Sākums » Farmācija » LFB valdes sēdē pārrunā likumdošanas aktualitātes un apstiprina nākamā gada pasākumu plānu
LFB valdes sēdē pārrunā likumdošanas aktualitātes un apstiprina nākamā gada pasākumu plānu

LFB valdes sēdē pārrunā likumdošanas aktualitātes un apstiprina nākamā gada pasākumu plānu

“Prioritāšu sarakstā paliek e-veselības projekts, kam piešķirta papildu nauda, un kompensējamo zāļu sistēmas pārveide,” 10. decembrī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē par veselības ministra Gunta Belēviča plāniem valdes locekļiem ziņoja biedrības prezidente Kitija Blumfelde.

Viņa skaidroja G.Belēviča ierosinājumu valsts kompensāciju, vismaz daļējā apjomā, piemērot pilnīgi visiem recepšu medikamentiem un šo principu sākt ieviest kaut vai ar nelielām zāļu grupām, piemēram, lai mazinātu antibiotiku lietošanu bez receptes. Kā informēja K.Blumfelde, ministrs plāno, ka pie šādas sistēmas visiem recepšu medikamentiem aptiekās būtu fiksētas cenas. Tāpat vajadzētu ieviest tūlītēju valsts norēķināšanos ar aptiekām par izsniegtām kompensējamām zālēm. Šādai iespējai esot vairāki modeļi, ministra ieceres LFB valdei izklāstīja biedrības prezidente.

Ar Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) sēdē pausto veselības ministra viedokli LFB valdi iepazīstināja arī Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks. Viņš informēja, ka šobrīd ir apturēta Aptieku darbības noteikumu grozījumu virzība un, visticamāk, tuvākajā laikā veikt grozījumus šajā dokumentā nav plānots. Šobrīd noteikumu projekts atrodas valsts sekretāru sanāksmes izskatīšanā, taču visticamāk, tas tiks atsaukts. Zvejnieks sagatavojis dienesta ziņojumu ministram par to, kāpēc tomēr būtu svarīgi veikt grozījumus šajā normatīvajā aktā.

Zvejnieks arī informēja, ka ministrs ir atvērts sarunām un aicina aptieku organizācijas nākt klajā ar savām iniciatīvām tām svarīgos jautājumos. “Šobrīd ministrs cenšas uzturēt ciešu saikni ar nevalstiskajām organizācijām un ir gatavs tikties,” sēdē teica J.Zvejnieks.

K.Blumfelde pauda, ka vajadzētu konsolidēties visām aptiekas un farmaceitus pārstāvošām sabiedriskajām organizācijām, lai izstrādātu konkrētu redzējumu, viedokli par aptieku nākotni, un tad dotos uz sarunām ar ministru. Šim nolūkam būtu jāaktivizē LFB Likumdošanas darba grupa un viedoklis jāveido atbilstoši nozares speciālistu profesionālajām interesēm.

LFB valdes locekle Ilona Rūķe informēja klātesošos par Nacionālā veselības dienesta (NVD) rīkotajām vienas dienas praktiskajām apmācībām par e-receptes lietošanu. I.Rūķes vērtējums bija skarbs, jo, viņasprāt, farmaceiti nav saņēmuši pozitīvu ieguvumu no dalības šajos kursos. Negatīvu vērtējumu par šo kursu saturu un organizēšanu FJKP jau bija paudusi Tukuma “Centra aptiekas” vadītāja Agnese Ritene, savukārt vairākas lauku aptieku farmaceites kursus novērtējušas atzinīgi, paužot, ka saņemtā informācija bijusi patiesi ļoti vērtīga.

K.Blumfelde skaidroja, ka FJKP sēdē saņemta detalizētāka informācija no NVD puses par e-veselības ieviešanas gaitu un “bilde kļuvusi drusku skaidrāka”. Viņa arī informēja valdi par nākamajam gadam paredzēto veselības aprūpes budžetu un ar šiem datiem LFB valde varēs iepazīties elektroniski.

J.Zvejnieks akcentēja, ka pirmo reizi ilgākā laika periodā ievērojams finansējums piešķirts Veselības inspekcijai, lai palielinātu tās kapacitāti.

Valde arī pārrunāja LFB sociālās kampaņas “Nodod nederīgās zāles aptiekā!” rezultātus un sprieda par nākamajā gadā rīkojamiem pasākumiem. Kā informēja K.Blumfelde, nākamgad reģionos plānots organizēt tālākizglītības moduļa sadaļas apmācības. 25. septembrī – Pasaules farmaceitu dienā – paredzēta LFB konference Rīgā, kā arī, iespējams, saistībā ar šo dienu varētu rīkot kādas Latvijas mēroga aktivitātes. 18. un 19. aprīlī Igaunijā notiks “BaltPharm forum”. Vēl jādomā par iespēju rīkot saliedējošu vasaras vai ziemas pasākumu farmaceitiem. Valde konceptuāli apstiprināja nākamā gada pasākumu plānu (sktīt LFB mājas lapā: www.farmaceitubiedriba.lv).

K.Blumfelde arī informēja, ka veikts Farmaceitu profesionālās kvalifikācijas sertifikācijas komisijas audits un papildināti atsevišķi sertifikācijai iesniedzamie dokumenti. Turpmāk sertificējamam farmaceitam būs jāapliecina ar parakstu, ka viņš ir gatavs nekavējoties informēt LFB par iemesliem, kas var ietekmēt viņa spējas turpināt sertifikācijas prasību izpildi. Minētie labojumi veikti saskaņā ar LATAK audita aktā fiksētajiem uzdevumiem biedrībai un jauna standarta ISO/IEC 17024 – 2012, kas nosaka prasības personas sertificējošai institūcijai, stāšanos spēkā. Nākamā valdes sēde paredzēta 2015. gada 14. janvārī.

Elīna Badune

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*