiālu informatīvu sistēmu, kas atvieglotu farmaceitiskās aprūpes sniegšanu, piemēram, pētot zāļu mijiedarbību.
LFB prezidente arī informēja, ka februāra sākumā Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam nosūtīta LFB valdes sagatavota vēstule par aptiekās fiksētajiem trūkumiem e-veselības darbībā. Diemžēl, pašlaik e-recepte farmaceitam nodrošina ļoti ierobežotu piekļuvi pacienta datiem, kas nepieciešams, lai veiktu kvalitatīvu un reālu zāļu lietošanas uzraudzību. LFB savā vēstulē apkopojusi lielāko aptieku tīklu iesniegtos datus par biežāk fiksētajām problēmām e-receptes lietošanā un paudusi vairākus ierosinājumus sistēmas uzlabošanai. Uz šo atbildot, Veselības ministrijā aprīļa sākumā tiek plānota sanāksme par e-veselības jautājumiem, kurā LFB vēlas noskaidrot, kad paredzēts veikt labojumus vai izmaiņas sistēmā. LFB viedokli e-veselības jautājumos D. Ķikute paudusi arī Latvijas Radio, kur piedalījusies diskusijā par šo tēmu, proti, – farmaceiti, prasot uzrādīt personas dokumentus, pilda noteikumu prasības, kas tomēr jārespektē visiem – gan farmaceitiem, gan aptiekas apmeklētājiem. Tāpat, saprotot ārstu noslodzi, farmaceiti tomēr lūdz receptes izrakstīt korekti, sniedzot visu nepieciešamo informāciju.
Biedrība gatavojas doties uz “BaltPharm Forumu 2018” Igaunijā, lai runātu par 21. gadsimta aptieku. Latvijas delegācijai pieteikušies nedaudz pāri 50 dalībniekiem, Savukārt LFB Rūpniecisko farmaceitu sekcijas vadītājs Toms Blūzmanis informēja, ka maija sākumā pārstāvēs biedrību Eiropas Rūpniecisko farmaceitu asociācijas (ERFA) Ģenerālajā asamblejā Marokā. Transporta un uzturēšanās izmaksas segs ERFA.
Valde uzņēma biedrībā divus jaunus biedrus, bet, saskaņā ar iesniegtajiem iesniegumiem par vēlmi izstāties no biedrības, no LFB izslēdza trīs biedrus.
Nākamā valdes sēde paredzēta 26. aprīlī.
Elīna Badune
www.farmacija-mic.lv