28. septembrī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē klātesošie gatavoja priekšlikumus plānotajiem Aptieku darbības noteikumu grozījumiem (Ministru kabineta noteikumi Nr. 288 “Aptieku darbības noteikumi”).
Kā sēdē informēja LFB prezidente Kitija Blumfelde, grozījumi Aptieku darbības noteikumos plānoti jau sen un tapuši ilgā laika posmā, ir ļoti apjomīgi un prasa iedziļināšanos arī no LFB puses. Veselības ministrija (VM) gaida arī LFB priekšlikumus plānotajiem grozījumiem, tāpēc valdes sēdē tie tika rūpīgi izskatīti.
Līdz ar jaunajiem grozījumiem paredzēts jauns aptieku darbības veids – zāļu fasēšana, atverot primāro iepakojumu. Līdz šim to varēja darīt tikai tās aptiekas, kurām licences pielikumā ir norādīts speciālās darbības nosacījums – zāļu izgatavošana aptiekā. Turpmāk šāda iespēja būs visām aptiekām. Grozījumos iekļautas arī dažādas prasības attiecībā uz vides pieejamību. Plānots, ka šajā jomā jaunas prasības tiks ieviestas aptieku filiālēm. Piemēram, līdz šim ratiņkrēslu uzbrauktuves tika prasītas tikai aptiekām, taču plānots, ka turpmāk šāda pieejamība būs jānodrošina arī aptieku filiālēs. Kā sēdē vienojās klātesošie valdes locekļi un biedrības institūciju un sekciju pārstāvji – šādu prasību nedrīkst attiecināt uz filiālēm, jo pastāv risks, ka tās finansiāli nevarēs atļauties šādu prasību ieviest dzīvē, līdz ar to būs spiestas slēgt filiāli. Kā uzsvēra vairāki sēdes dalībnieki – valstij jāizvērtē riska un ieguvuma attiecība: kas ir svarīgāk – saglabāt zāļu pieejamību, proti, aptiekas filiāli lauku apvidū vai ar šādām prasībām riskēt zaudēt pieeju zālēm vispār. Tā kā šobrīd paredzēts, ka noteikumu grozījumi stājas spēkā jau 2018. gada 1.aprīlī, LFB valde uzskata, ka arī šis fakts attiecībā uz uzbrauktuvju izbūvi aptieku filiālēs ir nesamērīga prasība. Šī jautājuma apskatīšanas noslēgumā klātesošie bija vienisprātis – šajā jomā nedrīkst vienādas prasības attiecināt uz aptiekām un aptieku filiālēm.
Tāpat jaunie grozījumi paredz prasību visās aptiekās ieviest datoru ar attiecīgu programmu e-veselības sistēmas lietošanai. Kā informēja vairākas aptieku pārstāves, mazajām lauku aptiekām dators ir, bet nav interneta pieslēguma. Kompensējamo zāļu receptes tās valsts sistēmā ievada caur datoru, kas, pieejams, piemēram, mājās vai pagasta bibliotēkā. LFB valde pieļāva, ka attiecībā uz šo prasību izpildi mazajās/lauku aptiekās varētu ieviest piecu gadu pārejas periodu. Tā kā ārsta prakses šobrīd tiek nodrošinātas ar e-veselībai nepieciešamo, izmantojot Eiropas Savienības līdzfinansējumu, ņemot vērā, ka aptiekas šādu finansējumu saņemt nevar, LFB valde uzskata, ka varētu rosināt pašvaldības sniegt atbalstu šajā jomā. Ja pašvaldībai ir svarīgi saglabāt aptieku esošajā vietā, tā varētu ieguldīt līdzekļus aptiekas aprīkošanā ar e-veselībai nepieciešamo.
Vēl sēdē tika apskatītas grozījumos paredzētās prasības zāļu gatavošanas telpām un aptiekas palīgtelpām, kas attiecas uz tām aptiekām, kuras gatavo zāļu aseptiskās vai sterilās formas. Vēl valde vienojās, ka no noteikumiem jāsvītro prasības aptiekā iesniegto drogu pārbaudei, jo šobrīd aptiekas vairs drogas no iedzīvotājiem nepieņem un nekādu analīzi tām veikt nemaz nevar. Valde arī vienojās par piktogrammām, kas uzlīmju veidā lietojamas uz zālēm kā brīdinājumi.
Valde arī apsprieda valdes darbības nolikumu, ko plānots apstiprināt, taču atzina, ka tas vēl papildināms un uzlabojams.
Nākamā valdes sēde paredzēta 19.oktobrī.
Elīna Badune
www.farmacija-mic.lv
Kur priekšlikumi, lai aizsargātu farmaceitus no pārslodzes? Lai nedrīkstētu strādāt dienā vairāk kā 8 stundas? Neticu, ka kāds farmaceits šādi strādājot, vakarā jūtas možs. Farmaceites bieži vien ir sievietes un mātes, kāpēc ļaujam viņām strādāt ilgas darba stundas? Tā vietā, lai vakaros varētu pavadīt laiku ar ģimeni un atpūstos, mums jāstrādā līdz melnai naktij. Kaut kas te nevirzās uz pareizo pusi, bet gan tikai vienīgi un peļņas nodrošināšanu un biznesu.
Apsveicu, beidzot FB iesaistījusies farmacijas likumdošanas procesos